Według statystyk lekarze stanowią jedną z najbardziej elitarnych i szanowanych grup zawodowych. Oprócz prestiżu profesja ta jednak wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i licznymi wymaganiami, przez co wybór studiów medycznych powinien być odpowiednio przemyślany. Jeśli jednak przedmioty ścisłe nigdy nie stanowiły dla Ciebie problemu, łatwo przyswajasz wiedzę, z dodatkowo nie wyobrażasz sobie innej pracy niż taka, która w realny sposób przyczyni się do pomocy innym ludziom, to zdecydowanie powinieneś rozważyć wybór studiów na kierunku lekarskim.
Cykl kształcenia będzie trwał sześć lat, a jego celem będzie nauczenie studentów praktycznych umiejętności stawiania odpowiednich diagnoz i rozwiązywania problemów zdrowotnych w procesie leczenia pacjenta. Zdobędziesz też zarówno wszechstronną, jak i specjalistyczną wiedzę zakresu nauk medycznych, biologicznych, ścisłych oraz nauk o zdrowiu. Wszystkie zajęcia będziesz odbywać w nowocześnie urządzonych salach i laboratoriach, jak również w szpitalach i klinikach, gdzie będziesz mógł z bliska zobaczyć, jak naprawdę wygląda praca lekarza i z jakimi wyzwaniami muszą na co dzień mierzyć się ludzie, którzy ją wykonują.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza, którą zdobędziesz podczas kształcenia na kierunku lekarskim w Opolu, ma wyjątkowo wszechstronny wymiar, ponieważ musi obejmować zarówno profilaktykę, leczenie, jak i rehabilitację. Jednym z najważniejszych elementów programu są też treści odnoszące się do rozwoju, budowy i funkcji organizmu człowieka w warunkach prawidłowych i patologicznych.
Oprócz gruntownego przygotowania klinicznego, wykształcisz również etyczną postawę wobec pacjenta, a także zdolność do pracy w zespole i umiejętnego rozwiązywania problemów w trudnych i stresujących warunkach. Pod okiem wykwalifikowanej kadry akademickiej nauczysz się przeprowadzać wywiad chorobowy i związane z nim odpowiednie badania, jak również będziesz w stanie interpretować wyniki i dokonywać wstępnego rozpoznania klinicznego.
Co więcej, oprócz szerokiej wiedzy specjalistycznej, wykształcisz też szereg cennych kompetencji społecznych. Dowiesz się, w jaki sposób nawiązywać kontakt z chorym, a także jak utrzymywać z nim pełną szacunku i empatii relację.