Hipokrates uważał, że najważniejszym prawem jest zdrowie chorego. Kierunek lekarski to bardzo ważna dziedzina nauki, która skupia się na ratowaniu życia i zdrowia pacjentów. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się chorymi, umierającymi, ale i zdrowymi, i służą fachową pomocą i doświadczeniem. Jest to kierunek dla osób, które potrafią przeciwstawić się własnym ograniczeniom i pragną nieustannie się dokształcać.
Idealni kandydaci na studia medyczne w Łodzi nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, zwłaszcza biologią i chemią. Ważne, aby kandydaci na studia odznaczali się komunikatywnością i potrafili pracować w zespole. Jeśli potrafisz szybko i poprawnie reagować w sytuacjach ekstremalnych i jesteś osobą odporną na stres i kierującą się empatią, kierunek lekarski w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia jednolite magisterskie
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza na biologii, chemii czy fizyce. W siatce zajęć znajdziesz grupy przedmiotów przedklinicznych i klinicznych, które pozwolą Ci bez problemu realizować wybraną ścieżkę kierunkową. Studenci uczęszczają na anatomię, fizjologię, biologię z genetyką, immunologię kliniczną, propedeutyka chirurgii, propedeutyka psychiatrii, biostrukturę i rozwój organizmu ludzkiego, intensywną terapię kardiologiczną, radiologię i diagnostykę obrazową, medycynę sądową, onkologię kliniczną z elementami chirurgii onkologicznej i wiele innych.
W programie studiów na kierunku lekarskim znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
farmakologia i toksykologia,
-
propedeutyka psychiatrii,
-
medycyna stanów nagłych,
-
biostruktura i rozwój organizmu ludzkiego,
-
onkologia kliniczna z elementami chirurgii onkologicznej,
-
medycyna nuklearna,
-
ortopedia z traumatologią,
-
medycyna sportowa,
-
medycyna ratunkowa,
-
choroby wewnętrzne - elektrokardiologia,
-
anestezjologia i intensywna terapia,
-
immunologia ogólna,
-
diagnostyka laboratoryjna,
-
genetyka kliniczna,
-
medycyna zwalczania bólu i medycyna paliatywna,
-
kompetencje generyczne w medycynie
-
i wiele innych.
Po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim studenci mogą podjąć dalszą edukację w ramach wybranej specjalności, na przykład w zakresie kardiologii, pediatrii, ginekologii, psychiatrii czy chirurgii.
Po każdym roku studenci odbywają obowiązkowe praktyki, na przykład w ramach chirurgii, pediatrii, ginekologii, chorób wewnętrznych i intensywnej terapii.
Studenci zgłębiają tajniki wiedzy z zakresu anatomii, farmakologii, fizjologii, chemii i biologii z genetyką i ekologią. Zdobywają także niezbędne umiejętności pozwalające na poprawną komunikację z pacjentem i jego rodziną, przeprowadzanie badań chorego, stawiania wstępnych diagnoz, prowadzenia leczenia, udzielania niezbędnej pomocy w stanach bezpośredniego zagrożenia życia.
Jakie są ceny studiów na kierunku lekarskim w Łodzi
Studia niestacjonarne w Łodzi zarówno w formie zaocznej, jak i wieczorowej są studiami płatnymi. Warto zaznaczyć, że ceny semestralne, roczne czy te obejmujące cały zakres kształcenia są zróżnicowane i indywidualnie ustalane przez uczelnie w Łodzi. Czesne za rok studiów możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych.
Opłata za studia medyczne na kierunku lekarskim w trybie niestacjonarnym jest dość wysoka, jednakże szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.
Kierunek lekarski w Łodzi - ceny:
-
Uniwersytet Medyczny w Łodzi – 49700 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować
Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi takie jak kierunek lekarski możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Uczelnie w Łodzi starają się zapewnić najwyższy poziom kształcenia zarówno w zakresie studiów stacjonarnych, jak i studiów niestacjonarnych wieczorowych.
Uczelnie na których można studiować kierunek lekarski niestacjonarnie w Łodzi
czytaj dalej uczelnie w Łodzi
Limity miejsc
Na poszczególnych kierunkach studiów obowiązuje limit miejsc. Kandydaci na studia objęci zostają postępowaniem kwalifikacyjnym, w ramach którego tworzona jest lista rankingowa.
Limity miejsc na kierunku lekarskim w Łodzi:
-
Uniwersytet Medyczny w Łodzi: 130
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Szkoły wyższe publikują wyniki rekrutacji w indywidualnie wyznaczonym przez siebie terminie. Informacje o tym, czy kandydaci dostali się na wybrane kierunki studiów, umieszczane zostają w prywatnych profilach użytkowników systemu rekrutacyjnego danej uczelni.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Uniwersytet Medyczny w Łodzi – 23 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne składać można w formie wyznaczonej przez daną szkołę wyższą – zazwyczaj zakwalifikowani na studia kandydaci dokonują tego osobiście, jednak niektóre uczelnie pozwalają na doręczenie kompletnego zestawu za pośrednictwem zaufanej osoby trzeciej (po wcześniejszym wypełnieniu upoważnienia do składania dokumentów).
Kiedy składamy dokumenty na studia
Zakwalifikowani na studia kandydaci mają najczęściej zaledwie kilka dni na dostarczenie kompletnych zestawów dokumentów rekrutacyjnych. Etap ten najczęściej rozpoczyna się niedługo po ogłoszeniu wyników postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci na kierunek lekarski muszą wykonać określone przez uczelnię badania lekarskie. Warto przygotować wcześniej niezbędne dokumenty, ponieważ spóźnienie lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Uniwersytet Medyczny w Łodzi – 23-27 lipca 2024
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.