Program kształcenia opiera się na naukach z zakresu biologii i chemii. Bardzo ważne są przedmioty odnoszące się do funkcjonowania organizmu człowieka, takie jak anatomia, fizjologia czy genetyka. W siatce zajęć znajdziesz także między innymi:
-
farmakologię z toksykologią,
-
propedeutykę chorób wewnętrznych,
-
choroby wewnętrzne – gastroenterologia,
-
ortopedię i ortopedia dziecięca z traumatologią i elementami rehabilitacji narządu ruchu,
-
medycynę sądową z elementami prawa,
-
ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – orzecznictwo lekarskie
-
i wiele innych.
Każdy etap kształcenia kończy się praktyką wakacyjną w różnym zakresie, na przykład opieki nad chorym, chorób wewnętrznych czy lecznictwa otwartego. Po ukończeniu ogólnoakademickiego profilu kierunkowego studenci mogą kształcić się w zakresie wybranych specjalności takich jak na przykład ginekologia, chirurgia czy pediatria. Gruntowne wykształcenie ogólne i praktyki zawodowe pomogą im stwierdzić, w czym czują się najlepiej.
Absolwenci zdobywają niezbędną wiedzę, użyteczną w szczególności w zakresie prowadzonej profilaktyki, diagnostyki, leczenia, rehabilitacji czy orzecznictwa. Studenci zdobywają niezbędne umiejętności komunikacyjne i empatyczne, które przysłużą się w prowadzeniu wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego i planowaniu procesu diagnostyczno-leczniczego. Kierunek lekarski w Zielonej Górze zapewnia interdyscyplinarne wykształcenie, niezwykle przydatne w pracy zawodowej.
1. Dla kogo ten kierunek?
Leonardo da Vinci powiedział: „Doktorzy, którzy zajmują się chorymi, powinni koniecznie zrozumieć, czym jest człowiek, czym jest życie i czym jest zdrowie, i w jaki sposób równowaga i harmonia tych elementów je podtrzymuje”. Harmonia w postępowaniach medycznych, które służą ratowaniu życia i zdrowia, jest niezwykle ważna, ponieważ w zawodzie lekarza należy kierować się przede wszystkim rozsądkiem i wiedzą, którą musisz przyswoić w bardzo dobrym stopniu.
Idealni kandydaci na studia medyczne w Zielonej Górze na kierunku lekarskim muszą wykazywać się odpornością na stres i szybką reakcją w sytuacjach nawet ekstremalnych. Muszą być przygotowani na nieustanne dokształcanie się, a także szybko i poprawnie przyswajać wiedzę zwłaszcza z zakresu nauk biologicznych i chemicznych. Kierunek lekarski w Zielonej Górze to duże wyzwanie naukowe i zawodowe. Jeśli jesteś gotów poświęcać się w życiu na rzecz ludzi chorych i ich rodzin, tego typu studia mogą być właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku lekarskim w Zielonej Górze realizowane są w ramach studiów jednolitych. Studia jednolite trwają sześć lat.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunek lekarski w Zielonej Górze możesz realizować na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczelnia zapewnia gruntowne wykształcenie i wiele godzin praktyki zawodowej. Warto dodać, że kierunek lekarski od wielu lat uchodzi za niezwykle prestiżowy i cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów na studia medyczne.
4. Praca po studiach
Kierunek lekarski w Zielonej Górze zapewnia swoim absolwentom tytuł zawodowego lekarza. Gruntowna wiedza zarówno teoretyczna, jak i praktyczna umożliwia absolwentom podjęcie samodzielnej pracy w zakresie diagnostyki, profilaktyki, leczenia, rehabilitacji czy orzecznictwa. Studenci przygotowują się do tego, jak prawidłowo przeprowadzać wywiad lekarski, badania fizykalne czy planować cały proces diagnostyczno-leczniczy. Potrafią szybko i skutecznie reagować w stanach nagłych.
Absolwenci są zatrudniani w różnorodnych placówkach, gdzie świadczą takie usługi jak podstawowa opieka zdrowotna, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, lecznictwo szpitalne. Pracują także w jednostkach naukowych oraz w instytucjach ochrony zdrowia. Studenci wybierają również konkretne specjalności, które pozwalają im realizować się w najbardziej interesujących dla nich dziedzinach.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia obfituje w przedmioty związane z biologią i chemią, przede wszystkim z funkcjonowaniem organizmu człowieka. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: anatomia, histologia z cytofizjologią, pierwsza pomoc medyczna z elementami pielęgniarstwa, higiena i epidemiologia, zdrowie publiczne, seksuologia, choroby zakaźne i pasożytnicze, ortopedia i ortopedia dziecięca z traumatologią i elementami rehabilitacji narządu ruchu, medycyna sądowa z elementami prawa i wiele innych.
W programie studiów na kierunku lekarskim znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
anatomia
-
histologia z cytofizjologią
-
pierwsza pomoc medyczna z elementami pielęgniarstwa
-
higiena i epidemiologia
-
zdrowie publiczne