Studia na kierunku optometria obejmują interdyscyplinarną wiedzę, która pozwala rozwiązywać powszechnie występujące problemy ze wzrokiem. Słuchacze uczą się, jak diagnozować i właściwie postępować w przypadku schorzeń oczu.
W trakcie kształcenia omawiane są sposoby przeprowadzania pomiarów układu wzrokowego, wykrywania odstępstw od norm fizjologicznych w celu dobrania, przepisania i wykonania korekcji za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.
W ramach programu kształcenia słuchacze uczestniczą w takich przedmiotach, jak m.in.:
-
biofizyka i statystyka medyczna
-
patofizjologia człowieka
-
fizyka procesu widzenia i modelowanie
-
badanie refrakcji
-
badania optometryczne
-
optometrię kliniczną
-
soczewki kontaktowe
-
terapie widzenia
-
neuronauka.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku optometria możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia II stopnia (magisterskie),
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Łodzi na kierunku optometria, przekazują słuchaczom wiedzę w zakresie wykonywania pomiarów parametrów układu wzrokowego, określenia odstępstwa od normy fizjologicznej w celu dobrania, przepisania lub wykonania korekcji za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.
Absolwenci mają wiedzę w zakresie biofizyki i fizyki oraz wybranych działów medycyny, a także wyróżniają się umiejętnościami prowadzenia pomiarów i analizy wyników. Są wyposażeni w szeroką wiedzę na temat procesu widzenia, metod diagnostycznych narządu wzroku oraz możliwych do zastosowania rozwiązań i pomocy wzrokowych.
Absolwent poza tym:
-
potrafi przygotować i przeprowadzić terapię wzrokową,
-
zna standardy badania optometrycznego oraz diagnostyki optometrycznej i prowadzenia pacjentów,
-
zna metody pomiarowe oraz metody numeryczne związane z poznaniem i opisem procesu widzenia,
-
zna teoretyczne podstawy funkcjonowania aparatury pomiarowej i diagnostycznej stosowanej w badaniu optometrycznym i diagnostyce narządu wzroku,
-
potrafi zaplanować i wykonać podstawowe badania optometryczne (refrakcja przedmiotowa, refrakcja podmiotowa, badanie widzenia obuocznego),
-
potrafi wykorzystać w badaniach optometrycznych urządzenia pomiarowe i diagnostyczne: foroptery, autorefraktometry, lampy szczelinowe i oftalmoskopy oraz sprzęt do badania pola widzenia i obrazowania oka,
-
potrafi zdefiniować i rozróżnić odstępstwa od norm fizjologicznych układu wzrokowego i w przypadku ich stwierdzenia skierować pacjenta do właściwego specjalisty.