Rozpoczęcie studiów na kierunku lekarskim jest marzeniem wielu absolwentów szkół średnich, którzy chcieliby zdobyć wszechstronne wykształcenie medyczne. Warto pamiętać jednak, że sam proces rekrutacji jest dość wymagający – na listach osób przyjętych znajdą się bowiem osoby z najwyższymi wynikami z przedmiotów takich jak biologia, chemia czy nawet fizyka i matematyka. A to dopiero początek!
Osoby rozpoczynające przygodę z kierunkiem lekarskim kształcić się będą na studiach jednolitych przez sześć lat. Podczas całego cyklu nauki spotykać się oni będą z różnorodnymi przedmiotami obejmującymi między innymi nauki przed- i kliniczne. Pierwsze semestry nauki pozwolą zdobyć podstawową wiedzę z anatomii, fizjologii czy patologii ogólnej.
Dopiero każdy kolejny semestr obfitować będzie w znacznie bardziej szczegółowe treści. Zaliczyć do nich można między innymi: reumatologię z immunologią kliniczną, laryngologię dziecięcą czy medycynę zwalczania bólu i medycynę paliatywną. Dopiero jednak po otrzymaniu pozytywnych wyników z Lekarskiego Egzaminu Końcowego każdy absolwent będzie mógł zadbać o rozwój kariery zawodowej.
Studia lekarskie w Łodzi – mimo że niezwykle popularne – cieszą się wciąż niegasnącą popularnością. Ich program kształcenia obfituje w szereg różnorodnych treści wymagających niemałego zaangażowania. Wiedza i umiejętności, jakie zdobywają studenci podczas wszystkich semestrów kształcenia obejmuje różnorodne obszary, do których zaliczyć można między innymi:
Studenci podczas wszystkich lat kształcenia na kierunku lekarskim uczą się między innymi, jak: przeprowadzać wywiad lekarski, rozpoznawać stan bezpośredniego zagrożenia życia, kwalifikować pacjenta do leczenia domowego i szpitalnego. Naczelnym celem kształcenia na studiach lekarskich jest wyposażenie przyszłych medyków w takie umiejętności, które pozwolą zadbać o prawidłowe diagnozowanie, leczenie i przeprowadzanie pacjentów przez proces rekonwalescencji.
Gdzie pracować mogą absolwenci kształcenia na kierunku lekarskim? Odpowiedź wydaje się prosta. Czekają na nich bowiem przede wszystkim instytucje zajmujące się ochroną zdrowia. Lekarze znajdą więc zatrudnienie na poszczególnych oddziałach szpitalnych, a także w:
To jednak nie koniec. Lekarze mogą pracować także na szpitalnych oddziałach ratunkowych, w laboratoriach czy firmach farmaceutycznych. Lekarze mogą z powodzeniem pomyśleć również o prowadzeniu własnej praktyki. Możliwości zawodowego rozwoju jest wiele. Absolwenci kierunku lekarskiego swoją karierę będą mogli rozwijać nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej.
Każdy przyszły lekarz, który kończy studia medyczne przystępuje do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Jego pomyślne zdanie nie oznacza jednak końca intelektualnej przygody, a wręcz przeciwnie. Absolwenci studiów po sześciu latach kształcenia wybierają bowiem rezydenturę, czyli szczególną ścieżkę specjalizacyjną pozwalającą na połącznie pracy zawodowej z intelektualnym rozwojem.
Wybór rezydentury będzie w dużej mierze zależeć od wyników uzyskanych podczas egzaminu jakim jest LEK. Osoby, które są zainteresowane rozpoczęciem najpopularniejszych i najbardziej obleganych rezydentur, powinny więc zadbać o swoje jak najlepsze przygotowanie. Co ważne – czas trwania rezydentury jest związany z wykonywaniem pełnego zakresu obowiązków w placówce szpitalnej. Każdy lekarz w tym samym czasie może wykonywać wolny zawód.
Spośród jakich specjalizacji mogą wybierać lekarze? Czekają na nich między innymi:
Sprawdź