1. Typ i tryb studiów
Kierunek rynki finansowe dostępny jest tylko w trybie stacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia na kierunku Rynki finansowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Powyższy kierunek należy do studiów ekonomicznych, dlatego też studenci którzy na niego aplikują otrzymają wszechstronne wykształcenie właśnie z tego obszaru tematycznego.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku rynki finansowe: analiza fundamentalna i techniczna, długoterminowe decyzje finansowe, analiza fundamentalna, elementy matematyki finansowej, finanse empiryczne.
Studenci, którzy aplikują na kierunek rynki finansowe będą mieli okazję korzystać z bogatej oferty zajęć, dzięki którym ugruntują i rozwiną swoją dotychczasową wiedzę ekonomiczną. W siatce zajeć znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
finanse eksperymentalne
-
analiza finansowych szeregów czasowych
-
analiza fundamentalna i techniczna
-
finanse empiryczne
Jako student zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat funkcjonowania rynków finansowych oraz krajowych i międzynarodowych instytucji finansowych. Ponadto, dowiesz się więcej na temat całego procesu inwestycyjnego oraz specyfiki pracy doradcy inwestycyjnego i kredytowego.
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną listę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku rynki finansowe zyskasz wiele istotnych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim, nauczysz się zarządzania ryzykiem finansowym i inwestycyjnym. Co więcej, dowiesz się w jaki sposób przeprowadzać analizy mikro- i makroekonomiczne, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
4. Dla kogo ten kierunek
W dobie powstawania nowych przedsiębiorstw i wzmożonego rozwoju gospodarczego, wprost proporcjonalnie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów doskonale orientujących się w finansach oraz posiadających umiejętności zarządzania budżetem różnorodnych przedsiębiorstw i instytucji.
Jako odpowiedź na tego typu potrzeby stawiane przez współczesny rynek pracy, uczelnie decydują się na wprowadzaniu do swoich ofert innowacyjnych studiów związanych z branżą finansową i rachunkowością.
Należy do nich unikatowy i niezwykle perspektywiczny kierunek: rynki finansowe. Ich program skierowany jest do osób o zainteresowaniach z zakresu nauk ścisłych, którzy marzą o tym aby połączyć swoje pasje z pracą zawodową.
Jeżeli więc należysz do tego grona, a do tego twoją cechą charakterystyczną jest analityczne myślenie i dokładność w realizacji powierzonych zadań, to studia na kierunku rynki finansowe będą dla ciebie odpowiednim wyborem.
Studenci poznają także zaawansowane techniki statystycznej i numerycznej analizy danych finansowych. Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
5. Gdzie studiować Rynki finansowe
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Rynki finansowe: