Analiza danych – big data studia - kierunek studiów
Studia na kierunku analiza danych – big data to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznie).
Studia na kierunku analiza danych – big data |
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów |
studia II stopnia |
Czas trwania |
2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku analiza danych - big data możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | analiza danych – big data - uczelnie >
Opis kierunku
W trakcie studiów studenci oprócz podstawowej wiedzy z zakresu analizy danych big data, nauczą się również jak pozyskiwać dane z wielu źródeł i skutecznie je analizować. Zdobędą też praktyczne umiejętności związane z programowaniem, dzięki nauce języków takich jak Python, SAS, R, SCALA .Ten kierunek daje wiele perspektyw, dzięki swoim specjalistycznym zajęciom, takim jak analiza matematyczna, algebra liniowa, czy rachunek prawdopodobieństwa.
Praca po studiach
Po studiach można podjąć pracę w charakterze analityka danych, czy programisty. Ten kierunek dostarcza też umiejętności, by być członkiem działalności społecznej, gospodarczej, biznesowej, różnego rodzaju administracjach, edukacji, korporacjach i organizacjach międzynarodowych.
Prócz tych perspektyw można wyróżnić też pracę w firmach analitycznych, konsultingowych, teleinformatycznych, ubezpieczeniowych, bankowych i telekomunikacyjnych, a nawet w centrach badawczych zajmujących się analityką danych.
WYMAGANIA REKRUTACYJNE
Osoby, które zastanawiają się nad wyborem kierunku analiza danych – big data muszą zdawać sobie sprawę, że są to studia, na które można się dostać tylko po spełnieniu warunków rekrutacji. Dla trybu stacjonarnego jest to między innymi sprawdzian kwalifikacyjny z wiedzy o gospodarce i języka obcego.
Jeśli chodzi o tryb niestacjonarny (zaoczny) to liczy się szybkość aplikacji na kierunek. By to zrobić należy zarejestrować się i postępować zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na stronie uczelni.
Należy zdać najpierw odpowiednie studia I stopnia wyznaczone przez uczelnię. Warto regularnie sprawdzać stronę szkoły wyższej, by mieć pewność, że proces rekrutacji jest taki sam.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na tym kierunku wyposażą studentów w wiedzę z zakresu pozyskiwania i analizy danych z różnych źródeł, oraz ich analizy. Nauczą się też programowania i myśli matematycznej, dzięki czemu skutecznie przygotowują do pracy w specjalnym zawodzie.
W trakcie trwania studiów na tej uczelni studenci dowiedzą się jak pracuje się na dużych danych. Poza tym ukończenie tego kierunku studiów pozwala na dalsze kształcenie trzeciego stopnia.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ANALIZA DANYCH – BIG DATA?
Jako, że są to studia II stopnia, to warto wiedzieć, że kontynuują one nauczanie na temat big data. Ten kierunek przekazuje dwa typy wiedzy.
Jeden z nich zakłada programowanie w wybranych językach programowania i szkolenie w zakresie platform prowadzących analizy danych.
Drugi zakłada dokształcenie w samej analizie, dzięki wykorzystaniu poszczególnych gałęzi matematyki i algorytmów (algebry linowej, analizy matematycznej i rachunku prawdopodobieństwa).
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku analiza danych – big data możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne (zaoczne)
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ANALIZA DANYCH – BIG DATA
Studia przygotują absolwentów do podjęcia pracy w analityce i programowaniu. Po ich ukończeniu może podjąć dalszą naukę na studiach trzeciego stopnia lub zacząć pracować w zawodzie.
Studia II stopnia - magisterskie - dają możliwość rozszerzenia wiadomości i udoskonalenia dotychczasowych umiejętności, przede wszystkim w zakresie interdyscyplinarnej wiedzy kierunkowej.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku analiza danych – big data:
-
działalność społeczna, biznesowa, gospodarcza,
-
firmy windykacyjne,
-
firmy analityczne sprzedażowe,
-
nauka i edukacja,
-
zarządzanie ryzykiem kredytowym,
-
organizacje różnego rodzaju,
-
korporacje międzynarodowe.
Możliwości po ukończeniu studiów są dość szerokie i absolwenci z pewnością znajdą ścieżkę kariery, która będzie odpowiadać ich wymaganiom i umiejętnościom.