1. Typ i tryb studiów
Kierunek agroleśnictwo dostępny jest w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Pierwszy tryb będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się nauce i zdobywaniu wykształcenia. W tym przypadku zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzianch ustalonych przez władze konkretnej uczelni.
Program nauczania będzie oscylować wokół nauk biologicznych i przyrodniczych, dlatego też zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z tego obszaru.
Studia na kierunku agroleśnictwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku agroleśnictwo będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk biologicznych, przyrodniczych i technicznych. W siatce zajęć znajdą się między innymi, takie przedmioty jak:
-
ekologia ogólna
-
ochrona przyrody
-
fizjologia roślin
-
geodezja
W czasie studiów dowiesz się także więcej na temat ochrony środowiska naturalnego i ekologii. Ponadto, zyskasz wszechstronną wiedzę na temat marketingu i zarządzania gospodarstwem leśnym. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
3. Nabywane umiejętności
Ze względu na praktyczny wymiar studiów wykształcisz niezwykle ważne umiejętności i kwalifikacje. W czasie studiów będziesz brał udział w wielu rozwijających warsztatach i badaniach naukowych. Rozwiniesz swoje zdolności z obszaru zarządzania i poznasz nowoczesne techniki marketingowe.
Ponadto, dowiesz się więcej o mechanizacji prac leśnych i gospodarczych oraz nauczysz się obsługiwać zaawansowane maszyny i aparatury. Program kształcenia zakłada także realizacje lektoratu z języka obcego, który zwiększy twoje szanse na międzynarodową karierę.
4. Dla kogo ten kierunek
Specjaliści od drzew z zacięciem do rolnictwa? Rolnicy, którzy dysponują wiedzą o ekosystemie leśnym? A może po trosze jedni i drudzy? Absolwenci agroleśnictwa na pewno spotkają się z pytaniem: ale czym ty się właściwie zajmujesz?
Nic dziwnego – mamy bowiem do czynienia z kierunkiem nowym, niezakorzenionym jeszcze w świadomości, zarówno kandydatów na studia, jak i osób obserwujących ofertę uczelni wyższych.
Temat agroleśnych systemów uprawy jest jednak coraz bardziej aktualny i zasługuje na uwagę tych, którzy chcieliby postawić na wykształcenie związane między innymi z botaniką, zoologią i gleboznawstwem.
Skąd ta popularność? Agroleśnictwo to w rzeczywistości taki system prowadzenia upraw, który naśladuje naturę, wykorzystując powiązania między roślinami rolnymi, drzewami i zwierzętami, funkcjonującymi na jednym leśno-agrarnym terenie.
Taka metoda to wiele korzyści, przede wszystkim ekologicznych – stawiając na agroleśnictwo, jesteśmy w stanie wzbogacić i zwiększyć produkcję rolną oraz przeciwdziałać niekorzystnym procesom degradacji lasów.
Jeśli zawsze interesowałeś się naukami przyrodniczymi, a wśród nich dawałeś pierwszeństwo botanice i zoologii, nie jest ci obca troska o losy środowiska naturalnego, dostrzegasz konieczność poszukiwania alternatywnych, racjonalnych metod prowadzenia produkcji rolnej, opartych na odwoływaniu się do natury i korzeni, studia na kierunku agroleśnictwo mogą się okazać tym, czego szukasz.
5. Gdzie studiować agroleśnictwo
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek agroleśnictwo: