Kierunki studiów przyrodnicze w Polsce to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów może zależeć od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
W procesie rekrutacji na kierunki i przyrodnicze w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, fizyka, biologia, geografia, chemia, fizyka i astronomia, język polski oraz matematyka.
Kierunki przyrodnicze:
BIOTECHNOLOGIA
EKOTECHNOLOGIE I BIOPROCESY
INDUSTRIAL BIOTECHNOLOGY
Pokaż więcej
Kierunki przyrodnicze:
BIOLOGIA
BIOLOGIA KRYMINALISTYCZNA
BIOMONITORING I BIOTECHNOLOGIE EKOLOGICZNE
Pokaż więcej
Kierunki przyrodnicze:
BIOINFORMATYKA
BIOLOGIA
GEODEZJA I GEOINFORMACJA
Pokaż więcej
Kierunki przyrodnicze:
BIOLOGIA
BIOTECHNOLOGIA
OCHRONA ŚRODOWISKA
Pokaż więcej
Kierunki przyrodnicze:
BIOLOGIA
BIOLOGIA CZŁOWIEKA
BIOTECHNOLOGIA
Pokaż więcej
Kierunki przyrodnicze:
BIOCHEMIA
BIOFIZYKA
BIOINFORMATYKA
Pokaż więcej
Kierunki przyrodnicze:
BIOLOGIA
BIOLOGY
BIOTECHNOLOGIA
Pokaż więcej
Kierunki przyrodnicze:
BIOANALYTICAL TECHNOLOGIES
BIOTECHNOLOGIA
BIOTECHNOLOGY
Pokaż więcej
Kończysz liceum. Podczas trzech lat nauki przyswoiłeś sobie niemal wszystkie prawa biologii. Bez problemu rozpoznajesz która substancja ma pH zasadowe, a która obojętne. Chemia i biologia nie mają przed Tobą tajemnic. W przyszłości chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i mieć wpływ na teorie badawcze.
Jako student kierunków biologicznych nauczysz się wykonywania podstawowej analizy i charakterystyki metod badawczych, diagnostyki medycznej i ochrony środowiska. Kierunki biologiczne to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka na najwyższym poziome.
Podczas nauki będziesz miał możliwość pracy na najwyższej jakości wyposażeniu laboratoryjnym. Kierunki biologiczne stają się kierunkami interdyscyplinarnymi. Łączą swą działalność z innymi dziedzinami nauki. Poprzez współpracę między kierunkową absolwent staje się specjalistą poszukiwanym na rynku pracy.
Po ukończeniu kierunków biologicznych zatrudnienie znajdziesz w koncernach farmaceutycznych, przemyśle żywieniowym oraz w branży kosmetycznej. Swoją przyszłości możesz również związać z rolnictwem, leśnictwem lub z przemysłem hodowlanym.
Kierunki studiów przyrodniczych można podzielić na:
Kierunki studiów przyrodniczych zostały stworzone z myślą o osobach, które nie mają większych problemów z przedmiotami takimi jak biologia, chemia czy nawet geografia. Jeśli jesteś jedną z nich, swoją przygodę z kierunkami przyrodniczymi rozpoczniesz od kształcenia I stopnia. To, ile będzie ono trwać, zależy w dużej mierze od uczelni.
Nauka I stopnia na uniwersytetach trwa na ogół trzy lata i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata. Na politechnikach z kolei studenci podczas kształcenia I stopnia zdobywają wiedzę przez 3,5 roku (7 semestrów) i otrzymują tytuł inżyniera.
Po zakończeniu studiów I stopnia czas na kontynuację nauki. Przyszli biolodzy, laboranci i naukowcy kształcą się na studiach magisterskich, które również mogą się od siebie nieco różnić.
Osoby decydujące się na dalszą naukę na uniwersytetach będą zdobywać wiedzę przez 2 dwa lata. Studentów politechnik czeka półtora roku nauki.
Studia magisterskie to czas dopracowania wiedzy i doszlifowania umiejętności oraz oczywiście przygotowania do obrony najważniejszej pracy dyplomowej.
Na studentów czekają również zajęcia w dwóch trybach:
Studia stacjonarne cieszą się największą popularnością w grupie kierunków biologicznych. Dzieje się tak dlatego, że na studentów czeka szereg laboratoriów, podczas których zdobywają oni praktyczne kwalifikacje zawodowe.
Tego typu ćwiczenia trudno byłoby zagospodarować w planie studiów niestacjonarnych, kiedy zajęcia odbywają podczas weekendowych zjazdów naukowych. Co więcej! Studia stacjonarne w na państwowych uczelniach nie wiążą się z uiszczaniem dodatkowych opłat za czesne.
W grupie przyrodniczych studiów niestacjonarnych również znalazło się kilka kierunków studiów. To doby wybór dla osób, które chciałyby połączyć ze sobą różnorodne aktywności zawodowe. Warto pamiętać jednak, że kształcenie niestacjonarne jest odpłatne niezależnie, czy to oferta przygotowana przez uczelnię państwową czy prywatną.
RoZwiń