Biotechnologia
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
POKAŻ
Studia biologiczne i przyrodnicze w Rzeszowie możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat.
Studia biologiczne i przyrodnicze Rzeszów | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Specjalności
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Biologia | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Biotechnologia | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Zrównoważony rozwój i środowisko | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia |
Aby znaleźć się w gronie studentów kształcących się w biologiczno- przyrodniczym zakresie, należy zdawać na maturze następujące przedmioty: biologia, chemia, fizyka z astronomią, geografia, lub matematyka. Naturalnie, szansa otrzymanie upragnionego indeksu wzrasta gdy zdajemy egzaminy maturalne na poziomie rozszerzonym.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia biologiczne i przyrodnicze to studia dla ciekawych świata i kochających przyrodę. To studia dla tych, którzy zastanawiają się nad znaczeniem człowieka w środowisku i jaki może mieć na nie wpływ. Studia biologiczne i przyrodnicze w stolicy Podkarpacia prowadzą dwie publiczne uczelnie, czyli Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska.
Odnajdą się na nich badacze, poszukiwacze, ciekawi świata i przemian w nim zachodzących. Zdobędą szeroką wiedzę, która bezsprzecznie odpowie na najważniejsze pytania dotyczące funkcjonowania przyrody. Botanika systematyczna, geomorfologia, immunologia, fizjologia roślin, klimatologia – to tylko niewielki wycinek z szerokiej układanki zagadnień, z którymi zaznajomią się młodzi biolodzy.
Absolwenci studiów biologicznych i przyrodniczych bywają specjalistami w wąskich dziedzinach, ale potrafią łączyć wiedzę z wielu dyscyplin, przez co mogą liczyć na zdobycie praktycznego zawodu. Na pewno część z nich znajdzie zatrudnienie w laboratoriach naukowych, placówkach ochrony środowiska, stacjach sanitarno- epidemiologicznych, czy też zakładach hodowli roślin i zwierząt.
Studia biologiczne i przyrodnicze w Rzeszowie to pierwszy krok do rozwiązywania problemów współczesnej cywilizacji, która rzuca specjalistom nowe wyzwania, chociażby w temacie utylizacji odpadów, odnowy zasobów naturalnych, czy rozwoju przyjaznych dla środowiska technologii.
Na przyszłych studentów czekają liczne koła naukowe, letnie obozy naukowe, a także udział w ciekawych projektach, czy konferencjach. Wybierz kierunek dla siebie i dołącz do grona studentów. Studia biologiczne i przyrodnicze w Rzeszowie czekają.
Studia biologiczne i przyrodnicze w Rzeszowie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia biologiczne i przyrodnicze w Rzeszowie możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Stopień pierwszy trwa trzy lata w przypadku licencjatu (biologia) lub trzy i pół roku w przypadku studiów inżynierskich (biotechnologia). Drugi stopień realizowany jest w trakcie trzech lub czterech semestrów i kończy się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach licencjackich/inżynierskich.
Lubelskie uczelnie przygotowują szeroką ofertę kierunków podyplomowych, które pozwalają zdobyć dodatkowe kompetencje zawodowe. Studia podyplomowe są przeznaczone dla osób z dyplomem, a kształcić się na nich możesz w trakcie dwóch/trzech semestrów w trybie niestacjonarnym.
W ten sposób możesz studiować na przykład odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami lub nauczanie biologii w szkole. Poszczególne kierunki chemiczne możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Kształcenie na studiach dziennych realizowane jest od poniedziałku do piątku, na studiach zaocznych zaś w weekendy.
czytaj dalej studia w Rzeszowie
Studia biologiczne i przyrodnicze w Rzeszowie oferują pozyskanie interdyscyplinarnej wiedzy, na którą składają się rozmaite zagadnienia, w tym między innymi z zakresu: botaniki, bioróżnorodności i ewolucji organizmów, fizjologii roślin i zwierząt, nowoczesnych technik analitycznych czy metod diagnostyki molekularnej. Już ten niewielki wycinek świadczy o tym, że studia biologiczne i przyrodnicze w Rzeszowie są trudne, jednak niezwykle ciekawe i praktyczne, bowiem pozwalają pozyskać liczne umiejętności. Jakie? Między innymi w zakresie: projektowania i przeprowadzania badań terenowych i laboratoryjnych oraz analizy zebranych danych ilościowych i jakościowych.
Wśród najpopularniejszych kierunków biologicznych i przyrodniczych znajdziesz biologię i biotechnologię. Poszczególne kierunki realizowane są przez najważniejsze rzeszowskie ośrodki akademickie, a ich programy studiów ustalane są przez wyspecjalizowane kadry akademickie. Propozycje kształcenia rozwijane są dzięki ofertom specjalizacyjnym, które pozwalają sprecyzować ścieżkę kształcenia, mającą znaczenie dla przyszłości zawodowej absolwentów.
Uczelnie w Rzeszowie przygotowały także propozycje kierunków podyplomowych, wśród których znajdują się behawiorystyka zwierząt, enologia, nauczanie biologii w szkole, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami. Studia podyplomowe są skierowane do osób, które mają już tytuł poświadczający wykształcenie wyższe. Zapoznaj się szczegółowo z ofertami przygotowanymi przez placówki akademickie w Rzeszowie, a następnie wybierz kierunek, który najbardziej odpowiada Twoim zainteresowaniom.
Kierunki biologiczne i przyrodnicze w Rzeszowie - rekrutacja 2024/2025
czytaj dalej kierunki studiów w Rzeszowie
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: botaniki, różnorodności biologicznej, biotechnologii i ochrony środowiska. Absolwenci studiów biologicznych i przyrodniczych odnajdują się w pracy w laboratoriach biotechnologicznych, placówkach edukacyjnych, administracji państwowej, firmach kosmetycznych, ogrodach zoologicznych.
Kierunki biologiczne i przyrodnicze możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego, który proponuje bogatą ofertę studiów, specjalizacji, propozycji kształcenia podyplomowego. Przygotowana technicznie i merytorycznie uczelnia wykorzystuje dydaktyczne metody na wysokim poziomie, kształcąc tym samym przyszłych specjalistów odnajdujących się w dziedzinie biologii i biotechnologii.
Studia w zakresie nauk biologicznych i przyrodniczych znajdziesz także na Politechnice Rzeszowskiej. Oferowane są one zatem przez dwa najistotniejsze ośrodki akademickie, które mieszczą się w stolicy województwa podkarpackiego. Zapoznaj się szczegółowo z ofertą kształcenia poszczególnych uczelni i wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej pod względem programu studiów, kadry akademickiej, aktywności pozauczelnianych, wpływających na rozwój badawczy i zawodowy.
Gdzie studiować kierunki biologiczne i przyrodnicze w Rzeszowie:
czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie
Kierunki biologiczne i przyrodnicze - uczelnie publiczne (państwowe) w Rzeszowie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Rzeszowie
Kierunki biologiczne i przyrodnicze - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Rzeszowie
czytaj dalej uczelnie prywatne w Rzeszowie
Studia biologiczne i przyrodnicze są jednymi z najchętniej wybieranych przez pasjonatów nauk ścisłych. Pracodawcy często poszukują specjalistów, którzy potrafią odnaleźć się w laboratoryjnym świecie bądź w życiu naukowo-badawczym i dydaktycznym. Wybierając kierunek studiów, warto zwrócić uwagę na to, jakie oferty zatrudnienia znajdziesz na aktualnym rynku pracy.
Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:
W zależności od ukończonego kierunku studiów, wybranej specjalizacji bądź zrealizowanych studiów podyplomowych, absolwenci zatrudniani są w instytutach naukowo-badawczych, laboratoriach przemysłu farmaceutycznego i spożywczego, w zakładach hodowli roślin i zwierząt, w laboratoriach diagnostycznych i medycznych, wykorzystujących metody biochemiczne, biofizyczne, cytologiczne i genetyczne, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, służbach ochrony środowiska, w jednostkach monitorowania zdrowia publicznego, w laboratoriach bioinformatycznych i ekologicznych.
Na kierunkach biologicznych odnajdą się zwłaszcza osoby o sprecyzowanych zainteresowaniach, które mieszczą w sobie nauki przyrodnicze, biologiczne, ścisłe, techniczne. Warto studiować z pasją, ponieważ zwiększa to zaangażowanie w zajęcia, a także zachęca do rozwijania kariery zawodowej.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Wybór uczelni wyższej bardzo często powiązany jest z dziedziną nauki, którą zamierasz szczegółowo studiować. Rzeszowskie placówki akademickie prezentują oryginalne propozycje kształcenia, dlatego nie wszędzie znajdziesz taki sam kierunek, a nawet jeśli dany kierunek znajduje się w różnych ofertach, metody dydaktyczne poszczególnych ośrodków akademickich są różne.
Warto zapoznać się z programami studiów kierunków proponowanych przez Uniwersytet Rzeszowski lub Politechnikę Rzeszowską. Sprawdź, w jakim stopniu uczelnie są przystosowane do prowadzenia zajęć w zakresie nauk biologicznych i przyrodniczych, to znaczy, czy mają odpowiednio wyposażone pracownie komputerowe i laboratoryjne.
Zweryfikuj, czy możesz zdecydować się na wymianę międzyuczelnianą w kraju lub za granicą, zapoznaj się z zajęciami dodatkowymi, konferencjami naukowymi, programami stażowymi i ofertami praktyk. Ośrodki akademickie w Rzeszowie są unikatowe i prezentują wysoki poziom nauczania.
Studia biologiczne i przyrodnicze w Rzeszowie pozwalają zapoznać się z wieloma tematami, licznymi obszarami zagadnień oraz pozyskać specjalistyczne umiejętności i kwalifikacje. Pomimo tego, że nie jest to największy obszar kształcenia, to umożliwia zdobycie solidnego przygotowania do wykonywania różnorodnych obowiązków, co pozwala powiedzieć nam, że studia biologiczne i przyrodnicze w Rzeszowie to studia z przyszłością. Mówiąc precyzyjniej, absolwenci tych studiów mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: polskich i zagranicznych laboratoriach badawczych i analitycznych, firmach o profilu biotechnologicznym, firmach farmaceutycznych, laboratoriach diagnostycznych i kontroli jakości, instytucjach związanych z ochroną środowiska.
Studiowanie to jeden z najważniejszych okresów w życiu rozwijającego się człowieka. To czas zawiązywania najtrwalszych przyjaźni i poznawania ludzi istotnych dla rozwoju naszej kariery zawodowej. Na studiach masz szansę zgłębiać swoje zainteresowania, ale także zdobyć zupełnie nowe. Warto podjąć się tego wyzwania w mieście, które ma dużo do zaoferowania, jeśli chodzi o zbieranie doświadczeń zawodowych, badawczych, egzystencjalnych.
W Rzeszowie czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością umilą lata nauki i godziny spędzane w bibliotece. Znajdziesz tu liczne wydarzenia sportowe, kulturowe, imprezy masowe, ale także targi pracy i festiwale naukowe. Uczelnie zachęcają studentów do rozwoju badawczego poprzez udział w konferencjach naukowych, grantach badawczych, kołach naukowych. Możesz także skorzystać z programu ERASMUS bądź MOST, umożliwiającego podjęcie studiów na innych uczelniach w kraju lub za granicą.
Władze uczelni współpracują również z największymi firmami i instytucjami, opracowując przy tym programy stażowe i oferty praktyk, które studentom i absolwentom pozwalają zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. Warto studiować w Rzeszowie, zwłaszcza że zarówno władze miasta, jak i władze uczelni publicznych i prywatnych starają się zadbać o poziom kształcenia i możliwości rozwoju studentów i absolwentów.
Gdzie można znaleźć pracę po ukończeniu studiów biologicznych i przyrodniczych? Absolwenci zostają naukowcami, badaczami zjawisk naturalnych, czy też pracownikami laboratoriów. Znajdują zatrudnienie w szpitalach, poradniach, instytucjach naukowo- badawczych, laboratoriach kontrolnych, jednostkach wykonujących raporty i ekspertyzy biologiczne na zlecenie administracji państwowej, samorządowej lub podmiotów gospodarczych.
Absolwenci studiów biologicznych i przyrodniczych nierzadko dołączają do różnych organizacji, takich jak WWF czy Greenpeace, bądź odnajdują się w szkolnictwie w roli nauczyciela. Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Na wykwalifikowanych biologów czeka praca w roli specjalisty w firmach, które powinny posiadać w swojej strukturze organizacyjnej komórkę zajmującą się ochroną środowiska.
Mogą pracować w Agencjach Ochrony Środowiska, spółkach wodnych, przedsiębiorstwach przemysłowych, leśnictwie, służbach monitorujących stan środowiska, inspekcjach nadzorujących instalacje służące ochronie środowiska, ogrodach botanicznych, parkach, a nawet rezerwatach przyrody.
Ponadto, przed absolwentami otworem stoi przemysł. Farmaceutyczny, kosmetyczny, chemiczny, spożywczy, rolniczy – w każdym z nich wykorzystywana jest wiedza biologa. Podobnie jest w laboratoriach badawczo- rozwojowych i diagnostycznych, oraz instytucjach zajmujących się nadzorem i kontrolą jakości środowiska.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie
Wydział Biologiczno- Rolniczy:
Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury:
TEMATY POWIĄZANE |
Studia na Politechnice Rzeszowskiej