Kształcenie dobrego inżyniera nie kończy się wraz z uzyskaniem tytułu zawodowego. Studia w ramach drugiego stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn to idealna okazja dla studentów, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności projektowo-konstrukcyjne oraz z zakresu eksploatacji maszyn. Interdyscyplinarny kierunek łączy mechanikę, materiałoznawstwo, termodynamikę z konstrukcją maszyn, technikami wytwórczymi oraz komputerowymi technikami wspomagania prac inżynierskich.
Studia inżynierskie są idealne dla osób, które potrafią myśleć analitycznie, przestrzennie, ale nie brakuje im także kreatywności. Mechanika i budowa maszyn to jeden z najpopularniejszych kierunków politechnicznych, który kreuje specjalistów działających w przemyśle maszynowym i motoryzacyjnym, hutniczym i stoczniowym, medycznym, rolniczym. Tego typu dziedzina to gratka dla miłośników konstruowania i nauk ścisłych.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia magisterskie w ramach mechaniki i budowy maszyn mają rozwijać wiedzę i umiejętności inżynierów mechaników, którzy zawodowo wykonują prace projektowo-konstrukcyjne również wspomagane komputerowo. Studenci doskonalą także umiejętności związane z technologią i eksploatacją maszyn. Bogato ułożony program kształcenia zawiera przedmioty, które na studiach drugiego stopnia rozwiną wprowadzone już zagadnienia, ale także te, które pozwolą Ci zgłębiać zupełnie nową wiedzę. Plan zajęć składa się z przedmiotów obowiązkowych i specjalizacyjnych. Studenci uczęszczają na:
-
modelowanie układów wieloczłonowych
-
projektowanie materiałów inżynierskich
-
modelowanie ustrojów maszyn
-
problemy smarowania i zużywania maszyn
-
aspekty bezpieczeństwa w modelowaniu obciążeń pojazdów
-
ekologia silników spalinowych i pojazdów
Zajęcia mają w dużej części charakter praktyczny.
Gdzie studiować na kierunku mechnika i budowa maszyn we Wrocławiu
Kierunek mechnika i budowa maszyn (studia II stopnia) - uczelnie we Wrocławiu:
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu