Inżynieria kwantowa to interdyscyplinarna propozycja kształcenia, która swoim zainteresowaniem obejmuje fizykę zaawansowanych technologii kwantowych w zakresie kwantowej inżynierii światła i energii oraz kwantowych technologii informatycznych.
Wrocławskie uczelnie stawiają zarówno na kształcenie teoretyczne, jak i laboratoryjne, dzięki czemu studenci mają szansę pracować na nowoczesnej aparaturze badawczej. Pracownie komputerowe i laboratoryjne są przystosowane do prowadzenia zajęć badawczych w dziedzinach fizyki.
Program przygotowuje studentów do pracy w przemyśle fotowoltaicznym i w przemyśle związanym z technologiami informatycznymi. Wielu z nich decyduje się także na pracę badawczą w zakresie fizyki.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Inżynieria kwantowa możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Inżynierię kwantową we Wrocławiu możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia to studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku (siedem semestrów). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia, a realizowane są w trakcie trzech semestrów (półtora roku).
Kształcenie na studiach inżynierskich w zakresie inżynierii kwantowej odbywa się przede wszystkim stacjonarnie, co oznacza, że zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku.
Studia dzienne na uczelniach publicznych są bezpłatne, wymagają jednak uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Inżynieria kwantowa jest nową propozycją kształcenia, która ułatwi Ci zdobycie wiedzy z zakresu technologii kwantowych i przemysłu nowoczesnych technologii (high-tech).
Studenci mają okazję zdobyć wiedzę i umiejętności odnoszących się do kwantowej inżynierii światła i energii i kwantowych technologii informatycznych, a także fizyki materii skondensowanej.
Kompleksowo opracowany program studiów łączy wiedzę teoretyczną z umiejętnościami eksperymentalnymi. Studenci poznają metody mechaniki kwantowej wykorzystywane podczas rozwiązywania problemów naukowych.
Mają także okazję brać czynny udział w projektach o charakterze aplikacyjnym, które odnoszą się przede wszystkim do technologii fotowoltaicznych i zagadnień związanych z szeroko rozumianą kryptografią i informatyką kwantową.
Praktyczne wykształcenie studenci zdobywają w odpowiednio przygotowanych do tego laboratoriach naukowych, ale także w laboratoriach przemysłowych.