Osoby, którym udaje się ukończyć studia na kierunku inżynieria materiałowa, powinny być spokojne o swoje przyszłe zatrudnienie. To jeden z tych kierunków, które stają się gwarantem pewnego i stabilnego rozwoju zawodowego. Jego absolwenci mogą w pełni realizować swoje pasje na polu zawodowym – współcześnie to niezwykle doceniana możliwość. Zresztą nikogo nie trzeba też przekonywać, jak ważną rolę spełniają specjaliści do spraw materiałów we współczesnym świecie. Dziś liczy się nie tylko trwałość, wytrzymałość i innowacyjność wykonania różnego rodzaju materiałów, lecz przede wszystkim możliwość poddania ich kolejnym obróbkom na rzecz życia w myśl filozofii zero waste.
Studia na kierunku inżynieria materiałowa przygotowują do pracy w przedsiębiorstwach, które współpracują z wieloma różnymi odmianami przemysłu:
-
medycznym;
-
motoryzacyjnym;
-
lotniczym;
-
kosmetycznym;
-
chemicznym;
-
technologicznym itd.
Absolwenci posiadają pełen warsztat, który pozwala na rozwijanie satysfakcjonującej kariery zawodowej w przedsiębiorstwach, zajmujących się wytwarzaniem materiałów o różnym zastosowaniu. Poza tym mogą oni znaleźć świetną pracę w różnego rodzaju jednostkach badawczych, czy instytucjach testowych. Na specjalistów do spraw inżynierii materiałowej czekają przedsiębiorstwa w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Co ważne – międzynarodowy profil wykształcenia absolwentów studiów na kierunku inżynieria materiałowa sprawia, że swoją karierę mogą oni rozwijać na całym świecie.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Inżynieria materiałowa?
Po ukończeniu studiów na kierunku Inżynieria materiałowa na absolwentów czeka wiele możliwości zawodowych. Absolwenci Inżynierii materiałowej mogą znaleźć zatrudnienie w wielu gałęziach przemysłu m.in. w medycznym, kosmetycznym, lotniczym, motoryzacyjnym, a także technologicznym. Część absolwentów decyduje się również na prace w instytucjach testowych oraz w jednostkach naukowo-badawczych. Niektórzy również decydują się również na otworzenie własnej działalności gospodarczej np. oferującej surowce wykorzystywane do produkcji. Do najczęściej obejmowanych stanowisk przez absolwentów Inżynierii materiałowej możemy zaliczyć m.in. specjalistę do spraw materiałowych. Czym zajmuje się na co dzień oraz ile wynoszą jego średnie miesięczne zarobki?
Specjalista do spraw materiałowych
Absolwenci kierunku studiów Inżynieria materiałowa po ukończeniu studiów mogą pracować jako specjaliści do spraw materiałowych. Czym zajmują się na co dzień oraz na czym polega ich praca? Specjaliści do spraw materiałowych zajmują się m.in. kontrolą wybieranych materiałów do produkcji, a często także odpowiadają za nadzór nad wykonanymi projektami. Odpowiadają również za współpracę z innymi działami w przedsiębiorstwie, a zwłaszcza z działem jakości i zamówień. Mediana zarobków specjalisty do spraw materiałowych wynosi około 5320 zł brutto miesięcznie.
Źródło: wynagrodzenia.pl (październik 2021)
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.