Osoby, którym udaje się ukończyć studia na kierunku elektronika, mogą oddychać z ulgą. To jeden z tych kierunków, które umożliwiają zdobycie pewnego i stabilnego zatrudnienia. Jego absolwenci mogą w pełni realizować swoje pasje na polu zawodowym – współcześnie to niezwykle doceniana możliwość. Zresztą nikogo nie trzeba też przekonywać, jak ważną rolę spełniają specjaliści do spraw elektroniki. To oni odpowiadają za naszą sprawną komunikację, przepływ nie tylko informacji, lecz także pieniędzy.
Studia elektroniczne przygotowują do pracy w przedsiębiorstwach, które współpracują z wieloma różnymi odmianami przemysłu:
-
medycznym;
-
motoryzacyjnym;
-
lotniczym itd.
Absolwenci elektroniki posiadają pełen warsztat, który pozwala na rozwijanie satysfakcjonującej kariery zawodowej w przedsiębiorstwach, zajmujących się wytwarzaniem urządzeń elektronicznych. Poza tym mogą oni znaleźć świetną pracę w różnego rodzaju jednostkach badawczych, czy instytucjach testowych. Na elektroników czekają również przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, czy firmy konsultingowe. Co ważne – międzynarodowy profil wykształcenia elektroników sprawia, że swoją karierę mogą oni rozwijać na całym świecie.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Elektronika?
Będąc absolwentem kierunku studiów Elektronika, czeka na ciebie wiele możliwość zawodowych, a także wiele miejsc pracy. Niektórzy z absolwentów decydują się na podjęcie pracy naukowej i pozostają na uczelni, jednak zdecydowanie większa część poszukuje zatrudnienia w przemyśle np. medycznym, lotniczym lub motoryzacyjnym. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie np. w firmach telekomunikacyjnych, firmach konsultingowych, instytucjach testowych, a także w przedsiębiorstwach odpowiadających za tworzenie urządzeń elektronicznych. Do najczęściej obejmowanych stanowisk przez absolwentów Elektroniki możemy zaliczyć m.in. elektronika oraz pracownika naukowo-badawczego. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?
Elektronik
Po ukończeniu studiów na kierunku Elektronika absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie jako elektronicy. Czym się zajmują? Praca elektronika na co dzień uzależniona jest od miejsca, w którym pracuje. Może on zajmować się m.in. tworzeniem i konserwowaniem sprzętu elektrycznego. Elektronik może również zajmować się testowaniem urządzeń elektronicznych, zanim zostaną one np. wpuszczone do obiegu. Elektronicy odpowiadają również za prowadzenie niezbędnej dokumentacji i prowadzenie pomiarów. Mediana zarobków elektronika wynosi około 6200 zł brutto miesięcznie.
Pracownik naukowo-badawczy
Absolwenci kierunku studiów Elektronika decydują się również często na pozostanie na uczelni i kontynuowanie ścieżki naukowej. Pracownik naukowo-badawczy zajmuje się prowadzeniem badań naukowych oraz tworzeniem nowych rozwiązań technologicznych. Dodatkowo zajmuje się on prowadzeniem zajęć dydaktycznych w formie ćwiczeń konwersatoryjnych lub laboratoriów dla studentów. Mediana zarobków pracownika naukowo-badawczego wynosi około 5370 zł brutto miesięcznie.
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.