Fizjoterapia to jedna z dyscyplin medycznych, która związana jest z szeroko rozumianą rehabilitacją. Osoby zawodowo zajmujące się fizjoterapią mają bezpośredni kontakt z pacjentami i dbają o zapobieganie postępów i nawrotów choroby, przywracają sprawność fizyczną oraz propagują profilaktykę leczniczą związaną z aktywnością fizyczną. Posiadają też kompleksową wiedzę z zakresu prowadzenia diagnostyki funkcjonalnej i interpretacji jej wyników, specjalistycznych metod postępowania terapeutycznego, a także przeprowadzania i kontrolowania efektywności procesu fizjoterapii.
Decydując się na wybór tego kierunku studiów, pod okiem wykwalifikowanej kadry dydaktycznej nauczysz się wykorzystywać w przyszłej pracy zawodowej wyspecjalizowany sprzęt i nowoczesną aparaturę medyczną. Zdobędziesz też wiedzę i umiejętności z zakresu planowania i prowadzenia badań naukowych, co da Ci solidne podstawy do wykonywania w przyszłości indywidualnej pracy badawczej, jak również pomoże w odnalezieniu się w zespołach rehabilitacyjnych placówek służby zdrowia, ośrodkach sportowych czy organizacjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku fizjoterapia możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza zdobywana podczas studiów na kierunku fizjoterapia będzie miała wyjątkowo rozbudowany charakter, ponieważ to ona stanowi niezbędne podstawy w każdym działaniu praktycznym. Bez niej absolwenci nie posiadaliby żadnych kwalifikacji do podejmowania jakichkolwiek działań naprawczych z zakresu terapii ruchowej oraz rehabilitacji.
Jeśli więc zdecydujesz się na studiowanie tego kierunku, w czasie nauki zapoznasz się z licznymi zagadnieniami dotyczącymi m.in. anatomii i fizjologii człowieka, psychologii czy bezpieczeństwa i higieny pracy. Zostaniesz wprowadzony w podstawy ekonomii i systemów ochrony zdrowia. Doświadczeni wykładowcy-praktycy nauczą Cię też profesjonalnych technik masażu leczniczego.
Jako że osoby, które zawodowo zajmują się fizjoterapią, mają bezpośredni kontakt z pacjentami, w programie kształcenia nie zabraknie również zajęć poświęconych etycznym zagadnieniom profesji fizjoterapeuty oraz rozwijaniu zdolności interpersonalnych, co znacząco ułatwi Ci przyszłą współpracę z pacjentami. Co więcej, w czasie studiów zdobędziesz też kompleksową wiedzę niezbędną do kierowania zespołami terapeutycznymi oraz do organizacji i zarządzania placówkami prowadzącymi działalność fizjoterapeutyczną.