Kierunki studiów w Opolu związane z tą dyscypliną łączą wykłady teoretyczne z praktykami klinicznymi. Omawiane są tematy związane z anatomią i fizjologią człowieka, biologią rozrodu, psychologią porodową czy zdrowiem publicznym. Wykłady wprowadzają też do zagadnień związanych z opieką nad kobietami w ciąży, podczas porodu oraz w okresie poporodowym.
Praktyczne laboratoria, które uczelnie w Opolu uwzględniły w programie, skupiają się z kolei na rozwoju umiejętności związanych z badaniami ginekologicznymi i położniczymi, monitorowaniem ciąży czy asystowaniem podczas porodu.
Studenci odbywają też praktyki w szpitalach, klinikach i innych placówkach medycznych, gdzie pracują pod okiem doświadczonych położników i lekarzy. Praktyki obejmują różne oddziały, takie jak oddział położniczy, neonatologiczny czy oddziały pediatryczne, co pozwala na zdobycie różnorodnego doświadczenia.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią wspierać kobiety w czasie porodu, w tym wykazują się znajomością technik porodowych, pozycji porodowych oraz metod łagodzenia bólu. Oceniają stan zdrowia matki i noworodka, w tym przeprowadzają badania ginekologiczne i położnicze.
Rozpoznają objawy i zagrożenia zdrowotne u kobiet w ciąży oraz noworodków, co pozwala na szybką interwencję. Oceniają też ryzyko powikłań w ciąży oraz opracowują plan opieki dla pacjentek.
Efektywnie komunikacją się z kobietami w ciąży oraz ich rodzinami, udzielając informacji, wspierając emocjonalnie i pomagając w podejmowaniu decyzji. Współpracują z innymi pracownikami służby zdrowia, w tym z lekarzami, pielęgniarkami i innymi specjalistami.
Prowadzą też szkolenia i warsztaty dla przyszłych rodziców w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, porodu i opieki nad noworodkiem. Poza tym wspierają matki w procesie karmienia piersią oraz edukowania ich na temat korzyści płynących z karmienia naturalnego.