Dziś jesteśmy świadkami nieustannego rozwoju technologii, który wpływa na nasze codzienne życie. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie sądził, że drony staną się standardowym sprzętem wykorzystywanym w fotografii – obecnie stało się to normą, która nikogo nie zadziwia. Te nieustanne zmiany technologiczne sprawiają jednak, że wciąż potrzebni są specjaliści z doskonałym wykształceniem inżynieryjnym, którzy będą wiedzieli, jakie rozwiązania pomogą tym cywilizacyjnym skokom.
Dlatego też uczelnie w Warszawie przygotowały propozycję kształcenia taką jak inżynieria systemów bezzałogowych. To propozycja kształcenia stworzona z myślą o studentach, którzy chcieliby zająć się tym wąskim i jakże potrzebnym obszarem inżynierii! W siatce programowej tego kierunku znalazło się wiele specjalistycznych przedmiotów, które jednak odnosić się będą do trzech potężnych nauk ścisłych – matematyki, fizyki i oczywiście informatyki.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku inżynieria systemów bezzałogowych możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (inżynierskie).
2. Tryb:
Inżynieria systemów bezzałogowych to jeden z kierunków, na którym studenci mogą kształcić się ramach studiów I stopnia. Czeka na nich wiele różnorodnych zajęć praktycznych oraz przygotowania do obrony pierwszej ważnej pracy dyplomowej, w tym przypadku – inżynierskiej. Zdobycie tytułu inżyniera pozwoli na rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych oraz umożliwi kształcenie na studiach II stopnia, ale… na kierunkach pokrewnych!
Dziś nie wszystkie kierunki oferują naukę na studiach zaocznych. Idealnym tego przykładem jest właśnie inżynieria systemów bezzałogowych. Warszawa i uczelnia, która przygotowała taką propozycję kierunkową, daje szasnę nauki wyłącznie na studiach stacjonarnych. Studenci będą więc zdobywać wiedzę regularnie i nie będą musieli uiszczać dodatkowych opłat za czesne!
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci kierunku takiego jak inżynieria systemów bezzałogowych otrzymają rozległą wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych. Wiedza ta stanowić będzie jednak podstawę dla rozwoju unikalnych kwalifikacji zawodowych. Musi stać oczywiście za nimi doskonała znajomość matematyki, fizyki oraz informatyki, które stanowić będą trzon kształcenia.
Jakie umiejętności otrzymają studenci? Przede wszystkim będą one dotyczyć kwestii związanych z programowaniem systemów sterowania robotów, autonomicznych pojazdów czy platform latających. Studenci nauczą się również programowania i projektowania interfejsów HMI czy dowiedzą się, jak modelować i prowadzić różnorodne symulacje komputerowe.