Rekrutacja i wymagania na studia historyczne w Słupsku
Zanim odnajdziemy swoje nazwisko na liście przyjętych na studia, musimy doprowadzić do tego biorąc udział w konkursie świadectw. Na maturze należy zdawać historię – naturalnie, na poziomie rozszerzonym, ale warto skupić się także na wiedzy o społeczeństwie i języku angielskim, który będzie potrzebny zwłaszcza tym, którzy będą chcieli wybrać amerykanistykę jako swoją specjalność.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia historyczne w Słupsku?
„Nie znać historii to być zawsze dzieckiem” to jedno z najsłynniejszych zdań Cycerona i jedno z najlepiej określających poznawanie historii. Odkrywanie przeszłości to droga do zrozumienia losów nie tylko swojej ojczyzny, ale całego kontynentu i świata, ale także droga ku przyszłości. Historia to ciekawe procesy, ważne wydarzenia mające wpływ na obecną rzeczywistość i ludzie, którzy odcisnęli piętno na innych swoimi poglądami. Historia nie musi być nudna, tak jak uważa część uczniów w liceum. Historia to żywa dziedzina, która wpływa na wszystkie narody świata.
Studia historyczne w Słupsku realizowane są na Akademii Pomorskiej i posiadają kilka specjalności, w tym specjalne dla słuchaczy powyżej pięćdziesiątego roku życia. W ramach kształcenia Instytut Historii słupskiej uczelni współpracuje z wieloma podmiotami. W ich gronie znajdują się, między innymi: Archiwum Państwowe w Koszalinie, Urząd Miejski w Słupsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, czy Archiwum Państwowe w Poznaniu.
Studia historyczne w Słupsku poszerzają swoją ofertę kształcenia, urozmaicają program nauczania, co przekłada się na odkrywanie nowych ścieżek zawodowych absolwentów. Osoba kończąca naukę nie musi wyłącznie planować pracy w szkolnictwie, gdyż zdobytą wiedzę i umiejętności może wykorzystać także w dziennikarstwie i nowych mediach, branży turystycznej, czy służbach mundurowych.
Studia historyczne w Słupsku to prowadzenie analiz, oddzielanie danych istotnych od nieistotnych, niestrudzone wyciąganie wniosków. To podróż dla ciekawych. Podróż, która może jeszcze niektórych zaskoczyć. Jesteś ciekawy co kryje się pod mianem studiów historycznych w Słupsku? Koniecznie sprawdź, jaką zdobędziesz tam wiedzę.
Praca po studiach historycznych w Słupsku
Absolwenci studiów historycznych posiadają wiedzę i umiejętności, które mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach. Osoby, które wybrały Historię wojskową posiadają kompetencje do pracy w administracji publicznej i samorządowej, a także w wybranych instytucjach administracji specjalnej, a także nabywają wiedzę związaną ze specyfiką działalności służb cywilnych i mundurowych.
Mogą znaleźć zatrudnienie na stanowiskach związanych z analizą informacji, w pracach naukowo- badawczych i innych działaniach jako pracownik lub funkcjonariusz na rzecz podmiotów administracji państwowej i samorządowej oraz w administracji specjalnej, w tym wojskowej, na szczeblu lokalnym i regionalnym. Mogą także brać udział w przygotowaniach do rekonstrukcji historycznych prowadzonych przez instytucje kulturalne i oświatowe.
Absolwent archiwistyki może znaleźć zatrudnienie na stanowiskach związanych z przetwarzaniem danych osobowych i innych informacji prawnie chronionych, w pracy dotyczącej przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców, czy też w archiwach, jak i podmiotach, które do swego działania potrzebują informacji znajdujących się w archiwaliach.
A co po amerykanistyce? Można pracować w administracji państwowej i samorządowej oraz podmiotach sektora publicznego w ramach działalności gospodarczej, społecznej i kulturalnej, w organizacjach pożytku publicznego, w instytucjach różnego szczebla współpracujących z podmiotami amerykańskimi, czy też na stanowiskach związanych z przetwarzaniem informacji prawnie chronionych. Kończąc specjalność nauczycielską możemy podjąć pracę nauczyciela i próbować zainteresować historią młode pokolenia.
A jak można zainteresować historią nie tylko uczniów? Na przykład tworząc ciekawe audycje telewizyjne i radiowe.