Rekrutacja i wymagania na studia historyczne 2025/2026
Jeśli marzysz o zostaniu historykiem - zgłoś się na studia na Uniwersytecie Opolskim. Stań do kolejki w konkursie świadectw i pochwal się wspaniałymi wynikami z matury z historii, języka polskiego, jak i dodatkowego przedmiotu humanistycznego na poziomie rozszerzonym. Dzięki dobrze zdanej matury, zapewnisz sobie wstęp na studia historyczne.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia historyczne w Opolu
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Opolskim na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 36,75 punktu na historię.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Jak wyglądają studia historyczne w Opolu?
Historia - matka nauka, porządkująca, wyjaśniająca, zbierająca drobne elementy w prawdziwe historie. Historia to nauka dowodzenia i sprawdzania. Nauka cierpliwości i poszanowania dziejów. Studia historyczne opracowane zostały jako ścieżka edukacyjna dla osób lubujących odkrywać tajemnice i zagadki, poszukujące rozwiązań trudnych spraw, a także osób nastawionych na wyciąganie wniosków przyczynowo-skutkowych z minionych zdarzeń.
Historycy świetnie przewidują działania wybranych osób, potrafią zarządzać pracą zespołową i badać niezbadane. Potrafią interpretować zdarzenia i źródła. Cytują, deklamują i analizują - świetnie sprawdzają się w roli zarządzającego. To urodzeni przywódcy i dyrektorzy.
A to dzięki umiejętnościom analitycznym i kompetencjom do patrzenia na rzeczywistość z różnej perspektywy. Jeśli czujesz miętę do historii, zgłoś się na studia historyczne w Opolu. Prowadzone są tu podstawowe kierunki, dzięki którym znajdziesz idealny kierunek rozwoju dla siebie. Spójrz, co takiego możesz studiować w Opolu.
Praca po studiach historycznych
Kim są zawodowi historycy? Część absolwentów wchodzi w rolę nauczyciela. Szukają zatrudnienia w szkoła podstawowych i licealnych. Część podąża drogą naukową, realizując swoje pasje w obrębie struktur akademickich. Inni decydują się na drogę przez muzea i badania archeologiczne - znajdują zatrudnienie w muzeach, instytutach pamięci i takich instytucjach jak IPN. Historycy wchodzą również w struktury polityczne.
Zostają posłami, radnymi, dyrektorami placówek szkolnych czy też, jak np. Bronisław Komorowski - prezydentami krajów. Absolwenci historii, którzy uczyli się dla siebie i z historii wyciągnęli mądre wnioski, są bardzo dobrze przygotowani do pracy zawodowej. Nie lekceważcie praktyk i staży - idźcie tam, gdzie czujecie, że możecie się czegoś nauczyć. Doświadczenie pomoże Wam nabrać ogłady, a także pozwoli Wam wybrać najlepszą ścieżkę rozwoju dla Was.