Studia historyczne w Szczecinie możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Szczecińskim. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: antropologii, historii, historii sztuki, archeologii, filozofii. Absolwenci studiów historycznych odnajdują się w pracy w szkolnictwie, mediach, archiwistyce, polityce, biurach bezpieczeństwa narodowego.
Studia historyczne Szczecin | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Specjalności
Współczesne studia historyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Archeologia | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Historia | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Konkurs świadectw to obowiązujący sposób rekrutacji na studia historyczne w Szczecinie. Aby dostać się na nie, należy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami z historii, geografii, języka polskiego, języka obcego nowożytnego, wiedzy o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Szczecin uzyskał prawa miejskie w 1243 roku, z rąk Barnima I Dobrego, z dynastii Gryfitów. Ta informacja na pewno nie należy do najważniejszych, chyba że… myśli się o studiach historycznych w stolicy województwa zachodniopomorskiego.
Studia historyczne w Szczecinie nie należą do najszerszych, z ogromnym wyborem, ale i tak powinny zwrócić uwagę tych, którzy lubią poszukiwać, odkrywać i analizować. Ważne jest także to, że obalają stereotyp mówiący, że absolwenci historii wyłącznie zostają nauczycielami i tylko w takiej roli próbują zainteresować młode pokolenia tą dziedziną. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas nauki mogą stanowić mocny fundament do kariery politycznej, menedżerskiej, medialnej czy biznesowej.
Studia historyczne w Szczecinie realizowane są przez Uniwersytet Szczeciński, na Wydziale Humanistycznym. Ich celem jest, przede wszystkim, wyposażenie studenta w podstawowe elementy warsztatu naukowego, pozwalające na samodzielną analizę i opracowanie źródła historycznego, a także rozwinięcie umiejętności, które pomogą w poznawaniu i rozumieniu zjawisk kulturowych w dziejach człowieka.
A jakie przedmioty czekają studentów do zaliczenia? Archeologia paleolitu i mezolitu, historia powszechna XX wieku, elementy muzealnictwa i ochrony zabytków, historia a media elektroniczne. Emil Ludwig powiedział: „Trzeba wpierw studiować historię, jeśli pragnie się dalej ją tworzyć.” Brzmi jak wyzwanie? Czemu nie! Podejmijcie je i sprawdźcie, co oferują Wam studia historyczne w Szczecinie.
Studia historyczne w Szczecinie to przestrzeń kształcenia, która pozwala pozyskać obszerną wiedzę w zakresie historii Polski, historii powszechnej oraz dziejów Pomorza, a także liczne umiejętności niezbędne do odkrywania i zrozumienia zjawisk kulturowych w dziejach człowieka, od czasów najdawniejszych po czasy nowożytne. Studenci studiów historycznych w Szczecinie uczą się jak analizować dokumenty, odczytywać ukryte przesłania, analizować przebieg i konsekwencje zdarzeń, wyjaśniać przyczyny zjawisk zachodzących w przeszłości i współcześnie, jak również, w przypadku archeologii, prowadzić dokumentację wykopalisk i dokonywać rozmaitych eksperymentów. Pomimo tego, że studia pozwalają pozyskać konkretne umiejętności, to studia historyczne w Szczecinie nie są trudne, zwłaszcza że wybierane są przez prawdziwych pasjonatów przeszłości, którzy bardzo dobrze wiedzą, z jakimi tematami będą mierzyć się w toku kształcenia.
O studiach historycznych można powiedzieć wiele. Są interesujące, wciągające, rozwijające. Pozwalają pozyskać szeroką wiedzę, przede wszystkim w zakresie historii Polski oraz historii powszechnej, jak również liczne ogólną wiedzę humanistyczną. Pomimo tego, iż są bardzo ciekawe i zadowolą każdego pasjonata przeszłości, to studia historyczne w Szczecinie nie są studiami z przyszłością, bowiem na wiedzę z tego obszaru nie ma zbyt dużego zapotrzebowania współczesnego rynku, a to właśnie on dyktuje warunki i nakreśla reguły gry. Oczywiście, nie oznacza to, że studenci nie mają możliwości wykorzystania swojego wykształcenia. Mogą wykonywać zawód nauczyciela bądź archiwisty, jak również mogą pracować w muzeach, skansenach, prywatnych firmach archeologicznych, instytucjach samorządowych zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego czy mediach.
Absolwenci studiów historycznych w Szczecinie mogą zostać badaczami przeszłości i odkrywać na nowo to, o czym nierzadko wszyscy już zapomnieli. Tworzyć układankę istotnych wydarzeń z najmniejszych cząsteczek, inaczej interpretować idee, które od dawna pokryły się kurzem niepamięci.
Absolwenci studiów historycznych mogą opowiadać o niej na wiele sposób. Obecnie, popularną formą są media. Można być niemal pewnym, że zawsze będą produkowane audycje telewizyjne, programy edukacyjne i dokumentalne, a prawdziwy pasjonat dziejów może sprawdzić się jako przyciągający uwagę prezenter. Będąc archeologiem można przeczesywać hektary ziemi, w poszukiwaniu znaków dawnych osad, kultur, obyczajów. Można zająć się popularyzacją ciekawostek w postaci organizowania wycieczek.
Można prowadzić długie wyprawy śladem historii i ważnych postaci; żołnierzy, przywódców, możnych władców. Inną możliwości kariery zawodowej jest praca w szkolnictwie, w roli nauczyciela i przekazywanie w jak najciekawszy sposób swojej pasji kolejnym pokoleniom. Absolwenci studiów historycznych mają coraz więcej możliwości do tego, by popularyzować swoją wiedzę. Co za tym idzie, łatwiej można zainteresować tą dziedziną młodsze pokolenia.
TEMATY POWIĄZANE |
Jakie studia historyczne wybrać
Kierunki historyczne w Szczecinie
Jakie przedmioty zdawać na maturze
Studia na Uniwersytecie Szczecińskim
Nie polecam studiów historycznych w Szczecinie. Dlaczego? Ponieważ skupiają się tylko na Pomorzu, w szczególności na jego zachodniej części. Jeżeli ktoś chce być naprawdę historykiem, polecam uciekać jak najdalej.