Rekrutacja i wymagania na studia historyczne 2025/2026
Aby dostać się na studia historyczne w Toruniu należy przystąpić do konkursu świadectw. Na maturze najlepiej zdawać historię, oczywiście na poziomie rozszerzonym, język polski, język obcy i wiedzę o społeczeństwie. Cenionym przedmiotem bywa także geografia, którą także warto brać pod uwagę.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia historyczne w Toruniu
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 37 punktów na archeologię.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Jak wyglądają studia historyczne w Toruniu?
Rozpoczęcie studiów historycznych w Toruniu może okazać się świetnym pomysłem. Toruń to jedno z najstarszych miast Polski, na dodatek ze swoim średniowiecznym zespołem miejskim wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Studia historyczne w Toruniu to kilka kierunków kształcenia, które zainteresują każdego, kto lubi poszukiwać, odkrywać, analizować i sprawdzać. Dzisiejszy historyk nie przypomina już tego z dawniejszych lat. Nie wkuwa na pamięć dat i nie przewraca, niemal bez namysłu, stron w podręcznikach. Bada procesy, zadaje pytania, miewa wiele wątpliwości. Poznawanie historii bazuje na umiejętności logicznego myślenia i wiązaniu wielu wątków i kawałków w jedną, jasną układankę.
Absolwenci studiów historycznych w Toruniu, po otrzymaniu solidnego wykształcenia, otrzymują szeroki wachlarz możliwości na rynku pracy; archiwa historyczne, placówki naukowe zajmujące się różnymi aspektami badania dziejów, biura konserwatorów zabytków, czy firmy outsourcingowe- to tylko niewielki procent zawodów, w których odnajdą się ci, którzy ukończą naukę.
A jest ona realizowana na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, jednej z najlepszych uczelni w kraju. Jeśli masz w sobie żyłkę odkrywcy i pasjonuje Cię wszystko, co wiążę się z historią, to studia historyczne w Toruniu będą najtrafniejszym wyborem kształcenia. Przeczytaj, co mają Ci do zaproponowania.
Czy studia historyczne w Toruniu są trudne?
Studia historyczne w Toruniu adresowane są do osób pasjonujących się przeszłością oraz zdających sobie sprawę z tego, jak istotną rolę pełni znajomość historii w polityce, kulturze, mediach czy edukacji. Kształcenie w ramach studiów historycznych to jedno z najciekawszych wyzwań dla osób o bogatych zainteresowaniach humanistycznych. Co ważne, dzięki nauce można poznać nie tylko historię Polski i świata, ale także pozyskać wiedzę z wielu pokrewnych dziedzin. A jak odpowiedzieć na postawione pytanie? Studia historyczne w Toruniu nie są trudne, choć realizowane programy kształcenia wypełnione są po brzegi i wprowadzają w bardzo obfity obszar rozmaitych zagadnień, jak również reprezentowane są nie tylko przez kierunek o nazwie Historia, ale także inne propozycje, obejmujące między innymi ochronę od zapomnienia wytwarzane materiały czy dzieła sztuki.
Czy studia historyczne w Toruniu to studia z przyszłością?
Studia historyczne to zagadnienie wymagające szerszego omówienia. Z jednej strony należą do grona najciekawszych, wprowadzających w obszar niezwykle interesujących treści, ale z drugiej strony wiedza z nich płynąca nie znajduje dużego zainteresowania współczesnego rynku. Studia historyczne w Toruniu nie są studiami z przyszłością, ponieważ zapotrzebowanie na wiadomości z jej zakresu jest dość niewielkie, a w czasach nastawionych na rozwój nowoczesnych technologii schodzą one na dalszy plan. Oczywiście nie oznacza to, że przed absolwentami nie otwierają się żadne drzwi do karier zawodowych, ale w porównaniu z innymi dyscyplinami jest ich po prostu mniej.
Praca po studiach historycznych w Toruniu
Absolwenci studiów historycznych mogą podjąć pracę w różnych placówkach i instytucjach. Jest to uzależnione od konkretnego kierunku kształcenia. Po ukończeniu nauki można znaleźć zatrudnienie w archiwach historycznych, archiwach bieżących działających w każdym urzędzie, instytucji, bądź przedsiębiorstwie, urzędach, biurach i kancelariach na stanowisku menedżera procesu zarządzania dokumentacją, albo firmach outsourcingowych.
Ponadto, na absolwentów studiów historycznych czekają placówki oświatowe różnych szczebli z uprawnieniami do nauki historii i wiedzy o społeczeństwie, redakcjach czasopism społeczno- politycznych i historycznych oraz wydawnictwach, placówkach naukowych, zajmujących się różnymi aspektami badania dziejów, takich jak, na przykład Instytut Pamięci Narodowej, państwowych, samorządowych i społecznych instytucjach kulturalnych, muzeach, galeriach sztuki współczesnej, działach krytyki artystycznej, biurach konserwatorów zabytków, czy mediach.