Gdyby udało się stworzyć ranking najbardziej wymagających, prestiżowych i budzących podziw kierunków studiów, medycyna z pewnością zajmowałaby zaszczytne miejsce na podium. Leczenie ludzi wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, nieprzespanymi nocami z natłoku obowiązków, czyli tak naprawdę – podporządkowaniu całego swojego życia wykonywanemu zawodowi. Studia medyczne są mimo wszystko bardzo chętnie wybierane przez absolwentów szkół średnich, którzy pragną związać zawodową przyszłość z niesieniem pomocy ludziom.
Kielce jako jedno z ostatnich polskich miast, wprowadziły medycynę do kanonu oferowanych kierunków. Jednak od tego czasu kandydatów nie brakowało. Wręcz przeciwnie – chętnych na rozpoczęcie opisywanego kierunku jest tak dużo, że każdego roku ich liczba przewyższa liczbę dostępnych miejsc.
1. Czego się nauczysz na studiach
O renomie Kierunku Lekarskiego nie trzeba nikogo przekonywać, podobnie jest z ogromną ilością materiału do przyswojenia w trakcie trwania tych studiów – wie o tym każdy zainteresowany. Program studiów przewiduje uposażenie przyszłych absolwentów w szeroką wiedzę medyczną z każdej dziedziny tej obszernej nauki. Przygodę z medycyną rozpoczniesz najpewniej od krótkiego przypomnienia treści programowych z rozszerzonej biologii, chemii oraz fizyki, a następnie rozpoczniesz naukę przedmiotów ściśle związanych z przyszłym zawodem.
Poznasz ludzką anatomię i fizjologię, dowiesz się w jaki sposób stworzono najnowocześniejsze sprzęty ratujące i podtrzymujące ludzkie życie, będziesz miał okazję obserwować lekarzy na stanowisku ich pracy, co pozwoli ci lepiej zrozumieć specyfikę tego zawodu. W siatce przedmiotów obowiązkowych znajdziesz między innymi:
-
histologia, embriologia i cytofizjologia,
-
podstawowe procedury medyczne,
-
wolne rodniki i antyoksydanty w medycynie,
-
farmakologia,
-
psychoseksuologia w praktyce lekarskiej,
-
podstawy psychologii,
-
podstawowe czynności diagnostyczno-opiekuńcze.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku lekarskim w Kielcach realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają 6 lat.
Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Warto zdawać sobie sprawę, że samo rozpoczęcie Kierunku Lekarskiego wiąże się z posiadaniem obszernej i doskonale ugruntowanej wiedzy z zakresu przedmiotów biologicznych i podstaw medycyny. Predyspozycje kandydata zostają wstępnie sprawdzone podczas rekrutacji, a zweryfikowane na pierwszym roku studiów.
Jeżeli nauka przedmiotów przyrodniczych przychodzi ci z łatwością, jesteś pewien, że na maturze osiągniesz zadowalające rezultaty, interesuje cię świat współczesnej medycyny i chciałbyś stać się jego częścią, a ponadto zdajesz sobie sprawę z obowiązków generowanych przez studia medyczne, to Kierunek Lekarski może okazać się najlepszym ze wszystkich istniejących wyborów.
4. Program studiów
Pomimo tego, że poszczególne uczelnie różnią się między sobą posiadanym programem nauczania, kształcenie na Kierunku Lekarskim wygląda podobnie, niezależnie od wybranego miejsca. Wykształcenie grona odpowiedzialnych i wykwalifikowanych fachowców, zdolnych do niesienia pomocy ludziom w podbramkowych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, jest niezwykle wymagającym zadaniem.
Dlatego jako przyszły student musisz być gotów na zetknięcie się z bardzo obszernym materiałem kierunkowym, dzięki któremu będziesz miał szansę na zostanie jednym z najlepszych lekarzy praktykujących sztukę medyczną na terenie kraju lub w dowolnym miejscu świata.