Studia w Kielcach na kierunku Położnictwo możesz podjąć w ramach trybu stacjonarnego oraz zaocznego. Chciałbyś dowiedzieć się, czym różnią się obie opcje i czy w jakiś sposób wpływają na możliwości zawodowe absolwentów? Odpowiedź jest prosta – niezależnie od ukończonego trybu edukacji, szanse każdego absolwenta będą identyczne na współczesnym rynku pracy. Każdy z trybów określa jedynie kwestie organizacyjne związane z pobieraniem nauki.
Statystyki pokazują, że najchętniej wybieranymi studiami są stacjonarne. Prawdopodobnie dlatego, że umożliwiają one pobieranie regularnego i systematycznego kształcenia, a przedmioty realizowane w siatce studiów są podzielone równo pomiędzy dniami roboczymi każdego tygodnia, co zapewnia uniknięcie jednorazowego natłoku obowiązków.
Studia niestacjonarne powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie studentów, pragnących pogodzić obowiązki związane z nauką oraz pełnoetatową pracę. Tryb zaoczny ma charakter całodziennych zjazdów, odbywających się najczęściej w co drugi weekend każdego miesiąca.
Studia na kierunku Położnictwo są jednym z najstarszych propozycji edukacyjnych dla świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich i nie ma w tym nic dziwnego – narodziny towarzyszą ludziom od zarania dziejów. W zamierzchłych czasach zgony kobiet z powodu powikłań związanych z porodem i okresem połogu nie były niczym dziwnym i zdarzały się wyjątkowo często. Na szczęście wraz z rozwojem współczesnej medycyny, zakres usług medycznych i kompetencje służby zdrowia znacznie się polepszyły. Ze względu na duże zapotrzebowanie światowego rynku pracy na absolwentów studiów położniczych, wiele polskich uczelni postanowiło zaoferować studentom możliwość zgłębiania tego kierunku studiów.
1. Dla kogo te studia
Głównym zadaniem absolwentów Położnictwa w Kielcach jest pełnienie pieczy nad kobietami na każdym etapie ciąży i podczas samego porodu. Ponadto, położne i położni mają obowiązek uświadamiać rodziców o prawidłowym wykonywaniu zabiegów higienicznych przy noworodkach oraz instruować kobiety w kwestii karmienia dziecka. Pamiętając, że Położnictwo jest kierunkiem dość specyficznym, a codzienne obowiązki wiążą się z obcowaniem z ludźmi, kandydaci na te studia powinni wyróżniać się szeregiem kilku predyspozycji.
Jedną i najważniejszą z nich jest empatia – jak wiadomo, nie każdy posiada dostateczną jej ilość, a pracownicy służby zdrowia powinni rozumieć potrzeby i sytuacje pacjentów, borykających się z różnymi dolegliwościami. Jeżeli myślisz o podjęciu opisywanego kierunku studiów, przemyśl, czy jesteś wystarczająco odporny psychicznie na widoki krwi i samego porodu, przy którym będziesz uczestniczył każdego dnia. Po spełnieniu opisanych warunków i uzyskaniu odpowiednich wyników maturalnych, możesz zacząć myśleć o kandydowaniu na Położnictwo w Kielcach.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku położnictwo w Kielcach realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Program studiów
Szczegółowy program studiów może się różnić w zależności od uczelni, na jaką ostatecznie się zdecydujesz, jednak pewne podstawy niemal wszystkich przedmiotów na Położnictwie powinny pozostać takie same. Przygodę z tym kierunkiem rozpoczniesz od przypomnienia sobie znanych już wiadomości biologicznych, chemicznych oraz fizycznych, bowiem właśnie te przedmioty stanowią swego rodzaju filar Położnictwa.
Jako że umiejętności praktyczne są podstawą do prawidłowego wywiązywania się z przyszłych obowiązków zawodowych, będąc studentem Położnictwa zdobędziesz ich wiele. Wykonywanie resuscytacji krążeniowo oddechowej, odbieranie porodów przebiegających fizjologicznie lub poprzez cesarskie cięcie, a także zapewnienie noworodkowi pierwszych zabiegów higienicznych – to tylko niektóre umiejętności z długiej listy.
Pamiętaj, że codzienna praca z ludźmi, zwłaszcza tymi, którzy znajdują się w niezwykle stresujących sytuacjach życiowych, wymaga odpowiedniego podejścia psychologicznego. Położnictwo uposaży cię w podstawy wiedzy psychologicznej, dlatego oszczędzisz sobie ewentualnych zmartwień.