Rekrutacja i wymagania na studia informatyczne 2025/2026
Aby dostać się na studia informatyczne w Krakowie należy przystąpić do znanego za pewne Wam konkursu świadectw, który polega na zdobyciu jak największej liczby punktów rekrutacyjnych za odpowiednie wyniki z egzaminów maturalnych.
Tak więc, aby dostać się na studia musicie sumiennie przyłożyć się do matury i zdać ją na bardzo wysokim poziomie z przedmiotów ścisłych.
W informatyce szczególnie cenionym językiem obcym (oprócz html oczywiście!) jest język angielski, który powinniście opanować na wysokim poziomie zanim przystąpicie do nauki.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia informatyczne w Krakowie
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Jagiellońskim na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 80 punktów na informatykę, 97 punktów na informatykę analityczną oraz 55,5 punktu na bioinformatykę.
W przypadku studiów na Politechnice Krakowskiej, aby dostać się na informatykę w inżynierii komputerowej trzeba było osiągnąć próg conajmniej 271 punktów. Kandydaci na data science w naukach społecznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie musieli uzyskać 146,6 punktu.
Na studia z computer science na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przyjmowano osoby, które w procesie rekrutacji przekroczyły barierę 860 punktów. W przypadku teleinformatyki próg wynosił 920 punktów, a na informatykę techniczną można było się dostać, mając nie mniej niż 752 punkty.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Ile osób na miejsce na studia informatyczne w Krakowie
Studia informatyczne w Krakowie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. Studia w tym zakresie można podjąć na wielu uczelniach publicznych. Wśród jednej z najbardziej obleganych uczelni można wymienić Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, gdzie o jedno miejsce na informatykę i systemy inteligentne ubiegało się 8 kandydatów, na informatykę stosowaną ponad 7 kandydatów, a na cyberbezpieczeństwo ponad 10 kandydatów.
O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Politechnice Krakowskiej na informatykę ubiegało się blisko 11 kandydatów na jedno miejsce. Równie popularnymi kierunkami były informatyka stosowana, która przyciągnęła ponad 9 osób na jedno miejsce oraz informatyka w inżynierii komputerowej z liczbą ponad 5 kandydatów na jedno miejsce.
Limity miejsc na studia informatyczne
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów informatycznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach informatycznych w Krakowie:
Informatyka:
-
Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica: 250
-
Uniwersytet Jagielloński: 90
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: 144
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej: 150
Informatyka analityczna:
-
Uniwersytet Jagielloński: 40
Informatyka i ekonometria:
-
Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica: 90
Informatyka stosowana:
-
Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica: 72
-
Uniwersytet Jagielloński: 150
Informatyka techniczna:
-
Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica: 120
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia informatyczne w Krakowie
Wielu kandydatów zastanawia się nad tym, które studia są bezpłatne, które studia są płatne i od czego to zależy. Reguła jest bardzo prosta. Bezpłatne są wyłącznie studia stacjonarne w uczelniach publicznych. Oznacza to, że za wszystkie pozostałe należy zapłacić. Mówiąc dokładniej, płatne są studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i studia niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.
Informatyka:
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: 7600 zł
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej: 7400 zł
-
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości: od 8800 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Terminy publikowania wyników rekrutacji ustalane są indywidualnie przez uczelnie, co oznacza, że nie istnieje jedna, obowiązująca wszystkich data.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Uniwersytet Ekonomiczny: lipiec 2025
-
Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica: lipiec 2025
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II: wrzesień 2025
-
Uniwersytet Jagielloński: lipiec 2025
*I, II tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
W każdej uczelni mogą obowiązywać inne zasady dotyczące składania dokumentów. Kandydaci mogą zostać poproszeni o dostarczenie ich osobiście, albo o przesłanie ich pocztą tradycyjną bądź pocztą elektroniczną. Niezależnie od formy należy pamiętać, aby w naszym zestawie niczego nie brakowało.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Uczelnie rozpoczynają przyjmowanie dokumentów od kandydatów na studia tuż po ogłoszeniu listy rankingowej. Na złożenie wymaganych dokumentów kandydaci mają jasno określony czas, którego należy solidnie pilnować, ponieważ nawet najdrobniejsze spóźnienia mogą mieć negatywne konsekwencje. Jakie? Nawet skreślenie z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica: lipiec 2025
-
Uniwersytet Ekonomiczny: lipiec 2025
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II: wrzesień 2025
*I, II tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Jak wyglądają studia informatyczne w Krakowie
Studia informatyczne w Krakowie to kierunki studiów, które umożliwiają pozyskanie praktycznych umiejętności niezbędnych do pracy przede wszystkim w środowisku IT. Jest to niezwykle bogata przestrzeń kształcenia, w której spotykają się zagadnienia dotyczące między innymi baz danych, projektowania aplikacji internetowych, sieci komputerowych, grafiki komputerowej, czy systemów operacyjnych.
Najpopularniejsze kierunki informatyczne w Krakowie: informatyka, informatyka analityczna, computer Science, informatyka i systemy inteligentne, informatyka techniczna.
Współczesne studia informatyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach informatycznych
Absolwenci studiów informatycznych odnajdują się w pracy między innymi jako programiści, administratorzy baz danych, graficy komputerowi, projektanci aplikacji biznesowych, specjaliści do spraw bezpieczeństwa.
Zarobki
Średnie zarobki w Krakowie na popularnych stanowiska związanych z szeroko pojmowaną wiedzą informatyczną wahają się od 6000 zł do 19000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od stanowiska, stażu pracy, miejsca pracy, miejscowości).
Typ studiów
Informatyka to dziś jeden z najlepszych kierunków kształcenia, dający szerokie perspektywy działania, umożliwiający rozpoczęcie wspaniałej kariery zawodowej.
Dlaczego? Bowiem dzisiejszy świat opiera się na rozwiązaniach technologicznych i informatycznych, które władają każdą dziedziną, niezależnie czy chodzi o działalność medyczną, farmakologiczną, czy prowadzenie kiosku Ruchu. Informatyka jest wszędzie, więc informatycy, znający nowe rozwiązania jak nikt inny, są nam po prostu niezbędni. Bez informatyka nie radzimy sobie z podstawowymi problemami komputerowymi.
Dlatego studia informatyczne w Krakowie, czy to w Warszawie, czy w Poznaniu to bardzo dobry wybór. To branża rozwijająca się, inwestująca w nowe rozwiązania i w nowe możliwości. To branża międzynarodowa. Otwierająca drogi do podboju całego świata.
Jednymi z najlepszych informatyków na świecie są Polacy - to nasi rodacy wraz ze Stevem Jobsem opracowywali najnowsze rozwiązania dla Apple, w Microsoft także maczamy palce! Może to dlatego Bill Gates tak chętnie przyjeżdża do Polski. Informatycy z pewnością mają nie mały wpływ na kształt całego świata, zachowań ludzi, budowania sieci społecznościowych.
Potrzebni są w domach mediowych, agencjach marketingowych, jak i w przemyśle żywieniowym, zbrojeniowym, czy medycznym. Studia informatyczne w Krakowie prowadzone są na najbardziej obleganych kierunkach na bardzo wysokim poziomie, sprawdźcie sami, jakie dokładnie kierunki studiów możecie wybrać.
Studia informatyczne w Krakowie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia informatyczne w Krakowie możesz realizować przede wszystkim w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. W zależności od wybranego kierunku studia pierwszego stopnia trwają od sześci do ośmiu semestrów, studia drugiego stopnia zaś od półtora roku (studia magisterskie inżynierskie) do dwóch lat (studia magisterskie).
Uczelnie w Krakowie przedstawiają także ofertę studiów podyplomowych, które umożliwiają zdobywanie dodatkowych kwalifikacji. Kształcenie na nich odbywa się w trybie niestacjonarnym w ciągu dwóch bądź trzech semestrów. W ten sposób możesz studiować na przykład cyberbezpieczeństwo, programowanie aplikacji webowych, zarządzanie projektami informatycznymi.
Poszczególne kierunki studiów możesz realizować stacjonarnie bądź niestacjonarnie. Zajęcia na studiach dziennych odbywają się od poniedziałku do piątku, natomiast te na studiach zaocznych w weekendy. To Ty decydujesz, która forma kształcenia odpowiada Ci najbardziej i najlepiej wpisuje się w tryb Twojego życia.
czytaj dalej studia w Krakowie
Kierunki studiów informatycznych w Krakowie
Do kategorii studiów informatycznych zaliczyć możemy bardzo wiele różnych kierunków, które w sposób pośredni lub bezpośredni związane są z informatyką, inżynierią, ogólnie pojmowanym światem Internetu i cyberprzestrzeni.
Oczywiście uczelnie w Krakowie oferują kształcenie w zakresie informatyki i dziedzin jej pokrewnych jak analityka, systemy inteligentne, ekonometria, informatyka stosowana, informatyka techniczna. Podkategorii jest naprawdę wiele i każda z nich odnajduje znaczenie w dzisiejszym świecie.
Wśród proponowanych kierunków odnajdziesz grafikę komputerową bądź projektowanie gier, ale nie zabraknie również geoinformatyki, teleinformatyki, bioinformatyki. Studia informatyczne mają charakter stricte interdyscyplinarny, dlatego umożliwiają łączenie różnych nauk.
Wiele kierunków realizowanych jest w języku angielskim, dzięki czemu z łatwością wkroczysz w rynek międzynarodowy. Wśród propozycji kształcenia znajdziesz, chociażby applied informatics, computer science, electronics and telecommunications, game design.
Kierunki informatyczne w Krakowie - rekrutacja 2025/2026:
-
APPLIED INFORMATICS, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
-
BIOINFORMATYKA, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
BIOINFORMATYKA, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
-
COMPUTER SCIENCE, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
-
ELECTRONICS AND TELECOMMUNICATIONS, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
-
GEOINFORMATYKA, Politechnika Krakowska
-
INFORMATYKA - DATA SCIENCE, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
-
INFORMATYKA ANALITYCZNA, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
INFORMATYKA GIER KOMPUTEROWYCH, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
INFORMATYKA I EKONOMETRIA, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
-
INFORMATYKA I EKONOMETRIA, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
-
INFORMATYKA I SYSTEMY INTELIGENTNE, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
-
INFORMATYKA SPOŁECZNA, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
-
INFORMATYKA STOSOWANA, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
-
INFORMATYKA STOSOWANA, Politechnika Krakowska
-
INFORMATYKA STOSOWANA, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
-
INFORMATYKA STOSOWANA, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
INFORMATYKA TECHNICZNA, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
-
INFORMATYKA W INŻYNIERII KOMPUTEROWEJ, Politechnika Krakowska
-
INFORMATYKA, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
-
INFORMATYKA, Politechnika Krakowska
-
INFORMATYKA, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
INFORMATYKA, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
-
INFOTRONIKA, Politechnika Krakowska
-
INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA, Politechnika Krakowska
-
MATEMATYKA KOMPUTEROWA, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
TELEINFORMATYKA, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie
Gdzie studiować kierunki informatyczne w Krakowie?
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: programowania, systemów operacyjnych, baz danych czy sztucznej inteligencji. Absolwenci studiów informatycznych odnajdują się w pracy w serwisach informatycznych, agencjach reklamowych oraz w firmach związanych z projektowaniem gier, administrowaniem baz danych, programowaniem.
Kierunki informatyczne możesz realizować na wielu krakowskich uczelniach zarówno prywatnych, jak i publicznych. Bogatą ofertę kształcenia przedstawia, chociażby Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, mimo iż przez wielu ta uczelnia postrzegana jest jako humanistyczno-społeczna. Znajdziesz tutaj na przykład informatykę gier komputerowych, informatykę analityczną bądź matematykę komputerową.
Studia informatyczne oferują uczelnie stricte techniczne i inżynierskie jak Akademia Górniczo-Hutnicza bądź Politechnika Krakowska. Są one prowadzone kompleksowo przez różne wydziały, a każdy z nich odznacza się unikatowym charakterem kształcenia.
Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny oraz Wydział Geograficzno-Biologiczny Uniwersytetu Pedagogicznego nie stronią od innowacji, dlatego znajdziesz tutaj unikatowe kierunki, jak na przykład bioinformatyka. Warto zapoznać się z ofertą kształcenia Uniwersytetu Ekonomicznego oraz z propozycjami uczelni niepublicznych. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych placówek akademickich.
Gdzie studiować kierunki informatyczne w Krakowie:
-
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
-
Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie
-
Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie
-
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
czytaj dalej uczelnie w Krakowie
Kierunki informatyczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Krakowie
-
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Krakowie
Kierunki informatyczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Krakowie
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
-
Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie
-
Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie
-
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
czytaj dalej uczelnie prywatne w Krakowie
Jak wybrać studia informatyczne w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?
Studia informatyczne uznawane są za jedne z najbardziej opłacalnych w XXI wieku. Zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie nieustannie wzrasta, a spowodowane jest to technologicznym postępem i rozwijającym się światem wirtualnym.
Możesz być pewien/pewna, że na abiturientów kierunków informatycznych czekają dobrze płatne prace w różnych branżach i dziedzinach.
Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:
-
webmaster
-
programista
-
grafik komputerowy
-
projektant systemów internetowych i prezentacji multimedialnych
-
administrator sieci komputerowych
-
projektant gier komputerowych
-
specjalista informatyk
-
specjalista ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego
Absolwenci zatrudniani są przede wszystkim w firmach wytwarzających oprogramowanie komputerowe, firmach wytwarzających systemy internetowe, administracji systemów i sieci komputerowych, działach skupiających się na zapewnianiu bezpieczeństwa informacji, w firmach zajmujących się usługami komputerowymi lub produkcją oprogramowania i sprzętu komputerowego, w instytucjach, stosujących systemy informatyczne i teleinformatyczne, w zespołach, realizujących projekty portali i stron WWW, zespołach projektantów i administratorów baz danych.
Pracują również w charakterze grafików komputerowych w agencjach reklamowych, prasie i telewizji.
Wybierając kierunek studiów, warto sugerować się zmianami zachodzącymi na rynku pracy, który rozwija się bardzo dynamicznie. Na szczęście wśród ogłoszeń nieustannie pojawiają się oferty dla programistów, analityków, grafików komputerowych.
Świat Internetu ciągle się zmienia, dlatego uczelnie proponują coraz to nowe kierunki kształcenia, umożliwiające zdobycie specjalistycznej wiedzy w danym zakresie.
Pamiętaj, że studiowanie to czas osobistego rozwoju, dlatego dobrze jest zgłębiać treści, które faktycznie nas interesują. W Krakowie znajdziesz wiele możliwości na zdobywanie doświadczeń naukowych i zawodowych, dzięki interesującym praktykom oraz zajęciom prowadzonym w nowocześnie wyposażonych pracowniach. Niezależnie od tego, jakie studia informatyczne wybierzesz, będzie to dobry wybór.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?
Bardzo wiele krakowskich uczelni oferuje kształcenie informatyczne i to na najwyższym poziomie. Nim jednak zdecydujesz się, gdzie chcesz studiować, warto zdefiniować priorytety i zweryfikować możliwości rozwoju, które zapewnia dana uczelnia.
Mimo iż w Krakowie znajdziesz najpopularniejsze państwowe placówki akademickie, które cieszą się światową renomą, oferują one różnorodne kształcenie o unikatowym podejściu do kierunku. Tak więc zupełnie inaczej będzie wyglądała edukacja na Uniwersytetach, a inaczej na Akademii Górniczo-Hutniczej czy Politechnice Krakowskiej.
Musisz ustalić, czy ważniejsza jest uczelnia, czy kierunek kształcenia. Pamiętaj, że nie każda placówka akademicka ma taką samą ofertę edukacyjną, a co za tym idzie, niektóre kierunki możesz realizować jedynie na konkretnej uczelni.
Sprawdź także możliwości rozwoju, które uczelnia Ci zapewni, oraz dofinansowania i stypendia, które możesz uzyskać w trakcie zdobywanej edukacji. Zapoznaj się z wyposażeniem poszczególnych ośrodków akademickich. Studia informatyczne mogą być realizowane tylko dzięki najnowocześniejszym sprzętom i oprogramowaniom.
czytaj dalej jak wybrać uczelnię
Czy warto iść na studia informatyczne w Krakowie?
Kraków, mimo iż słynie z bogatej historii i tradycji, jest także miastem rozwiniętym technologicznie i z pewnością dążącym do innowacji. Studiować w Krakowie naprawdę warto, ponieważ dzięki rozwiniętej turystyce, miasto oferuje wiele atrakcji przeznaczonych także dla studentów.
Nie brakuje wydarzeń sportowych, kulturowych, imprez masowych, ale także festiwali naukowych i wydarzeń związanych z najnowszymi technologiami. Władze miasta wspierają dążenie do wiedzy i dlatego starają się pomóc młodym ludziom w zaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Znajdziesz mieszkanie blisko uczelni bądź dostaniesz miejsce w akademiku, a także możesz uzyskać pomoc socjalną od władz miasta i uczelni.
Władze uczelni robą wszystko, by maturzyści i studenci mieli szansę się rozwijać również poza murami uczelni. Organizują różnego rodzaju wymiany krajowe i międzynarodowe, a także tworzą programy stażowe i oferty praktyk w porozumieniu z największymi firmami i przedsiębiorstwami w mieście, a nawet w kraju. Współpraca tego typu ułatwia także konstruowanie programów kształcenia, dzięki którym studenci od początku zdobywają umiejętności użyteczne dla współczesnych pracodawców.
Uczelnie zachęcają studentów do brania udziału w grantach badawczych, konferencjach naukowych, do zakładania kół naukowych. Wszelkie inicjatywy badawcze wpływają na postęp technologiczny i rozwojowy państwa i człowieka. Będziesz miał/a także okazję brać udział w ciekawych zajęciach dodatkowych oraz w spotkaniach z ludźmi odnoszącymi sukcesy w nauce i technice.
Studia informatyczne w Krakowie są bardzo dobrą decyzją dla tych, którzy szukają unikatowego podejścia edukacyjnego, nastawionego na kształcenie w praktyce. Krakowskie uczelnie oferują bardzo różnorodne kierunki, natomiast miasto zapewnia start absolwentom, wkraczającym w dorosłość i zmieniający się nieustannie rynek pracy.
czytaj dalej czy warto iść na studia
Praca po studiach informatycznych
Informatycy pracują w bardzo różnych dziedzinach przez wzgląd na konieczność specjalizowania się w określonym kierunku.Tylko dzięki specjalizacji jesteśmy w stanie śledzić bieżące nowinki oraz poznać od podszewki dane zagadnienie.
Informatyka jest zbyt szeroką dziedziną, by móc ją pojąć całą jako jedność i rozumieć bez problemu wszelkie jej zawiłości. Osoby, które zajmują się naprawianiem urządzeń i instalowaniem oprogramowania, czy sterowników, niekoniecznie będą w stanie zbudować duże seriwsy internetowe czy platformy.
Podobnie jest z programistami, którzy często nie potrafią rozłożyć i złożyć z powrotem wszystkich części komputera. Informatycy znajdą zatrudnienie praktycznie w każdej branży, w której pojawiają się komputery. Dziś nawet gospodarstwa rolne są tak scyfryzowane, że nie sposób nie zasięgnąć rady od informatyka w celu ustawienia odpowiedniego oprogramowania traktorów czy innych urządzeń rolnych.
Informatycy zatrudniani są w dużych firmach międzynarodowych do zarządzania bazami danych, przetwarzaniu gromadzonych informacji, jak i do zarządzania sieciami komputerowymi, informatycznymi i teleinformatycznymi. Dzięki profesjonalnym informatykom świat korzystania z nowych technologii jest prosty i przyjemny, a pracownicy dużych firm w dużym stopniu mogą zautomatyzować swoją pracę.
Informatycy są również zatrudniani w branży żywieniowej, gdzie pilnują oprogramowania do sterowania procesami produkcyjnymi. W medycynie wspierają personel medyczny w kwestii korzystania z dedykowanego oprogramowania. Na rynku działa mnóstwo firm komputerowych, które zajmują się projektowaniem i realizowaniem zleceń od firm dotyczących tworzenia strony internetowej i zarządzania nią.
Absolwenci studiów informatycznych często pracują jako freelancerzy, bądź zakładają własne firmy, świadczące usługi informatyczne. Najzdolniejsi studenci pozostają na uczelni prowadząc liczne projekty badawcze i zgłębiając tajniki wiedzy informatycznej, dzięki czemu pozostali informatycy-praktycy mogą swobodnie działać na rynku i świadczyć coraz to bardziej zaawansowaną pomoc z zakresu komputerów i innowacyjnych urządzeń. Studia informatyczne pod każdym względem są dobrym wyborem kariery zawodowej.