Rekrutacja i wymagania na studia informatyczne 2025/2026
Aby dostać się na studia informatyczne w Rzeszowie należy wziąć udział w konkursie. Oczywiście, w konkursie świadectw i wykazać się jak największą ilością zdobytych punktów z przedmiotów ścisłych. Warto nie zapominać o tym, że technologia się rozwija, a uniwersalnym językiem tego rozwoju jest język angielski. Mówiąc wprost, wszystko co wiąże się z technologią jest po angielsku. Dlatego do nauki tego języka koniecznie trzeba się przyłożyć i władać nim jak najlepiej.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile osób na miejsce na studia informatyczne w Rzeszowie
Studia informatyczne w Rzeszowie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim na informatykę ubiegało się prawie 4 kandydatów na jedno miejsce.
Limity miejsc na studia informatyczne
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów informatycznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach informatycznych w Rzeszowie:
Informatyka:
-
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza: 150
-
Uniwersytet Rzeszowski: 90
Informatyka i ekonometria:
-
Uniwersytet Rzeszowski: 44
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia informatyczne w Rzeszowie
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie ile kosztują studia, należy wziąć pod uwagę co najmniej dwa czynniki: po pierwsze uczelnię, w której podejmujemy naukę, a po drugie tryb, w jakim realizujemy zajęcia. Aby studiować bezpłatne należy wybrać studia stacjonarne w uczelni publicznej – to jedyna bezpłatna opcja kształcenia. Oznacza to, że do studiów płatnych zaliczamy: studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych. Jeśli decydujemy się na odpłatną formę studiów, to ile one kosztują? Opłaty za naukę ustalane są indywidualnie przez każdą uczelnię.
Informatyka:
-
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza: 7740 zł
-
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania: od 7800 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Każda uczelnia realizuje nabór na studia według samodzielnie ustalonych harmonogramów, zatem nie da się wskazać jednego terminu, w którym publikowane są wyniki we wszystkich uczelniach. Pewne jest to, że wyniki poznajemy w lipcu i udostępniane są w internetowych systemach rejestracji kandydatów.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Rzeszowie:
-
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza: lipiec 2025
-
Uniwersytet Rzeszowski: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
W każdej uczelni mogą obowiązywać inne zasady dotyczące składania dokumentów. Kandydaci mogą zostać poproszeni o dostarczenie ich osobiście, albo o przesłanie ich pocztą tradycyjną bądź pocztą elektroniczną. Niezależnie od formy należy pamiętać, aby w naszym zestawie niczego nie brakowało.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Uczelnie rozpoczynają przyjmowanie dokumentów od kandydatów na studia tuż po ogłoszeniu listy rankingowej. Na złożenie wymaganych dokumentów kandydaci mają jasno określony czas, którego należy solidnie pilnować, ponieważ nawet najdrobniejsze spóźnienia mogą mieć poważne konsekwencje. Jakie? Nawet skreślenie z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Rzeszowie:
-
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza: lipiec 2025
-
Uniwersytet Rzeszowski: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Jak wyglądają studia informatyczne w Rzeszowie?
Studia informatyczne w Rzeszowie to kierunki studiów, które nastawione są na rozwijanie praktycznych umiejętności, głównie w zakresie rozwiązywania problemów informatycznych, realizacji i weryfikacji projektów informatycznych, posługiwania się narzędziami informatycznymi.
Najpopularniejsze kierunki informatyczne w Rzeszowie: Informatyka, Informatyka i ekonometria, Information technology.
Współczesne studia informatyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach informatycznych
Absolwenci studiów informatycznych odnajdują się w pracy między innymi w firmach komputerowych.
Zarobki
Średnie zarobki w Rzeszowie na popularnych stanowiskach związanych z szeroko rozumianą informatyką wahają się od 4300 zł do 11000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od stanowiska, stażu pracy, miejsca pracy, miejscowości).
Typ studiów
Studia informatyczne w Rzeszowie to odpowiedź na nieustający trend na rynku pracy. Zdolni informatycy ciągle są poszukiwani, a branże, w których mogą znaleźć zatrudnienie rozrastają się z każdym rokiem i rosną jak grzyby po deszczu. Warto się uczyć i być najlepszym, bo ci najlepsi szybko znajdują pracę i, co równie ważne, dobrze płatną pracę.
A dlaczego wybrać akurat Rzeszów jako miejsce swojego kształcenia? Stolica województwa podkarpackiego szybko się rozwija, a w jego obszarze znajdują się miejsca, w których absolwenci nauk ścisłych mogą znaleźć zatrudnienie.
Przykładem takich miejsc są, na przykład Podkarpacki Park Naukowo- Technologiczny, obejmujący obszar 70 hektarów i zlokalizowany około 10 km od centrum Rzeszowa, czy też trzy specjalne strefy ekonomiczne, funkcjonujące na terenie miasta. Czy to wszystko, aby rozpocząć naukę w Rzeszowie?
Studia informatyczne należą do wymagających, a prawdziwi zapaleńcy żyją swoją pasją niemal bez chwili przerwy. Żeby choć trochę odetchnąć i odpocząć od nauki, można wybrać się na wycieczkę, a osławione przez piosenkę „zielone wzgórza nad Soliną” oddalone są o 100 kilometrów od miasta. Rzeszów to dobre miejsce do nauki, a informatyka to dobra dziedzina do zgłębienia. Zatem, sprawdź co proponują studia informatyczne w Rzeszowie.
Studia informatyczne w Rzeszowie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia informatyczne w Rzeszowie możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień trwa siedem semestrów w przypadku studiów inżynierskich, to znaczy trzy i pół roku. Drugi stopień stanowi kontynuację studiów pierwszego stopnia, dlatego trwa półtora roku, czyli trzy semestry. Gwarantuje zdobycie tytuły magistra inżyniera.
Rzeszowskie uczelnie przygotowują szeroką ofertę studiów podyplomowych, które umożliwiają zdobywanie dodatkowych kwalifikacji. Tego typu kształcenie odbywa się w trybie niestacjonarnym i trwa nawet do czterech semestrów. W ten sposób możesz studiować na przykład systemy i sieci komputerowe, inżynierię oprogramowania – we współpracy z Asseco Poland, nauczanie informatyki w szkole.
Poszczególne kierunki studiów możesz realizować stacjonarnie bądź niestacjonarnie. Zajęcia na studiach dziennych odbywają się od poniedziałku do piątku, natomiast te na studiach zaocznych w weekendy.
czytaj dalej studia w Rzeszowie
Czy studia informatyczne w Rzeszowie są trudne?
Studia informatyczne w Rzeszowie to obszar kształcenia, który pozwala zapoznać się z szerokim wachlarzem technologii i narzędzi programistycznych oraz zjawiskami na styku techniki i ekonomii. Studenci uczestniczą w licznych zajęciach, które poświęcone są między innymi: matematyce, algorytmice, budowie współczesnych komputerów, systemom operacyjnym, programowaniu komputerów, zasadom inżynierii oprogramowania, metodom statystycznym i ekonometrycznym czy administrowaniu sieciami komputerowymi. Studia informatyczne w Rzeszowie są trudne, ale wysoki poziom przygotowuje do profesjonalnego działania w przyszłym obszarze zawodowym. Studenci rozwijają wiele praktycznych umiejętności, w tym między innymi analizy zjawisk gospodarczych w skali mikroekonomicznej i makroekonomicznej, projektowania oraz programowania i wdrażania systemów informatycznych czy administrowania sieciami komputerowymi.
Kierunki studiów informatycznych w Rzeszowie
Poszczególne placówki akademickie w Rzeszowie umożliwiają realizowanie kształcenia informatycznego w trakcie kierunków informatyka lub informatyka i ekonometria. Kadra akademicka opracowuje program studiów w zgodzie z unikatowym charakterem danej uczelni.
Kierunki prowadzone są w nowoczesnych pracowniach, a studenci mają do dyspozycji najnowsze oprogramowania informatyczne. Są one także rozwijane poprzez bogatą ofertę specjalizacyjną, w znaczący sposób wpływającą na wybór ścieżki kariery.
Rzeszowskie uczelnie przygotowują także propozycje kierunków podyplomowych. Studia tego typu umożliwiają zdobycie dodatkowych kompetencji, potrzebnych do pracy w branży lub istotnych w przypadku przebranżowienia się. Wśród popularnych kierunków znajdziesz na przykład: grafikę komputerową, systemy i sieci komputerowe, bezpieczeństwo systemów informatycznych.
Kierunki informatyczne w Rzeszowie - rekrutacja 2025/2026:
-
COMPUTER SCIENCE, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
-
CYBERSECURITY, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
-
DATA SCIENCE, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
-
GAME DESIGN AND DEVELOPMENT, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
-
GRAFIKA KOMPUTEROWA I PRODUKCJA MULTIMEDIALNA, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
-
INFORMATYKA I EKONOMETRIA, Uniwersytet Rzeszowski
-
INFORMATYKA – STUDIA INŻYNIERSKIE, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
-
INFORMATYKA, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
-
INFORMATYKA, Uniwersytet Rzeszowski
-
INFORMATYKA, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
-
INŻYNIERIA OPROGRAMOWANIA W BEZPIECZNYCH SIECIACH, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
-
PROGRAMMING, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
-
PROGRAMOWANIE – STUDIA INŻYNIERSKIE, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
-
PROJEKTOWANIE GIER KOMPUTEROWYCH, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
czytaj dalej kierunki studiów w Rzeszowie
Gdzie studiować kierunki informatyczne w Rzeszowie?
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: programowania, systemów operacyjnych, baz danych czy sztucznej inteligencji. Absolwenci studiów informatycznych odnajdują się w pracy w serwisach informatycznych, agencjach reklamowych oraz w firmach związanych z projektowaniem gier, administrowaniem baz danych, programowaniem.
Studia informatyczne w Rzeszowie możesz realizować zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych. Poszczególne placówki akademickie przygotowują szereg propozycji kształcenia na stopniu pierwszym i drugim oraz w ramach studiów podyplomowych. Wszystkie wydziały, które zobowiązane są do przekazywania wiedzy w zakresie informatyki i nauk jej pokrewnych, są do tego przygotowane technologicznie.
Kierunki informatyczne znajdziesz przede wszystkim na dwóch najpopularniejszych rzeszowskich uczelniach publicznych. Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej oferuje kształcenie przede wszystkim z informatyki, natomiast na Uniwersytecie Rzeszowskim w ofercie znajduje się także informatyka i ekonometria.
Warto także zapoznać się z propozycjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania oraz Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej. Pamiętaj także, że studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, na uczelniach niepublicznych zaś tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Gdzie studiować kierunki informatyczne w Rzeszowie:
-
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
-
Uniwersytet Rzeszowski
-
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie
czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie
Kierunki informatyczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Rzeszowie
-
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
-
Uniwersytet Rzeszowski
czytaj dalej uczelnie publiczne w Rzeszowie
Kierunki informatyczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Rzeszowie
-
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie
czytaj dalej uczelnie prywatne w Rzeszowie
Jak wybrać studia informatyczne w Rzeszowie, aby mieć dobrą pracę?
Studia informatyczne uchodzą za jedne z najbardziej opłacalnych w XXI wieku. Nie ulega wątpliwości, że technologicznie zmieniający się świat, a przede wszystkim świat nastawiony na działania w świecie wirtualnym, poszukuje także specjalistów, którzy się w nim odnajdą i będą dążyli do postępu.
Rynek pracy obfituje w oferty dla absolwentów informatyki i różnego rodzaju specjalizacji z nią związanych. Zapotrzebowanie jest duże, zwłaszcza że powstają także zupełnie nowe stanowiska pracy, które odnoszą się stricte do informatyki.
Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:
-
webmaster
-
programista
-
grafik komputerowy
-
projektant systemów internetowych i prezentacji multimedialnych
-
administrator sieci komputerowych
-
projektant gier komputerowych
-
specjalista informatyk
-
specjalista ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego
Studia tego typu są idealne dla osób, nastawionych na innowację. Kandydaci muszą mieć odpowiednie predyspozycje i zainteresowania. Jeśli nie zajmuje Cię programowanie lub nie masz zdolności graficznych i Ty możesz się tutaj czasem ponudzić. Dla tych, którzy nie boją się komputerów i chcą rozwikłać ich tajemnice, może być to droga do sukcesu i to bardzo dobrze płatnego.
Absolwenci informatyki pracują, chociażby w firmach wytwarzających oprogramowanie komputerowe, administracji systemów i sieci komputerowych, działach skupiających się na zapewnianiu bezpieczeństwa informacji, w firmach zajmujących się usługami komputerowymi lub produkcją oprogramowania i sprzętu komputerowego, w zespołach, realizujących projekty portali i stron WWW, zespołach projektantów i administratorów baz danych.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Rzeszowie?
Studia informatyczne wymagają innowacyjnego podejścia, co oznacza, że wszelkie wydziały i instytuty, które deklarują kształcenie w tym zakresie, powinny być wyposażone w nowoczesne sprzęty komputerowe, a także w najnowsze wersje różnego rodzaju komputerowych programów. Decydując się na kierunek na danej uczelni, zwróć uwagę na jej ofertę edukacyjną. Każda placówka akademicka przedstawia oryginalną listę propozycji kształcenia.
Zweryfikuj, czy możesz zdecydować się na wymianę międzyuczelnianą w kraju lub za granicą, zapoznaj się z zajęciami dodatkowymi, konferencjami naukowymi, programami stażowymi i ofertami praktyk. Kierunki informatyczne proponują uczelnie publiczne i niepubliczne w Rzeszowie. Warto zapoznać się z programami studiów każdej z nich, by wybrać opcję kształcenia, która będzie Ci najbardziej odpowiadać.
Czy studia informatyczne w Rzeszowie to studia z przyszłością?
Studia informatyczne w Rzeszowie to studia z przyszłością, ponieważ wysoki poziom kształcenia daje realne szanse na zdobycie ciekawej i dobrze płatnej pracy. Absolwenci tych studiów wyróżniają się nie tylko szeroko pojętą wiedzą informatyczną, ale również z zakresu ekonomii, zarządzania i finansów, co jeszcze szerzej otwiera pole zawodowych możliwości. Mogą pracować nie tylko w przedsiębiorstwach lub instytucjach używających systemów informatycznych, ale również w przedsiębiorstwach branży IT, a w szczególności tych opracowujących lub serwisujących systemy informatyczne, świadczących usługi z zakresu analityki danych czy też innych przedsiębiorstwach świadczących usługi outsourcingu.
Czy warto iść na studia informatyczne w Rzeszowie?
Studia informatyczne w Rzeszowie znajdziesz na wielu uczelniach publicznych i niepublicznych. Popularne miasto akademickie stawia na nowoczesność i technologiczny rozwój, dzięki czemu nieustannie poszukuje specjalistów-inżynierów czy specjalistów-informatyków. Jednocześnie oznacza to, że w Rzeszowie znajdziesz wiele propozycji pracy, ale i praktyk zawodowych.
Władze uczelni współpracują z największymi firmami i instytucjami, opracowując programy stażowe i oferty praktyk, które studentom i absolwentom pozwalają zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. Studenci mogą liczyć także na dofinansowanie naukowe czy socjalne, które w znaczący sposób ułatwia proces zdobywania edukacji wyższej.
Kadry akademickie stawiają na rozwój studentów, dlatego poszczególne placówki akademickie organizują konferencje, granty badawcze, pozwalają działać kołom naukowym. Możesz także skorzystać z programu ERASMUS bądź MOST, umożliwiającego podjęcie studiów na innych uczelniach w kraju lub za granicą.
Ponieważ nie samą nauką człowiek żyje, w Rzeszowie czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością umilą lata nauki i godziny spędzane w bibliotece. Znajdziesz tu liczne wydarzenia sportowe, kulturowe, imprezy masowe, ale także targi pracy i festiwale naukowe. Nie pozwól, by czas studiów Cię ominął. Jest to jeden z najbardziej rozwijających okresów w życiu człowieka.
Praca po studiach informatycznych w Rzeszowie
Informatyka jest zbyt szeroką dziedziną, by móc zrozumieć ją w całości, bez podziału na szczegółową tematykę. Dlatego informatycy dzielą się na konkretne specjalizacje i pracują, by być w nich ekspertami. Tacy eksperci mogą znaleźć zatrudnienie w dużych, międzynarodowych firmach do zarządzania bazami danych, przetwarzania gromadzonych informacji, administrowania i zarządzania sieciami komputerowymi. Ponadto, każda, nawet najmniejsza firma posiada własnego informatyka na pokładzie. I nieważne jest w jakiej branży obraca się dana firma.
Absolwenci studiów informatycznych często pracują jako tzw. wolni strzelcy, bądź jak kto woli freelancerzy, albo zakładają własne firmy i świadczą usługi komputerowe, czy internetowe. Inni pozostają na uczelni, aby prowadzić liczne projekty badawcze. Studia informatyczne dają wiele możliwości i mnożą kierunki rozwoju i zatrudnienia.