Współcześnie chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zapotrzebowanie rynku pracy na absolwentów inżynierii bezpieczeństwa nie maleje. Dlatego wiele osób decyduje się na realizowanie studiów na tym kierunku. Dzięki nim nauczysz się monitorowania warunków pracy, organizowania pracy służb BHP czy wdrażania działań ograniczających wypadku w miejscach pracy.
Idealnymi kandydatami na kierunek inżynieria bezpieczeństwa w Krakowie będą osoby o zainteresowaniach technicznych, które dobrze odnajdują się wśród zagadnień matematycznych, związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz urządzeniami i instalacjami technicznymi. Jeśli odnajdujesz siebie w tym opisie, bez wahania aplikuj!
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kierunek inżynieria bezpieczeństwa możesz realizować w ramach studiów pierwszego stopnia. W praktyce oznacza to, że zmierzysz się z siedmioma semestrami nauki. Po upływie trzech i pół roku absolwenci otrzymają dyplom z tytułem inżyniera, który potwierdzi szerokie i dobrze ugruntowane kompetencje, wyniesione ze studiów.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Inżynieria bezpieczeństwa jest kierunkiem, dzięki któremu od strony teoretycznej poznasz zagadnienia związane z organizacją bezpiecznych warunków pracy i sprawowaniem pieczy nad realizacją procesów współdziałania.
Studenci uczą się wdrażania działań kontrolnych w miejscach pracy, które zmierzają do polepszenia warunków pracowniczych, zorientowanych na potrzeby i możliwości człowieka w zależności od zajmowanego przez niego stanowiska.
Absolwenci inżynierii bezpieczeństwa, dzięki szerokim kompetencjom wyniesionym ze studiów, mogą bez problemu znaleźć dobrze płatne i stabilne zatrudnienie nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej.