Instrumentalistyka - Kraków

Instrumentalistyka - Kraków

Studia na kierunku instrumentalistyka w Krakowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Akademia Muzyczna w Krakowie

Instrumentalistyka stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku instrumentalistyka

22.02.2024

Instrumentalistyka – studia Kraków - 2024 | woj. małopolskie

Studia na kierunku instrumentalistyka to studia licencjackie oraz magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia licencjackie) lub 2 lata (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.  Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Instrumentalistyka - Kraków
Studia na kierunku instrumentalistyka w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

W trakcie studiów na kierunku instrumentalistyka studenci w ramach specjalności uczą się gry na wybranym instrumencie. Kształcenie skupia się na tym, aby słuchacz osiągnął pełną dojrzałość artystyczną i wykonawczą w zakresie gry na fortepianie, perkusji czy skrzypcach. Kierunek kształci u przyszłych muzyków także zasady właściwej artykulacji, dynamiki czy agogiki.

Studia na kierunku instrumentalistyka kształcą muzyków instrumentalistów, łącząc tradycję z nowymi osiągnięciami sztuki wykonawczej. Absolwenci są też merytorycznie oraz praktycznie przygotowani do prowadzenia zajęć muzycznych w szkole muzycznej I i II stopnia. Osoby, które ukończyły ten kierunek mogą zacząć karierę na estradzie jako soliści czy muzycy orkiestrowi.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?/ Wymagania rekrutacyjne

Kierunki studiów w Krakowie, do których należy instrumentalistyka na I stopniu kształcenia, w trakcie rekrutacji biorą pod uwagę wyniki, jakie kandydaci uzyskali z obowiązkowych przedmiotów maturalnych. Kandydat musi też pozytywnie zdać egzamin wstępny o charakterze konkursowym.

Egzamin składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na przygotowaniu i zaprezentowaniu dowolnej etiudy lub kaprysu, dwóch dowolnych części z utworów określonych przez regulamin. Kandydat przygotowuje też jedną część dowolnego koncertu skrzypcowego lub na innym, wybranym instrumencie. Program wykonywany jest z pamięci.

Do etapu drugiego przechodzą osoby, które pozytywnie zdały pierwszą część egzaminu. Test polega na egzaminie z kształcenia słuchu i ma formę ustną.

Rekrutacja na studia w Krakowie na kierunku instrumentalistyka przeznaczona jest dla absolwentów studiów pierwszego stopnia, tego samego kierunku. Podstawą kwalifikacyjną jest dyplom ukończenia studiów oraz wynik, jaki kandydat uzyskał z egzaminu wstępnego. Jego zakres jest bardzo dokładnie określony na stronie Uczelni.

 *Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU INSTRUMENTALISTYKA?

Studia na kierunku instrumentalistyka skupiają się na przekazaniu słuchaczom umiejętności wykonawczych w stopniu, który umożliwia im staranie się o podjęcie studiów II stopnia na tym samym kierunku.

Zajęcia poszerzają wiedzę muzyczną studentów, a także rozwijają w nich świadomość i swobodę procesu wykonawczego, na podstawie ukształtowanego aparatu gry. Kształcenie realizują doświadczeni praktycy zawodowi, instrumentalistycy i wykładowcy. Zajęcia mają formę wykładów, dyskusji, pracy w grupach czy wymiany doświadczeń pedagogicznych.

Wykładowcy korzystają z metod nauczania praktycznego poprzez pokazy, ćwiczenia, wymyślanie własnych ćwiczeń, dyskusji z informacją zwrotną oraz ewaluacją. Zajęcia prowadzone są również w formie praktyki instrumentalnej, której zadaniem jest rozwijanie i doskonalenie umiejętności wykonawczych słuchaczy w oparciu o właściwie ukształtowany aparat gry.

Słuchacze mają również do wyboru jedną z dostępnych specjalności nauczania. Mogą wybrać spośród doskonalenia gry na fortepianie, organach, klawesynie, fortepianie historycznym, lutni, skrzypcach barokowych czy wiolonczeli barokowej. Dostępnych jest prawie czterdzieści specjalności ścieżek kształcenia.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku instrumentalistyka możemy podzielić na:

1. Typ

  • studia licencjackie,
  • studia magisterskie.

2. Tryb:

  • studia stacjonarne.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Uczelnie w Krakowie na kierunku instrumentalistyka, kształcą absolwentów, którzy mają rozbudowaną wiedzę teoretyczną w zakresie opracowania odpowiednich dla stylistyki, charakteru czy rodzaju zastosowanych technik kompozytorskich. Absolwent potrafi samodzielnie interpretować utwory muzyczne z zakresu wybranej przez siebie specjalności.

Absolwent zna również podstawowe zasady obejmujące realizowanie prac artystycznych oraz środków ekspresji warsztatowej. Potrafi artystycznie realizować zróżnicowane pod względem formy, gatunku czy technik kompozytorskich repertuary muzyczne dla określonego instrumentu.

W trakcie kształcenia słuchacze uczą się także właściwej artykulacji, dynamiki, agogiki. Potrafią czytać nuty a vista i realizować zróżnicowany stylistycznie program muzyczny.

Uczelnie w Krakowie - kierunek instrumentalistyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Muzyczna w Krakowie (Wydział II Instrumentalny) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU INSTRUMENTALISTYKA?

Studia na kierunku instrumentalistyka trwają 3 lata (studia licencjackie) lub 2 lata (studia magisterskie).

Instrumentalistyka w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU INSTRUMENTALISTYKA

Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy artystycznej, w roli animatora. Po ukończeniu modułu pedagogicznego mogą także pracować dydaktycznie w zakresie gry na wybranym instrumencie na poziomie nauczania przedszkolnego oraz podstawowego szkolnictwa muzycznego.

W ramach studiów słuchacze poszerzają wiedzę muzyczną i rozwijają świadomość oraz swobodę procesu wykonawczego na podstawie prawidłowo ukształtowanego aparatu gry. W efekcie mogą realizować własne działania artystyczne o różnorodnych stylistycznie koncepcjach z wykorzystaniem wyobraźni, intuicji oraz emocjonalności.

Instrumentaliści to również osoby, które mogą koncertować, uczyć gry, a także nagrywać płyty jako muzycy sesyjni. Bez problemu będą uczestniczyć w pracy orkiestry oraz zespołu muzycznego.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku instrumentalistyka

  • muzycy orkiestrowi,
  • kameralistycy,
  • soliści,
  • artyści estradowi,
  • nauczyciele w szkołach muzycznych (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej),
  • animatorzy muzyczni.

Studia na kierunku instrumentalistyka to idealny wybór dla osób, które interesują się muzyką oraz grają na jednym z instrumentów muzycznych. Kształcenie umożliwia słuchaczom doprowadzenie ich warsztatu do perfekcji.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Instrumentalistyka Kraków studia i stopnia

Instrumentalistyka Kraków studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Instrumentalistyka Kraków studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku instrumentalistyka w Krakowie

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Instrumentalistyka w Krakowie

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia