Trąbka nie należy do grona najłatwiejszych instrumentów, ale i tak osób zafascynowanych talentem Milesa Daviesa czy Cheta Bakera znacząco przybywa. Gra na trąbce to propozycja kształcenia dla tych, którym nie tylko coś w duszy gra, ale chcą otrzymać wiele muzycznych możliwości zawodowych. Trębacz może być zarówno członkiem zespołu i orkiestry, jak również realizować solowe projekty.
Gra na trąbce zwykle zawiera w sobie różne rodzaje przedmiotów; obowiązkowe, fakultatywne, ogólne. Studenci bowiem mają otrzymać zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Oprócz gry na wybranym instrumencie, studenci uczestniczą w zajęciach poświęconych kształceniu słuchu, literaturze muzycznej, analizie dzieła muzycznego. Ponadto, zaznajamiają się z historią muzyki, aspektami zawodu muzyka, czy zasadami aranżacji.
Osoby, które pragną być jak Tomasz Stańko, mogą liczyć na różnorodność w życiu zawodowym. Tak naprawdę wszystko zależy od umiejętności gry, a jak już wspomnieliśmy trąbka do najłatwiejszych nie należy, choć należy do najciekawszych i najpiękniejszych.