Studia licencjackie na kierunku instrumentalistyka, po których ukończeniu absolwent otrzymuje dyplom i tytuł licencjata, wymagają przygotowania muzycznego w zakresie programu szkoły muzycznej II stopnia. Co ważne, studia te prowadzone są w następujących specjalnościach: fortepian, organy, klawesyn, akordeon, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara, harfa, flet, obój, klarnet, klarnet basowy, saksofon, fagot, trąbka, róg, puzon, tuba oraz perkusja.
Z kolei wybór studiów magisterskich na kierunku instrumentalistyka umożliwi absolwentom otrzymanie dyplomu ukończenia studiów wraz z tytułem magistra sztuki. Co ważne, w czasie kształcenia studenci zostaną przygotowani do czynnego uczestnictwa w życiu muzycznym, a także do kreowania własnych rozwiązań interpretacyjnych wykonywanych utworów w oparciu o wiedzę z zakresu stylu, tradycji wykonawczych i kontekstu historycznego powstania danego dzieła muzycznego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku instrumentalistyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie)
-
studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb
Zdobywana wiedza i umiejętności
W trakcie kształcenia na kierunku instrumentalistyka studenci wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem będą mogli wykorzystać w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim wezmą udział w zajęciach poświęconych tajnikom pracy z pianistą, kameralistyki oraz analizy dzieła muzycznego. Dodatkowo pod okiem doświadczonej kadry akademickiej rozwiną swoje umiejętności z zakresu kształcenia słuchu czy praktyki estradowej, a także nabędą orientacji w literaturze muzycznej pochodzącej z różnych epok historycznych. Nauczą się również rozpoznawania utworów i umiejscawiania ich w kontekście historycznym i estetycznym. Co więcej, dzięki udziałowi w przewidzianych w planie zajęć lektoratach, studenci będą mieli okazję zdobyć szerokie kompetencje językowe i opanować specjalistyczne słownictwo branżowe, co znacznie zwiększy ich szansę na znalezienie ciekawej pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą.