1.Dla kogo ten kierunek
Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest współcześnie rola pedagoga. Zależy nam bowiem na tym, by nasze dzieci rozwijały się jak najlepiej. Dziś też staramy się usuwać bariery, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były nie do przekroczenia. Nie każdy jednak jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z różnymi wyzwaniami życia w nowoczesnym, dynamicznym świecie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy dziećmi, czy ludźmi dorosłymi, możemy potrzebować wsparcia od osoby, która zmotywuje do pracy nad sobą i wskaże różne możliwe ścieżki rozwoju. Pedagogika specjalna to dział pedagogiki, w którym największy nacisk kładzie się właśnie na wyzwalanie z różnorodnych barier rozwojowych.
Osoby, które zajmują się pedagogiką specjalną, pracują najczęściej z ludźmi, którzy z różnych przyczyn nie mogą odnaleźć się w społeczeństwie – mogą to być indywidualne uprzedzenia, uzależnienia, czy choroby. Rola pedagoga specjalnego polega na dbaniu o rozwój i wspieraniu. Jeżeli chciałbyś wybrać kierunki studiów takie jak pedagogika specjalna, musisz pamiętać, że powinieneś być empatyczny, otwarty, tolerancyjny, wrażliwy i gotowy do niesienia pomocy innym ludziom.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika specjalna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia jednolite (magisterskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pedagogika specjalna w Warszawie realizowane są zarówno w ramach drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Program kształcenia i gdzie studiować
Studia pedagogiczne znajdują się w ofercie bardzo wielu ośrodków akademickich. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru powinieneś zastanowić się, jaki dział pedagogiki interesuje cię najbardziej. Jeśli jest to pedagogika specjalna, to czekają na ciebie uczelnie, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie kształcą najlepszych specjalistów z zakresu nauk pedagogicznych.
Programy kształcenia tych ośrodków akademickich mogą się nieznacznie od siebie różnić, ich człon pozostaje jednak taki sam. Podczas wszystkich lat kształcenia czeka cię wiele pasjonujących zajęć, dzięki którym będziesz wiedział, jak profesjonalnie podchodzić do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. W siatce programowej znalazły się między innymi przedmioty takie jak: wstęp do psychologii, pedagogika społeczna, rehabilitacja społeczna osób dorosłych z niepełnosprawnościami, czy diagnostyka w dydaktyce specjalnej.
4. Praca po studiach
Zawód pedagoga cieszy się bardzo dużą popularnością. Dziś doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest otaczanie odpowiednią opieką osób, które jej potrzebują. To pozwala uniknąć wykluczeń, czy nietolerancji. Trzeba zaznaczyć jednak, że praca pedagoga specjalnego powinna być wybierana przede wszystkim przez osoby, które czują powołanie. Musisz mieć świadomość, że twoja praca może być dla ciebie niekiedy obciążeniem psychicznym, ale dzięki pasji będziesz z niej czerpać niemałą satysfakcję.
Jako pedagog specjalny zatrudnienie znajdziesz w różnego rodzaju placówkach edukacyjnych, świetlicach środowiskowych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ośrodkach dziennego pobytu, placówkach resocjalizacyjnych, poradniach socjalnych. Czekają na ciebie także fundacje, czy organizacje pozarządowe. Do twoich aktywności zawodowych należeć będzie praca z osobami, które potrzebują wsparcia zarówno psychicznego, jak i fizycznego.