1. Dla kogo ten kierunek?
Hipokrates powiedział: „Ze wszystkich nauk medycyna jest najszlachetniejsza”. Kierunek lekarski i wszystkie studia medyczne wiążą się z poświęceniem swojego czasu dla ludzi chorych i umierających, którzy wymagają nie tylko cennej wiedzy i umiejętności lekarskich, ale i cierpliwości, empatii i wsparcia w momentach dla nich najtrudniejszych. Nie wystarczy medyczny geniusz, musisz być też przyjacielem dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują.
Idealni kandydaci na studia medyczne w Olsztynie nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, zwłaszcza biologią i chemią. Warto, aby kandydaci byli odporni na stres. Cenną umiejętnością będzie także szybka, ale przede wszystkim poprawna reakcja w sytuacjach najtrudniejszych, ekstremalnych. Jeśli widok krwi nie wywołuje w Tobie odruchu wymiotnego, to dobry znak, by rozważyć zawód lekarza.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku prawo w Olsztynie realizowane są w ramach studiów jednolitych. Studia jednolite trwają sześć lat.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Tak prestiżowe kierunki studiów w Olsztynie jak kierunek lekarski możesz realizować na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Studia medyczne są niezwykle trudne i wymagają najlepszej kadry akademickiej, która będzie dążyła do zapewnienia studentom najwyższego poziomu edukacji.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza biologii i chemii. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: pierwsza pomoc przedlekarska, biologia molekularna i genetyka, socjologia medycyny, patofizjologia, diagnostyka obrazowa, choroby wewnętrzne, anestezjologia i intensywna terapia, ginekologia, chirurgia, psychologia lekarska, higiena i epidemiologia, immunologia, biochemia, ortopedia z traumatologią, onkologia, chirurgia onkologiczna, urologia i wiele innych.
4. Praca po studiach
Studia medyczne w Olsztynie na kierunku lekarskim zapewniają najwyższy poziom kształcenia, co przekłada się na efekty dobrych wyników egzaminów końcowych. Absolwenci szczycą się wiedzą z zakresu nauk morfologicznych, nauk przedklinicznych, nauk klinicznych niezabiegowych, nauk klinicznych zabiegowych, nauk behawioralnych i społecznych.
Studenci chętnie są zatrudniani w szpitalach, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w instytucjach, które zajmują się ochroną zdrowia, w przychodniach lekarskich. Stają się ekspertami w zakresie pediatrii, ginekologii, psychiatrii, kardiologii czy chirurgii, co gwarantuje pracę w szpitalach specjalistycznych, laboratoriach, przychodniach specjalistycznych, szpitalach psychiatrycznych, a nawet w zakładach karnych.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku lekarskim znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
biologia molekularna i genetyka,
-
pierwsza pomoc przedlekarska,
-
psychologia lekarska,
-
patofizjologia,
-
choroby wewnętrzne,
-
farmakologia,
-
diagnostyka obrazowa,
-
medycyna katastrof,
-
chirurgia onkologiczna,
-
anestezjologia i intensywna terapia,
-
medycyna rodzinna,
-
ginekologia,
-
transplantologia,
-
etyka lekarska,
-
historia medycyny,
-
histologia,
-
embriologia
-
i wiele innych.
Zajęcia odbywają się w ramach ćwiczeń, wykładów i laboratoriów, a studia medyczne na kierunku lekarskim można realizować zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Studenci przygotowują się także do podjęcia specjalizacji lekarskich po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Specjalności tworzą najlepszych specjalistów w dziedzinie kardiologii, pediatrii, ginekologii, psychiatrii czy chirurgii.
Studenci zdobywają gruntowne wykształcenie z zakresu nauk morfologicznych, naukowych podstaw medycyny, nauk behawioralnych i społecznych, nauk przedklinicznych, nauk klinicznych niezabiegowych, nauk klinicznych zabiegowych, w zakresie prawnych i organizacyjnych aspektów medycyny. Rozwijają zdolności komunikacyjne, empatyczne, predyspozycje językowe i umiejętności manualne, które są niezwykle przydatne w przypadku wykonywania różnego rodzaju zabiegów.