Farmacja to kierunek studiów, po których absolwent uzyskuje tytuł zawodowy magistra farmacji i uprawnienia do wykonywania zawodu farmaceuty. Podczas nauki nacisk kładziony jest więc na zdobycie wiedzy ogólnej i specjalistycznej w zakresie nauk farmaceutycznych, medycznych, biologicznych, chemicznych oraz społecznych, a także szereg umiejętności praktycznych niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej w przemyśle farmaceutycznym.
Ważne jest, aby student, oprócz zdolności analitycznego myślenia i zamiłowania do przedmiotów ścisłych, posiadał również motywację i chęci do odkrywania oraz zrozumienia chemicznych, biologicznych i fizycznych podstaw procesów zachodzących nie tylko w organizmach żywych, lecz także w naszym otoczeniu.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku farmacja możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Farmacja jest prężnie rozwijającą się dziedziną, która poszukuje coraz to nowych rozwiązań w zakresie chemii stosowanej, immunologii oraz toksykologii, co daje praktycznie nieograniczone możliwości pracy i rozwoju zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeśli zdecydujesz się na studiowanie farmacji, w Twoim planie kształcenia znajdą się takie przedmioty, jak m.in. chemia ogólna i nieorganiczna, matematyka i statystyka, biofizyka i informatyka, biologia i genetyka, botanika, fizjologia, a także anatomia człowieka.
Nacisk kładziony będzie również na rozwijanie zdolności komunikacyjnych i społecznych, co ułatwi Ci w przyszłości sprawne porozumiewanie się ze współpracownikami i pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia, a także, co najważniejsze, z pacjentami. W ramach potwierdzenia zdobytych przez Ciebie umiejętności, na koniec studiów będziesz także odbywać obowiązkowy staż w aptece pod okiem doświadczonych farmaceutów.