Program studiów i przedmioty
Medyczna uczelnia w Poznaniu tak przygotowała swój program, by przysposobić swoich przyszłych absolwentów do profesjonalnej opieki nad pacjentem. Wiedza zdobyta podczas studiów, ma umożliwić absolwentom kierunku lekarskiego zdobycie jak najlepszej pracy w ośrodkach zdrowia.
Należy także pamiętać, że nauka na wydziale lekarskim wiąże się z ciągłym pogłębianiem wiedzy, a egzaminy mają wysoko postawioną poprzeczkę. Na studiach lekarskich nie można być przeciętnym – uczelnie stawiają na ludzi wybitnych. Tylko w ten sposób można zdobyć naprawdę rzetelne wykształcenie.
Przykładowe przedmioty na kierunku lekarskim:
Nabywane umiejętności
Kierunek lekarski jest jednym z najbardziej prestiżowych i wymagających kierunków studiów medycznych, które przygotowuje studentów do pracy w dziedzinie medycyny. Studenci kierunku lekarskiego zdobywają szeroki zakres umiejętności zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Absolwenci kierunku lekarskiego uzyskują tytuł lekarza, co otwiera przed nimi szeroki zakres możliwości zawodowych.
Na początku studiów skupiają się na nauce podstawowych nauk medycznych, takich jak np. anatomia, fizjologia, biochemia, farmakologia, patologia, mikrobiologia, genetyka. Później zdobywają umiejętności kliniczne, takie jak np. badanie pacjenta, diagnoza, prowadzenie dokumentacji medycznej, komunikacja z pacjentem, umiejętności proceduralne, takie jak umiejętne wykonanie zastrzyków, przeprowadzanie zabiegów, prowadzenie poradni czy przygotowywanie planu leczenia.
Absolwenci kierunku lekarskiego mogą pracować np. w różnych sektorach opieki zdrowotnej, takich jak szpitale, przychodnie, kliniki, laboratoria medyczne czy jednostki ratownictwa medycznego. Mogą specjalizować się w różnych dziedzinach medycyny, takich jak pediatria, chirurgia, ginekologia i położnictwo, neurologia, kardiologia, onkologia, psychiatra i wiele innych. Mogą również pracować w służbie zdrowia publicznego, w naukach medycznych, jako nauczyciele akademiccy czy badacze.
Polecane:
Ile trwają studia na kierunku lekarskim w Poznaniu?
Studia na kierunku Lekarskim w Poznaniu trwają 6 lat (jednolite magisterskie).
Sprawdź
Po jakim profilu na kierunek lekarski w Poznaniu
Osoby myślące o studiach medycznych, przy wyborze szkoły średniej powinny kierować się tym, czy jej poziom zapewni odpowiednie przygotowanie do egzaminów maturalnych. Na kierunek lekarski kluczowe są: biologia, chemia oraz fizyka, dlatego też warto przemyśleć naukę w liceach ogólnokształcących, które specjalizują się w nauce tych przedmiotów.
Najlepiej jest więc iść na ten kierunek po liceum ogólnokształcącym o profilu matematyczno-fizycznym, bądź biologiczno-chemicznym. Dobrym wyborem jest także pójście do klas medycznych, które zapewniają kandydatom na medycynę w Poznaniu podstawową wiedzę na temat dziedzin medycznych i okołomedycznych.
Sprawdź
Czy studia na kierunku lekarskim w Poznaniu są trudne
Kierunek lekarski to jeden z najtrudniejszych kierunków studiów. Nie przez przypadek dostają się na niego tylko najlepsi kandydaci. Poziom studiów jest wysoki, ze względu na odpowiedzialność jaką niesie za sobą zawód lekarza. Idąc na te studia warto kierować się nie tylko poziomem wiedzy, ale także powołaniem i chęcią wykonywania tego zawodu.
Studenci kierunku lekarskiego w Poznaniu zdobywają ogólną wiedzę medyczną. Wśród przedmiotów są m.in. anatomia, biochemia, farmakologia czy genetyka. Poza tym studenci zdobywają wiedzę z przedmiotów kierunkowych, które zapoznają ich z tym co czekać ich może na konkretnych specjalizacjach.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na kierunku lekarskim w Poznaniu
Kierunek lekarski w Poznaniu to studia z bardzo wymagającym programem nauczania. Mnogość przedmiotów i ich wielowymiarowy charakter sprawia, że poziom trudności uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji studentów. Niezależnie od tego, przy wielu przedmiotach trzeba spędzać długie godziny nad książkami.
Wśród najtrudniejszych przedmiotów jest między innymi anatomia, która daje się we znaki wszystkim studentom kierunków medycznych. Wymagające są także zajęcia z biochemii, farmakologii i patofizjologii.
Czy studia na kierunku lekarskim w Poznaniu to studia z przyszłością
Kierunek lekarski to zdecydowanie studia z przyszłością. Przeziębienia, choroby czy wypadki, to niestety nieodłączny element naszego życia, dlatego potrzeba specjalistów, którzy potrafią zaopiekować się naszym zdrowiem. Lekarze to bardzo potrzebna grupa zawodowa, niestety cały czas jest ich za mało.
Praca lekarza zapewnia stabilność na rynku pracy i dobre wynagrodzenie. Absolwenci tego kierunku odnajdują zatrudnienie w szpitalach, ośrodkach zdrowia, klinikach oraz daje szanse na otworzenie własnego gabinetu lekarskiego. Największa przyszłość stoi przed lekarzami, którzy decydując się na ten zawód, kierowali się przede wszystkim powołaniem.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na kierunek lekarski w Poznaniu
Kilkunastu kandydatów na jedno miejsce to norma w przypadku studiów na kierunku lekarskim. Nie każdy jednak może spełnić swoje marzenie o studiach medycznych. To ze wzlędu na bardzo wysoki poziom rekrutacji. Dlatego też na kierunek lekarski dostają się tylko najlepsi maturzyści. Kluczem do sukcesu jest rozszerzona biologia, chemia lub fizyka.
Planując studia na kierunku lekarskim warto brać udział w olimpiadach przedmiotowych. Finaliści i laureaci etapu centralnego olimpiad z biologii, chemii, fizyki mogą liczyć na maksymalny wynik w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku lekarskim w Poznaniu jest matematyka
Kierunek lekarski w Poznaniu to studia, które skupiają się przede wszystkim na naukach przyrodniczych oraz medycznych. Najwięcej korzysta się z dokonań takich dziedzin jak chemia i biologia. Siatkę przedmiotów uzupełniają przedmioty medyczne oraz przedmioty kliniczne (kierunkowe).
Mimo swojego ścisłego charakteru, studia te nie mają zajęć z matematyki. Tak więc elementy matematyki nie są obecne w żadnym wykładanym przedmiocie. Wiedza matematyczna może się przydać dopiero na etapie pracy, jeśli zdecydujesz się na prowadzenie badań naukowych czy analizy danych.
Czy warto iść na kierunek lekarski?
Kierunek lekarski to oczywiście propozycja kształcenia dla przyszłych lekarzy, a zatem dla osób, które wyróżniają się nie tylko zainteresowaniami światem medycyny oraz dobrymi wynikami z biologii, ale również jasno określonymi cechami osobowości, wśród których wyróżnić można cierpliwość, odporność na stres, dokładność oraz chęć do nieustannej nauki. Ta ostatnia cecha wydaje się niezwykle istotna, ponieważ medycyna niemal nieustannie się rozwija i aby być kompetentnym należy podążać za trendami i osiągnięciami nauki.
Sprawdź czy warto iść na studia
Kierunek lekarski studia podyplomowe w Poznaniu
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu nauk medycznych. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego studia podyplomowe - medyczne