Współcześnie świat zmaga się z wyzwaniem, jaki rzucił na niego cień rozwoju przemysłowego i nieustającego skoku cywilizacyjnego. Skażenie środowiska, smog, znaczne ocieplenie klimatu, zbyt znaczna eksploracja środowiska naturalnego – to tylko część z problemów narastających przez ostatnie dziesięciolecia.
W dyskursie publicznym coraz częściej pojawiają się głosy, pokazujące, że znaczy rozwój ekonomiczny nie zawsze przyczynia się do dbania o środowisko naturalne. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich cywilizacyjnych zdobyczy potrzebna jest symbioza pomiędzy tym, co naturalne a tym, co zostało wytworzone przez człowieka w drodze rozwoju.
Wciąż brakuje specjalistów, którzy w profesjonalny sposób mogliby się przyczynić do zmian, mających na celu przywrócenie tej utraconej równowagi. Polskie uczenie dostrzegają ten problem, stąd na rynku akademickim pojawiają się kierunki takie jak chemia zrównoważonego rozwoju.
Tego typu studia stanowią gwarant stabilnego zatrudnienia w czasach, gdy tak wiele zostaje podejmowanych działań na rzecz poprawienia kondycji środowiska. Wybierając ten kierunek, studenci muszą mieć świadomość jego specjalistycznego charakteru.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek chemia zrównoważonego rozwoju dostępny jest tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą w pełni poświęcić się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku chemia zrównoważonego rozwoju możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższym kierunku będzie oscylować wokół zagadnień związanych z naukami chemicznymi, biologicznymi i ścisłymi, dzięki czemu zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z tego obszaru.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby, które aplikują na kierunek chemia zrównoważonego rozwoju będą miał okazje zdobyć kompleksową wiedzę na temat chemii, ekologii czy ochrony środowiska.
W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów o podobnej tematyce, między innymi takich jak:
-
Elementy technologii i inżynierii chemicznej
-
Chemia fizyczna
-
Fizyka
-
Monitoring środowiska
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku chemia zrównoważonego rozwoju zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. Podczas licznych warsztatów nauczysz się przeprowadzania analiz laboratoryjnych oraz monitoringu środowiska wraz z oceną zagrożeń środowiskowych.
Ponadto, dowiesz się więcej na temat zagospodarowania odpadów czy odnawialnych źródeł surowców. Uzyskaną wiedzę i kompetencje wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu pracy.
4. Gdzie studiować chemię zrównoważonego rozwoju
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek chemia zrównoważonego rozwoju: