Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
Studia na kierunku analityka chemiczna to studia licencjackie/ inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata/inżyniera lub magistra).
Studia na kierunku analityka chemiczna
Rok akademicki
2025/2026
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku analityka chemiczna możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | analityka chemiczna - uczelnie >
Opis kierunku
Analityka chemiczna to kierunek dedykowany osobom, które nie boją się wyzwań stawianych przez zdobycze nauk ścisłych. W trakcie kształcenia studenci uczyć się będą między innymi, jak wygląda praca w laboratorium analitycznym. Poznają również sposoby badania składów wyrobów chemicznych, kosmetycznych czy farmaceutycznych. Studia mają więc charakter praktycznych, ale oparte są jednocześnie na stabilnych podstawach z chemii czy inżynierii chemicznej.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku analityka chemiczna najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chamia, fizyka, matematyka, informatyka, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Analityka chemiczna to studia, po których zakończeniu można rozwijać się zawodowo między innymi w różnych odmianach przemysłu, które swoją działalność opierają na specjalistycznych analizach z zakresu analityki chemicznej. Absolwenci mogą pracować na stanowiskach chemików, analityków czy kontrolerów jakości.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku analityka chemiczna na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Analityka chemiczna - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek analityka chemiczna na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy nowożytny, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek analityka chemiczna na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku analityka chemiczna na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek analityka chemiczna na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując analitykę chemiczną
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku analityka chemiczna: biochemia, chemia nieorganiczna, chemia ogólna, chemia radiacyjna, chemiczne metody analizy jakościowej.
Absolwenci kierunku Analityka chemiczna posiadają wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat metod analitycznych pełniących istotną rolę w kontroli procesów przemysłowych, ocenie jakości surowców i produktów oraz w monitoringu i ochronie środowiska.
W planie studiów położono duży nacisk na wszechstronne wykształcenie chemiczne ze szczególnym uwzględnieniem analityki chemicznej środowiska, która umożliwi rozpoznanie zanieczyszczeń powietrza, wody, gleby i żywności.
W programie studiów na kierunku analityka chemiczna znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Podstawy biologii
Elementy zastosowania matematyki w chemii
Technologia informacyjna i statystyka
Chemiczne metody analizy jakościowej
Elementy krystalografii
Podstawy fizyki
Chemiczne metody analizy ilościowej
Metrologia i walidacja
Chemia materiałów
Biochemia
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
matematyki pozwalającą na posługiwanie się metodami matematycznymi w chemii,
literatury fachowej, baz danych oraz innych źródeł informacji w celu pozyskania niezbędnych informacji na poziomie podstawowym, ogólnych zasad tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości, wykorzystującej wiedzę z zakresu chemii i analityki chemicznej,
samodzielnego prowadzenia badań w laboratoriach analitycznych z zastosowaniem nowoczesnych technik instrumentalnych,
opracowywania procedur analitycznych w specjalistycznych laboratoriach oraz w zakładach branży chemicznej,
organizowania bezpiecznych i efektywnie działających stanowisk pracy
zjawisk i procesów fizycznych zachodzących w przyrodzie oraz wykorzystywania praw przyrody w technice i życiu codziennym, jak również dokonywania pomiarów lub określania podstawowych wielkości fizycznych bazując na wiedzy zdobytej z zakresu fizyki,
metod obliczeniowych oraz wymienia oprogramowanie użytkowe w życiu codziennym i zawodowym (edytory tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych),
języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ANALITYKA CHEMICZNA
1. Tryb i typ studiów
Studia na kierunku analityka chemiczna możemy podzielić na:
Szukasz ciekawego kierunku studiów z zakresu nauk ścisłych, a Twoją mocną stroną w liceum jest chemia oraz matematyka? Interesują Cię dodatkowo procesy zachodzące w przyrodzie oraz ich wpływ na nasze życie codzienne? Jeżeli tak to Analityka chemiczna może być kierunkiem dla Ciebie!
3. Gdzie studiować analitykę chemiczną
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek analityka chemiczna:
Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku analityka chemiczna
Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Analityka chemiczna? Po ukończeniu tych studiów będziesz mógł podjąc pracę w laboratoriach analitycznych przemysłowych, ochrony środowiska, kryminalistycznych, farmaceutycznych, sanitarno-epidemiologicznych, rolniczych i Państwowej Inspekcji Handlowej.
Jak widzisz możliwości jest dużo, więc jeżeli jesteś osobą skrupulatną, a Twoją mocną stroną są nauki ścisłe to na pewno jest to kierunek dla Ciebie!
Absolwent kierunku analityka chemiczna znajdzie zatrudnienie jako:
pracownik w laboratoriach analitycznych przemysłowych, ochrony środowiska, kryminalistycznych, farmaceutycznych, sanitarno-epidemiologicznych, rolniczych,
pracownik Państwowej Inspekcji Handlowej,
pracownik przemysłu chemicznego,
pracownik przemysłu kosmetycznego,
pracownik przemysłu farmaceutycznego,
pracownik firmy produkującej nowczesne meteriały chemiczne,
pracownik procesu produkcji działów chemicznych,
prowadzenie własnej działalności gospodarczej,
pracownik kontroli jakości.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Kampus Uczelni, Wrocławhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJe5O2FNnpD0cRJYDVarV7L1ghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/05309-wyzsza-szkola-prawa-wroc.jpgWyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
Kampus Uczelni, Łódźhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a4759-akademia-muzyczna-Lodz.jpgAkademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
ul. Gagarina 11 w Toruniuhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJpcG_olI0A0cR17wMAwJ6-kMhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/83981-umk-torun.jpgUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu