Kto zabił i co wskazuje na to, że był zbyt mało ostrożny? Jak prawidłowo zebrać odciski palców i na ich podstawie namierzyć właściciela? Co o broni palnej mówi nam ślad zostawiony przez pocisk i co na temat przestępstwa jesteśmy w stanie wyczytać na podstawie materiału zgromadzonego pod mikroskopem?
Chemia kryminalistyczna to zdecydowanie jeden z tych kierunków, które budzą u kandydatów sporo emocji i niewątpliwie działają na wyobraźnię. Czy jednak klimat, który znamy z seriali kryminalnych ma coś wspólnego z rzeczywistością? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Nie ma wątpliwości, że oswajanie chemii na potrzeby zawiłych, ciągnących się niejednokrotnie latami spraw kryminalnych ma w sobie coś z wciągającej i fascynującej przygody.
Niemniej jednak, by w tej przygodzie być bohaterem, który jest w stanie wpłynąć na przebieg zdarzeń – wskazać nieoczywisty trop, dostarczyć nowego dowodu po godzinach spędzonych w laboratorium lub połączyć ze sobą wyniki wielu badań – trzeba mieć naprawdę rozległą wiedzę, cierpliwość i rozwinięte umiejętności analityczne.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek chemia kryminalistyczna jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku chemia kryminalistyczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Jeżeli zdecydujesz się aplikować na powyższe studia zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z obszaru nauk chemicznych i prawnych.
2. Program studiów i przedmioty
W czasie studiów na kierunku chemia kryminalistyczna będziesz miał okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z obszaru chemii, biochemii czy nauk prawnych.
Ponadto, zglebisz temat niezwykle ciekawej dyscypliny, jaką jest kryminologia, a także poznasz regulacje prawa karnego, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów o różnorodnej tematyce. Oto wybrane z nich;
-
Podstawy anatomii człowieka
-
Prawo dowodowe i kryminalistyka
-
Psychologia z elementami psychiatrii
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku chemia kryminalistyczna zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim poznasz zaawansowane techniki kryminalistyczne i chemiczne, które z powodzeniem wykorzystasz w pracy laboratoryjnej.
Ponadto, dowiesz się w jaki sposób pobierać i analizować materiały dowodowe oraz wykorzystywać regulacje prawa karnego w praktyce. Studenci będą mieli także okazję skorzystać z szerokiej oferty praktyk oraz staży, dzięki którym zdobędą doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Dla osób, które potrafią spojrzeć na zagmatwany problem kryminalistyczny przez naukowe szkiełko i rozwiązać go za pomocą specjalistycznych narzędzi, powstały studia na kierunku chemia kryminalistyczna.
Jeśli chemia i biologia zawsze były Twoim konikiem, chciałbyś poznać nowoczesne metody badawcze stosowane w kryminalistyce i podstawową wiedzę prawniczą oraz zająć się dziedziną, która ma wpływ na poprawę skuteczności wymierzania sprawiedliwości, koniecznie zapisz je na liście kierunków do rozważenia.
5. Gdzie studiować chemię kryminalistyczną
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek chemia kryminalistyczna: