1. Typ i tryb studiów
Osoby chcące zdobyć wyższe wykształcenie mogą wybierać pomiędzy studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi. Specjalizację resocjalizacja można realizować w dwóch powyższych trybach. Jeżeli jesteś osobą dyspozycyjną wybierz studia stacjonarne, w której zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli natomiast chciałbyś połączyć naukę z innymi aktywnościami, zdecyduj się na studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk społecznych.
Studia na specjalności Resocjalizacja możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
W ramach studiów na specjalizacji resocjalizacja zyskasz kompleksową wiedzę z zakresu nauk społecznych, pedagogicznych oraz psychologicznych. Jako student będziesz miał dostęp do bogatej oferty kształcenia, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Teoretyczne podstawy resocjalizacji
-
Patologia społeczna
-
Praktyczne aspekty psychopatologii
-
Diagnoza i terapia w resocjalizacji
3. Nabywane umiejętności
Jako absolwent specjalizacji resocjalizacja będziesz posiadał szereg cennych umiejętności praktycznych, które wyróżnią Cię na obecnym rynku pracy. W trakcie studiów rozwiniesz kompetencje pedagogiczne i dydaktyczne, które wykorzystasz podczas pracy w zakładach karnych czy ośrodkach wychowawczych.
Ponadto nauczysz się stawiania odpowiedniej diagnozy oraz realizacji zadań o charakterze terapeutyczno-wychowawczym. Studenci poznają także podstawy samoobrony, niezbędnej do podjęcia pracy w zakładach karnych czy policji.
4. Dla kogo ten kierunek
Na proces rozwojowy, kształcenie zachowań, uczuć i emocji człowieka największy wpływ ma środowisko wychowawcze. Niestety nie zawsze jest ono sprzyjające, a rodzice niekiedy nie zdają sobie sprawy z tego, jak łatwo ukształtować psychikę młodego człowieka nie tylko w prawidłowy sposób.
Dzieci pochodzące z dysfunkcyjnych, patologicznych rodzin przyjmują zachowania obserwowane na co dzień za normalne, co implikuje późniejsze sięganie po alkohol i narkotyki, a nieumiejętność poradzenia sobie ze stresem związanym z agresją i alkoholizmem w domu, rodzi zachowania przemocowe względem innych ludzi oraz samego siebie.
Studia na kierunku resocjalizacja powstały w celu wykształcenia kompetentnej kadry posiadającej odpowiednie kompetencje pedagogiczne i psychologiczne, aby wprowadzać skuteczne działania prewencyjne oraz resocjalizacyjne w przypadku już istniejących patologii rozwojowych u dzieci i młodzieży.
Od zawsze lubiłeś wyzwania i praca z trudną młodzieżą sprawiałaby ci satysfakcję? Zdajesz sobie sprawę z bezpośrednich zagrożeń związanych z pracą z ludźmi nieprzystosowanymi społecznie, często wykazującymi agresję? Jesteś empatyczny i komunikatywny?
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość pytań, to studia na kierunku resocjalizacja mogą okazać się najlepszym z możliwych wyborów.