1. Typ i tryb studiów
Studia pisarskie to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Powyższy tryb kształcenia będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełną swobodę w zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku Studia pisarskie możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk humanistycznych.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby, które aplikują na kierunek studia pisarskie będą miały okazję zdobyć wszechstronne wykształcenie humanistyczne oraz rozwinąć swoją wiedzę literaturoznawczą, językoznawczą oraz kulturową. Studenci będą mieli dostęp do szerokiej oferty kształcenia, w której znajdzie się szereg ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
mikroformy narracyjne (literatura polska)
-
literatura i prawo
-
poprawna polszczyzna w praktyce pisarskiej
Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualna oferta znajduje się na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Studenci kierunku studia pisarskie wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupią się oni na doskonaleniu warsztatu twórczego i tym samym nauczą się tworzyć teksty literackie, krytycznoliterackie oraz użytkowe.
Ponadto zdobędą kompetencje z zakresu dokonywania analizy i interpretacji wybranych tekstów z kanonu literatury polskiej i światowej. Ważnym elementem kształcenia będzie także nauka procesu redakcyjnego, edytorskiego oraz promocyjnego, których opanowanie jest konieczne do rozpoczęcia pracy w branży wydawniczej.
4. Dla kogo ten kierunek
Posiadanie talentu zwanego "lekkim piórem" predysponuje najwybitniejsze jednostki do próby napisania dzieł literackich z góry skazanych na sukces, o zasięgu światowym.
Postacie zapisane na stałe do historii światowej literatury, o których dzieci w wieku szkolnym uczą się z podręczników, poprzez swoje dzieła wyrażały niepokoje społeczne powodowane aktualnymi wydarzeniami politycznymi, skłaniały czytelników do refleksji, niejednokrotnie wywoływały na ich twarzach uśmiech i łzy wzruszenia.
Wielu ludzi zastanawia się, czy sztuki operowania słowem i tworzenia tekstów, które chociaż część społeczeństwa chciałaby przeczytać, da się nauczyć w toku jakichkolwiek studiów. Przeglądając sylwetki autorów, którzy zdobyli sławę i uznanie, można zauważyć, że tylko niewielka część z nich ukończyła studia filologiczne lub pokrewne.
Wniosek nasuwa się więc sam - pisarzem z pewnością nie zostanie przeciętny zjadacz chleba, niewykazujący w przeszłości jakiegokolwiek talentu pisarskiego, który postanowił pójść na studia z założeniem, że to wystarczy, aby zrównać się z Szymborską.
Studia pisarskie są stworzone dla przyszłych studentów dysponujących tak zwanym "lekkim piórem", kreatywnością i warsztatem pisarskim - bez tych umiejętności niemożliwe jest wykształcenie dobrego pisarza, którego dzieła zdobędą społeczne uznanie.
5. Gdzie studiować kierunek Studia pisarskie
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Studia pisarskie: