Translatoryka to dyscyplina humanistyczna, która zajmuje się problematyką związaną z tłumaczeniem. Specjaliści posiadający wykształcenie z tego zakresu idealnie odnajdują się na współczesnym rynku pracy. Ich kształceniem zajmuje się kierunek translatoryka. Studenci zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk filologicznych, humanistycznych oraz językoznawczych. Ponadto wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku translatoryka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Program nauczania na kierunku translatoryka będzie oscylował wokół nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk filologicznych i językoznawczych. Studia będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu studenci zdobędą umiejętności, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Przede wszystkim naucza się wybranego języka obcego oraz poznają zasady gramatyczne, których znajomość jest niezbędna w pracy tłumacza. Ponadto poznają zasady dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych. W ramach specjalnych warsztatów nauczą się tłumaczenia ustnego w dedykowanych do tego kabinach. Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób wykonać przekład literacki.
Ważnym elementem kształcenia będzie doskonalenie zdolności z obszaru obsługi komputera oraz specjalistycznych programów informatycznych, stosowanych w pracy tłumaczeniowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które zostaną zrealizowane w wyznaczonym do tego miejscu pracy.
3. Gdzie studiować Translatorykę
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Translatoryka: