Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
FILMOZNAWSTWO I WIEDZA O MEDIACH AUDIOWIZUALNYCH studia – kierunek studiów
Studia na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).
Studia na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych
Osoby, które aplikują na kierunek filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych zdobędą wiedzę z zakresu teorii kultury, filmu, medioznawstwa, teorii literatury oraz historii sztuki. Ponadto dowiedzą się więcej na temat fotografii i kultury filmowej. Studenci nauczą się analizowania wybranych tekstów kultury, pisania scenariuszów form audiowizualnych, promocji kultury filmowej i krytyki artystycznej.
Specjalności
Współczesne studia z filmoznawstwa i wiedzy o mediach audiowizualnych charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych:krytyka filmowa i promocja kultury filmowej, scenariopisarstwo, telewizja i wideo w dobie internetu.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, język polski, język obcy, historia sztuki, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie,filozofia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w instytucjach sektora audiowizualnego, instytucjach kultury, wydawnictwach oraz w mediach. Co więcej mogą wykonywać zawód krytyka filmowego, scenarzysty, czy animatora kultury.
Maturzyści chcący kontynuować naukę na studiach wyższych powinni odpowiednio wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi na danej uczelni wyższej i podjąć przygotowania, dzięki którym zwiększą swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie ich kandydatury.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych to:
filozofia,
historia,
historia muzyki,
historia sztuki,
język łaciński i kultura antyczna,
język obcy,
język polski,
wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Wymagane przedmioty: język polski, język obcy nowożytny.
Przedmioty dodatkowe: 2 przedmioty do wyboru z: filozofia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
filozofia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, język obcy nowożytny, język polski, wiedza o społeczeństwie.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych na poszczególnych uczelniach
Wymagane przedmioty: język polski, język obcy nowożytny.
Przedmioty dodatkowe: 2 przedmioty do wyboru z: filozofia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILMOZNAWSTWO I WIEDZA O MEDIACH AUDIOWIZUALNYCH?
Filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych to studia skierowane do osób, które interesują się współczesną kulturą wizualną i chciałyby związać swoją przyszłość z branżą filmową. Studenci skupią się na rozwijaniu wiedzy z zakresu szeroko pojętej kultury, filmoznawstwa i współczesnych mediów, a także zdobędą istotne kwalifikacje zawodowe.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych możemy podzielić na:
Program nauczania na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych będzie oscylował wokół zagadnień związanych ze współczesną kulturą, medioznawstwem, teorią kultury, oraz historią sztuk plastycznych. Studenci zdobędą także kompleksową wiedzę na temat historii filmu światowego i polskiego, fotografii oraz różnych form filmowych, takich jak film animowany, fabularny i dokumentalny.
Co więcej rozwiną szereg umiejętności praktycznych i nauczą się zasad krytyki filmowej oraz dowiedzą się, w jaki sposób pisać scenariusze form audiowizualnych. Studia przygotowują także do podejmowania działań związanych z promocją filmową i organizacją kultury filmowej. Dokładny program nauczania będzie zależał od wybranej specjalizacji. Aktualna lista bloków specjalizacyjnych znajduje się na oficjalnej stronie internetowej uczelni.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILMOZNAWSTWO I WIEDZA O MEDIACH AUDIOWIZUALNYCH?
Studia na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych trwają 3 lata (studia I stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU FILMOZNAWSTWO I WIEDZA O MEDIACH AUDIOWIZUALNYCH?
Dyplom ukończenia studiów na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych otwiera wiele zawodowych drzwi do kariery na polskim i międzynarodowym rynku pracy. Przede wszystkim idealnie odnajdą się, jako pracownicy branży filmowej, szczególnie na stanowisku scenarzysty form audiowizualnych. Co więcej, mogą wykonywać zawód krytyka filmowego i związać swoją przyszłość z redakcjami czasopism i wydawnictwami artystycznymi. Dobrym rozwiązaniem będzie także praca w instytucjach kulturowych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych:
instytucje kultury
redakcje czasopism
wydawnictwa
krytyk filmowy
scenarzysta filmowy
edukator filmowy
animator kultury.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Kampus Uczelni, Wrocławhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJe5O2FNnpD0cRJYDVarV7L1ghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/05309-wyzsza-szkola-prawa-wroc.jpgWyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
Kampus Uczelni, Łódźhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a4759-akademia-muzyczna-Lodz.jpgAkademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
ul. Gagarina 11 w Toruniuhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJpcG_olI0A0cR17wMAwJ6-kMhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/83981-umk-torun.jpgUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu