Studia na kierunku audyt podatkowy studia podyplomowe, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1 rok.
Studia na kierunku audyt podatkowy - studia podyplomowe | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | zjazdy |
Poziom studiów | studia podyplomowe |
Uczelnie
Studia na kierunku audyt podatkowy - studia podyplomowe możesz podjąć na | audyt podatkowy - studia podyplomowe - uczelnie >
Studia skierowane są do wielu różnych osób, m.in. doradców podatkowych, biegłych rewidentów, pracowników biur rachunkowych i księgowych, a także audytorów wewnętrznych, którzy chcieliby rozszerzyć swoją specjalizację.
Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do pełnienia funkcji audytora poprzez przekazanie im niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu metodyk i standardów wykonywania audytu podatkowego.
W rekrutacji na kierunek audyt podatkowy może wziąć udział każdy absolwent studiów co najmniej I stopnia. W tym celu zwykle wystarczy wysłać zgłoszenie, uiścić wymagane opłaty i dostarczyć odpowiednie dokumenty osobiście lub pocztą. Przeważnie nie jest wymagana konkretna wiedza ani doświadczenie w dziedzinie audytu. Na kierunku mogą obowiązywać limity chętnych, a o akceptacji przyszłych studentów może zdecydować kolejność zgłoszeń. Warto wcześniej zainteresować się terminami rekrutacji, żeby móc zagwarantować sobie miejsce w grupie.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Kierunek audyt podatkowy realizowany jest w trybie niestacjonarnym. Część zajęć może odbywać się w budynkach uczelni, a część może być prowadzona online za pomocą narzędzi umożliwiających nauczanie na odległość. Wśród kadry wykładowczej można znaleźć pracowników naukowych uczelni, a także specjalistów zewnętrznych, którzy wspierają studentów swoją wiedzą i doświadczeniem. Studia mogą być także czasem realizowane w partnerstwie z firmami zajmującymi się audytem i kontrolą. Studenci biorą udział w wykładach i ćwiczeniach, które pozwalają im ugruntować zdobytą wiedzę teoretyczną.
Studia na kierunku audyt podatkowy możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kierunku audyt podatkowy łączy w sobie wiedzę z różnych dziedzin i pozwala na przygotowanie studentów do pracy zawodowej. Słuchacze zyskują informacje z zakresu wewnętrznych procedur podatkowych oraz metod przeprowadzania audytu. Mogą zapoznać się z nowymi wymogami prawnymi stawianymi przez państwo. Studenci często uczą się wykonywać analizy i zarządzać ryzykiem podatkowym. W programie mogą się znaleźć także kwestie związane z wykrywanie i przeciwdziałaniem nadużyciom finansowym i wyłudzeniom skarbowym. Podczas zajęć słuchacze mogą poznać różne strategie podatkowe oraz wymogi informowania o realizowanej strategii.
Przedmioty, które mogą się znaleźć w programie kierunku audyt podatkowy, to np.:
Podczas zajęć studenci mogą także dowiedzieć się, jakie prawa mają podatnicy oraz poznać zasady udzielania i działania pełnomocnictw. Dodatkowo mogą być poruszone kwestie sankcji podatkowych, karnych i skarbowych.
Studia na kierunku audyt podatkowy trwają przeważnie 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci kierunku audyt podatkowy mogą podjąć pracę związaną z nowo zdobytą specjalizacją. Mogą pracować w firmach zajmujących się przeprowadzaniem audytów na zlecenie organizacji, a także spróbować swoich sił jako freelancer. Zdobyta wiedza pozwala na wykonywanie różnych zadań związanych z bezpieczeństwem podatkowym. Absolwenci mogą także doradzać osobom na stanowiskach kierowniczych. Inną możliwością jest znalezienie zatrudnienia w działach finansowych przedsiębiorstw. Studia mogą się także przyczynić do uzyskania awansu lub umożliwić zmianę stanowiska w strukturach organizacji.
Możliwości zatrudnienia po kierunku audyt podatkowy to m.in.: