Kierunek administracja i finanse realizowany jest w sposób niestacjonarny. Zajęcia prowadzone są przeważnie przez kadrę, posiadającą doświadczenie w administracji lub związane z innymi aspektami ochrony zdrowia np. pracowników NFZ, kancelarii prawniczych czy Izby Aptekarskiej. Dzięki temu mogą przekazać studentom praktyczną wiedzę, opowiedzieć o możliwych problemach i rozwiązaniach.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku administrowanie w systemie ochrony zdrowia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci poznają system funkcjonowania ochrony zdrowia w Polsce, rodzaje i zakres aktualnych świadczeń opieki zdrowotnej oraz warunki ich realizacji. Uczą się także, jakie są zasady rozliczeń i jak to zrobić w praktyce. Dodatkowo potrafią rozpoznać, kto i na jakich zasadach może mieć dostęp do świadczeń. Studenci zdobywają także podstawową wiedzę prawną np. z zakresu prawa pracy, pacjenta oraz dowiadują się, jaka jest odpowiedzialność prawna w działalności leczniczej. Podczas zajęć poruszone mogą również zostać zasady działania i prawne aspekty branży farmaceutycznej, która jest związana z działalnością placówek medycznych.
Przedmioty, które mogą być w programie kierunku administrowanie w systemie ochrony zdrowia, to m.in.:
-
kontraktowanie świadczeń opieki zdrowotnej
-
prawne formy prowadzenia działalności leczniczej
-
podstawy rachunkowości i prawa podatkowego w działalności leczniczej
-
informacja publiczna w systemie ochrony zdrowia
-
nadzór sanitarny w działalności leczniczej
W programie można także spotkać zagadnienia związane z prowadzeniem dokumentacji medycznej. Studenci uczą się jak chronić dane osobowe pacjentów i jak zapewnić bezpieczeństwo informacjom, przekazywanym w placówkach leczniczych. Poznają także systemy informatyczne, które wspomagają pracę administratorów.