Ile tak naprawdę wiemy o naszych najbliższych zachodnich sąsiadach oraz innych sąsiadach z obszaru Środkowej Europy? Poprzez stulecia historii nasze losy, polsko-niemieckie, były nierozerwalnie złączone czy w czasach pokoju, czy w czasach licznych wojen. Jednak nasza relacja opiera się również na wymianie handlowej, przyjaźni oraz wielu rodzinnym koneksjom. W historii naszych narodów również poszczególne ziemie przechodziły z jednych rąk w drugie, co zaowocowało kulturalną miksturą na terenach przygranicznych.
Są to jedne z wielu powodów, które możnaby było podać osobie, która zastanawia się nad podjęciem studiów ukierunkowanych na język niemiecki i tamtejszą kulturę. Ale nie są też jedynymi, bowiem język niemiecki nie jest przecież używany tylko przez naszych najbliższych zachodnich sąsiadów. Studia niemcoznawcze pozwolą Ci uzyskać szczegółową wiedzę o krajach germańskiego obszaru językowego, ponieważ nie są to jedynie Niemcy.
To również Liechtenstein, Austria, Luksemburg, Szwajcaria czy Belgia. Język niemiecki jest także językiem oficjalnym i roboczym Unii Europejskiej. Przyda się też w Namibii, Trydencie, Alzacji, Mozeli, Watykanie oraz w gminie Krahule na Słowacji, gdzie jest językiem urzędowym. W Polsce jest on językiem pomocniczym w 22 gminach województwa opolskiego. Mówiąc liczbami - używa go ok. 128 milionów osób na świecie.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk humanistycznych.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci kierunku studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk społecznych, kulturowych oraz językoznawczych. W toku nauczania dowiedzą się więcej na temat historii, literatury czy polityki krajów z niemieckiego obszaru językowego. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów, tematycznie powiązanych z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:
-
Niemcy dzisiaj. Ludzie-fakty-interpretacje
-
Kultura niemiecka na tle dziejów kultury europejskiej. Wybrane problemy
-
Polityka pamięci w RFN i Austrii
-
Wybrane problemy współczesnego świata
3. Nabywane umiejętności
Studia na powyższym kierunku humanistycznym będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu studenci wykształcą szereg cennych umiejętności. Przede wszystkim skupią się oni na doskonaleniu języka niemieckiego oraz nauce jego praktycznego zastosowania w wybranych sytuacjach komunikacyjnych.
Osoby, które aplikują na studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie dowiedzą się także, w jaki sposób analizować i interpretować różnorodne zjawiska społeczne, polityczne i kulturowe występujące na terenach niemieckojęzycznych. Studia dają także możliwość wyjazdu na Uniwersytet Karola w Pradze i współprace z czeskimi niemcoznawcami.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli więc jesteś żywo zainteresowany językiem niemieckim oraz kulturą tych obszarów językowych powinieneś rozważyć studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie.
5. Gdzie studiować kierunek Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie: