Wielu kandydatów na studia wyższe rozważa rozpoczęcie kierunków medycznych, które są nie tylko rozwijające i dają szeroki zakres wiedzy możliwej do wykorzystania w codziennym życiu, ale również przygotowują studentów do rozpoczęcia odpowiedzialnej pracy, polegającej na świadczeniu usług zdrowotnych, zmierzających do zwiększenia komfortu funkcjonowania każdego z pacjentów.
Fizjoterapia zajmuje się przede wszystkim układem szkieletowym człowieka, jego mięśniami oraz narządami ruchu. W dobie powszechności wszelkich dolegliwości związanych z wadami postawy, przewlekłym bólem, niepełnosprawnością ruchową, czy zespołami wad wrodzonych, prowadzących do unieruchomienia człowieka, działania wdrażane przez profesjonalnych fizjoterapeutów są na wagę złota.
Jeżeli zdecydujesz się na rozpoczęcie fizjoterapii w Rzeszowie, będziesz mógł dokonać wyboru trybu kształcenia pośród dwóch, umożliwianych przez niektóre uczelnie. Jeśli zdecydujesz się na naukę stacjonarną, zobowiążesz się do uczęszczania w codziennych zajęciach i wykładach, które odbywają się w tygodniu roboczym, natomiast wybór trybu niestacjonarnego będzie się wiązał z kształceniem w tylko niektóre weekendy.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku fizjoterapia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia jednolite magisterskie
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku fizjoterapia w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Dla kogo są studia na kierunku fizjoterapia
Fizjoterapia to bardzo atrakcyjna propozycja dla tych, którzy chcieliby rozwijać swoje zainteresowania naukami medycznymi i przyrodniczymi. Jednak nie każdy z wielu kandydatów posiada odpowiednie cechy, które mogłyby ułatwić naukę oraz zwiększyć prawdopodobieństwo odniesienia sukcesów zawodowych.
Fizjoterapia adresowana jest głównie do tych, którzy żywo interesują się naukami przyrodniczymi, potrafią wykorzystać swoją siłę i wytrzymałość fizyczną, aby nieść pomoc ludziom wymagającym specjalistycznej rehabilitacji, a także wykazują ogromną empatię – w końcu codzienna praca każdego fizjoterapeuty wiąże się z kontaktem z ludźmi. Posiadając większość wymienionych wcześniej cech gwarantujesz sobie powodzenie na studiach.
Specyfika studiów niestacjonarnych znacznie odbiega od organizacji kształcenia, odbywającego się stacjonarnie. Studenci, którzy z jakichś powodów cenią sobie możliwość zdobywania wykształcenia podczas weekendów, mogą zdecydować się na fizjoterapię w trybie zaocznym. Wówczas staną przed obowiązkiem brania udziału w zjazdach, które odbywają się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, zgodnie z harmonogramem zaproponowanym przez daną placówkę edukacyjną, i trwają kilka godzin.
Pamiętaj, że wybór kształcenia niestacjonarnego będzie wiązał się z długotrwałym skupieniem i przyswajaniem obszernej porcji wiadomości, którą studenci stacjonarni przyswajają w trakcie całego tygodnia roboczego.
Program studiów
Szczegółowy program studiów i sposób prezentowania poszczególnych materiałów dydaktycznych bez wątpienia będzie się różnić w zależności od tego, jaką uczelnię wyższą wybierzesz na miejsce zdobywania wyższego wykształcenia na studiach fizjoterapeutycznych. Jak z pewnością wiesz, fizjoterapia należy do dość szerokiego kanonu nauk medycznych. Każda z nich jest oparta na owocach pracy naukowej biologów, chemików, fizyków i badaczy nauk pokrewnych. Z tego względu jako przyszły student powinieneś być przygotowany na sukcesywne poszerzanie swoich horyzontów w obszarze właśnie tych przedmiotów, co będzie stanowiło doskonałą bazę pod rozwój bardziej specjalistycznych umiejętności.
Jako student fizjoterapii będziesz miał okazję uczestniczyć w wielu praktycznych zajęciach warsztatowych, aby wykształcić w sobie pragmatyczne zdolności do wykonywania specjalistycznych masaży i innych zabiegów rehabilitacyjnych o specyfice dopasowanej do płci, wieku, stanu zdrowia i stopnia niepełnosprawności bądź dolegliwości bólowych danej jednostki. Studia w Rzeszowie nie będą pozbawione zagadnień teoretycznych, dzięki którym zrozumiesz wszelkie podstawy, kształtujące fizjoterapię jako niezwykle istotną, odrębną naukę medyczną.
Czego się nauczysz na studiach
Fizjoterapia jest jedną z dziedzin medycyny, powstałą, aby odpowiedzieć na potrzeby osób wymagających długotrwałej rehabilitacji do powrotu do sprawności, chcących zaznać chwili relaksu podczas relaksujących masaży leczniczych, a także dla sportowców, których ciała wymagają regeneracji po długotrwałym wysiłku. Przedmiotami, które prawdopodobnie spotkasz na swojej drodze podczas nauki, to między innymi:
-
farmakologia w fizjoterapii,
-
fizjologia człowieka,
-
anatomia prawidłowa, funkcjonalna i rentgenowska,
-
biochemia,
-
biofizyka,
-
metodologia badań naukowych i statystyka.
Jakie są ceny studiów na kierunku fizjoterapia w Rzeszowie
Uczelnie w Rzeszowie starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom większości przyszłych kandydatów na studia. Wielu z nich myśli o rozpoczęciu kształcenia w trybie niestacjonarnym, aby pogodzić edukację z jednoczesnym podejmowaniem pracy zawodowej lub wywiązywaniem się z innych zobowiązań. Niektórym bardziej odpowiada kształcenie weekendowe z innych powodów.
Jeżeli ty również myślisz o rozpoczęciu fizjoterapii niestacjonarnie, powinieneś być przygotowany, że taki tryb kształcenia zobowiązuje studentów do uiszczania opłat za czesne. Celem poznania szczegółów odnoszących się do liczby możliwych rat oraz całkowitych kosztów edukacji, odwiedź stronę internetową uczelni, na którą chcesz się zdecydować.
Gdzie studiować na kierunku fizjoterapia w Rzeszowie
Uczelnie na których można studiować kierunek fizjoterapia (niestacjonarne) w Rzeszowie:
czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie