Uczelnie w Rzeszowie wraz z praktykami zawodowymi przygotowały studia na kierunku biomedical sciences, aby sprostać wymaganiom związanym z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów o kompetencjach w dziedzinie nauk biomedycznych. Dynamiczny rozwój technologii biomedycznych – sekwencjonowanie DNA, obrazowanie medyczne czy inżynieria tkanek, stworzył nowe możliwości w badaniach naukowych i diagnostyce czy terapii chorób. Studia biomedical sciences przygotowują studentów do korzystania z tych zaawansowanych technologii.
Studenci uczą się podstaw biologii molekularnej, komórkowej, anatomii i biochemii. Studia w Rzeszowie na kierunku biomedical sciences uwzględniły także w programie nauki farmaceutyczne – farmakodynamika, farmakogenetyka czy badania nad toksycznością substancji chemicznych. Uczestnicy uczą się o działaniu leków na organizm oraz o ocenie ryzyka toksyczności różnych substancji.
Zajęcia obejmują również zagadnienia związane z biotechnologią medyczną – terapia genowa, komórkowa. Studenci uczą się o innowacyjnych technikach leczenia i diagnostyki stosowanych w medycynie.
Studenci mają do wyboru jedną z dostępnych ścieżek kształcenia – biomedycynę eksperymentalną lub monitorowanie i koordynację badań klinicznych. Kształcenie prowadzone jest w języku angielskim, dlatego uczestnicy powinni wykazywać się jego znajomością na poziomie co najmniej B2.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku biomedical sciences możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci mają wiedzę na temat podstawowych nauk biologicznych – biologia komórki, molekularna czy biochemia. Znają i korzystają z technik laboratoryjnych stosowanych w badaniach naukowych – techniki immunologiczne, badania obrazowe itd.
W efekcie efektywnie analizują dane laboratoryjne, interpretują wyniki badań i formułują wnioski na ich podstawie, wykorzystując narzędzia statystyczne czy bioinformatyczne. Wiele praktycznych zajęć ujętych w programie sprawia, że kierunki studiów w Rzeszowie związane z naukami biomedycznymi duży nacisk kładą także na kwestie etyczne związane z prowadzeniem badań naukowych i pracą w laboratoriach.