Współcześnie każde państwo dąży do tego, by obywatele, którzy w nim żyją otrzymali najlepsze warunki rozwoju. Dziś ważne są warunki pracy, godne płace, wsparcie socjalne, zrównoważony dostęp do kultury. Polityka społeczna to interdyscyplinarna nauka z pogranicza wielu dziedzin, która zajmuje się dążeniem do utworzenia jak najlepszego modelu społecznego w danym państwie. Czerpie ona z takich nauk jak politologia, socjologia, czy prawo. Założenia polityki społecznej znajdziesz w każdym programie wyborczym partii, ponieważ to ona ma największe znaczenie dla głosujących obywateli.
Studia na kierunku polityka społeczna zadedykowane są zatem dla osób, dla których dbałość o aspekty społeczne ma największe znaczenie. Musisz być także miłośnikiem nauk prawnych i politologicznych, ponieważ to one odgrywać będą decydujące znaczenie podczas twoich wszystkich lat nauki. Zastanów się także, czy posiadasz predyspozycje, które na pewno wzmocnią efekty twojej nauki. Podczas wykonywania tego zawodu liczą się bowiem empatia, otwartość i tolerancja.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku polityka społeczna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku polityka społeczna w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku polityka społeczna znalazły się w ofercie uczelni, które znajdziesz w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że nad twoim wykształceniem czuwać będą najlepsi wykładowcy, którzy wiedzą, że dziś wiedza powinna stanowić podwaliny dla umiejętności, ponieważ to one najbardziej doceniane są na aktualnym rynku pracy. Zanim podejmiesz jednak ostateczną decyzję, zastanów się, czy forma studiów, która znalazła się w ofercie warszawskiej uczelni będzie ci odpowiadać.
Program kształcenia na kierunkach studiów takich jak polityka społeczna ma interdyscyplinarny charakter, ponieważ studenci muszą zdobyć szeroką wiedzę z zakresów takich jak politologia, prawo i socjologia. W siatce dydaktycznej znajdują się przedmioty, które odnoszą się do różnorodnych obszarów polityki społecznej. Będą to przykładowo:
-
polityka edukacyjna, mieszkaniowa, czy ochrony zdrowia
-
proces polityki publicznej
-
statystyka społeczna
-
finanse publiczne
-
diagnozowanie społeczne
To tylko nieliczne przykłady zajęć i wykładów, które zostały wpisane w plan tego kierunku.