Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki jest rys historyczny, opisujący popularność i rozpowszechnienie posługiwania się językiem angielskim na całym świecie? Wielu badaczy za przyczynę takiego stanu rzeczy uważa fakt, że angielski uchodzi za najprostszy język pod względem gramatyki i fonetyki, dlatego jego nauka przychodziła ludziom z łatwością. Pozycja języka angielskiego wynika ponadto z historii monarchii brytyjskiej, pod której wpływem znajdowało się niegdyś wiele obszarów świata. Dzięki brytyjskiemu kolonializmowi, język angielski dotarł w niemal każdy zakątek świata, dając początek dzisiejszej popularności mowy Szekspira. Jednak niezależnie od słuszności rozważań na temat tego, z jakich powodów język angielski stał się najbardziej uniwersalnym językiem świata, jedno jest pewne – istnieje wielu chętnych do podjęcia tego przyszłościowego kierunku.
Filologiczne kierunki studiów w Warszawie w trybie niestacjonarnym można podjąć na: Lingwistycznej Szkole Wyższej, SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym, Wyższej Szkole Turystyki i Języków Obcych, Uniwersytecie Warszawskim, Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej, Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych, Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, Społecznej Akademii Nauk. Jak sam widzisz, wachlarz wyboru jest bardzo zróżnicowany, bowiem Filologię angielską możesz podjąć zarówno na uczelniach prywatnych, jak i publicznych, w trybie stacjonarnym lub zaocznym.
Dla kogo są studia na kierunku filologia angielska
Studia w Warszawie na kierunku Filologia angielska zaliczają się do nauk filologicznych, a te z kolei bazują na przedmiotach humanistycznych. Z tego względu predyspozycje przyszłych kandydatów powinny oscylować wokół nauki języków, historii, wiedzy o społeczeństwie. Kierunek Filologia angielska w Warszawie skierowany jest do osób, które poza chęcią poszerzenia swoich kompetencji językowych, chciałyby poznać historię anglojęzycznych obszarów kulturowych oraz zgłębić niepoznane dotychczas dzieła literackie.
Jeżeli marzysz o studiach filologicznych, które skupiają największy nacisk na nauce angielskiego, a ponadto chciałbyś zdobywać wykształcenie w stolicy Polski, to ten kierunek prawdopodobnie okaże się strzałem w dziesiątkę!
Cechą charakterystyczną studiów w trybie niestacjonarnym jest ich weekendowy przebieg. Studenci decydujący się na tę formę kształcenia, zobowiązują się do uczęszczania w weekendowych zjazdach, które odbywają się zgodnie z ustalonym przez uczelnię terminarzem. Studenci zgłębiają prezentowane treści programowe w trakcie kilkugodzinnych wykładów i zajęć od piątku do niedzieli.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku filologia angielska możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku filologia angielska w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Program studiów, obowiązujący na Filologii angielskiej w Warszawie, skupia się na prezentowaniu treści dydaktycznej z zakresu nauk humanistycznych oraz społecznych, których uzupełnieniem są zagadnienia historyczne, geograficzne oraz z wiedzy o społeczeństwie. Dzięki interdyscyplinarności Filologii angielskiej, każdy przyszły absolwent otrzyma wszechstronne wykształcenie kierunkowe, które w sposób efektywny wykorzysta w swojej pracy zawodowej. Dzięki specjalnościom do wyboru, studenci ukierunkują swoją naukę na konkretny aspekt filologiczny, zgodny z ich zainteresowaniami i planami na ukształtowanie kariery. Przykładowe specjalności, które prawdopodobnie spotkasz jako student, to:
-
nauczycielska,
-
translatorska,
-
biznesowa.
Kształcąc się w kierunku związanym z wykonywaniem tłumaczeń, poznasz wiele konkretnych technik, które ułatwią ci przekładanie tekstu z języka polskiego na angielski i odwrotnie, a także zgłębisz specjalistyczne słownictwo, używane w formalnych dokumentach i pismach urzędowych. Translatoryka adresowana jest do przyszłych nauczycieli i pracowników innych placówek oświatowych. W programie kształcenia, poza standardowymi treściami związanymi z lingwistyką, gramatyką oraz wymową, znajdziesz podstawy psychologii i nauk społecznych, które przygotują cię do podejmowania współpracy z dziećmi i młodzieżą. Specjalność związana z biznesem i mass-mediami, zgodnie z nazwą, uposaży cię w kompetencje przydatne do pracy między innymi w międzynarodowych korporacjach, biurach tłumaczeniowych oraz prasowych.
Czego się nauczysz na studiach
Program kształcenia, jaki obowiązuje na wszystkich warszawskich uczelniach, które zdecydowały się na zaoferowanie studentom możliwości podjęcia Filologii angielskiej, zapewnia zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętności z zakresu angielskiej gramatyki, leksyki, teorii literaturoznawczych i językoznawczych oraz historii kręgów anglosaskich. Zyskanie kompetencji kierunkowych umożliwią ci między innymi następujące przedmioty, które budują siatkę studiów na większości uczelni:
-
historia literatury amerykańskiej i angielskiej,
-
techniczne podstawy tłumaczeń,
-
fonetyka,
-
wstęp do językoznawstwa,
-
gramatyka kontrastywna.
Jakie są ceny studiów na kierunku filologia angielska w Warszawie
Kierunki studiów, których przebieg ma formę trybu niestacjonarnego, są płatne. Oznacza to, że kandydaci zobowiązują się do opłacania czesnego w formie kilku rat semestralnych, rocznych lub jednorazowej wpłaty za cały cykl kształcenia. Wysokość opłat jest uzależniona od ustaleń danej uczelni w Warszawie, dlatego celem poznania więcej szczegółów w tej kwestii, należy zasięgnąć informacji na stronie internetowej uczelni lub poprzez kontakt z zamieszczonym na stronie numerem telefonu.
Filologia angielska w Warszawie - ceny:
-
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie – od 7600 zł
-
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie – od 8600 zł
-
Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie – od 5080 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku filologia w angielska w Warszawie
Uczelnie na których można studiować kierunek filologia angielska niestacjonarnie w Warszawie:
Limity miejsc
Na poszczególnych kierunkach studiów obowiązuje limit miejsc, a na uczelnie przyjmowana jest ograniczona liczba kandydatów. Przyszli studenci obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, w wyniku którego tworzona jest lista rankingowa.
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są w indywidualnie ustalonych przez poszczególne szkoły wyższe terminach. Kandydaci otrzymują najważniejsze informacje poprzez system rekrutacyjny – w prywatnym profilu użytkownika. Dzięki temu osoby objęte postępowaniem kwalifikacyjnym poznają decyzję uczelni o tym, czy zostały one przyjęte na wybrane kierunki studiów.
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Osoby, które dostały się do wybranych uczelni, mogą składać wymagane dokumenty rekrutacyjne osobiście, bezpośrednio do siedziby danej szkoły wyższej. Czasem uczelnie przyjmują także niektóre dokumenty, które zostały wysłane przez kandydata za pomocą poczty elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne zazwyczaj można składać zaraz po opublikowaniu przez daną uczelnię wyników rekrutacji. Etap ten najczęściej trwa zaledwie kilka dni, dlatego warto wcześniej przygotować niezbędną dokumentację. Dostarczenie niekompletnego zestawu dokumentów lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które zakwalifikowały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.