Uczelnie w Olsztynie pragną zapewnić najwyższy poziom komfortu studiowania. Właśnie dlatego studia inżynierskie możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, warto rozważyć studia dzienne. Jeśli jednak wolałbyś/wolałabyś kształcić się w weekendy, warto wybrać studia zaoczne. Pamiętaj, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
1. Dla kogo ten kierunek?
Uczelnie nieustannie szukają nowych pomysłów na kierunki studiów, które będą odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie rynku pracy. Zarządzanie i inżynieria produkcji łączy umiejętności menedżerskie, kwestie ekonomiczno-prawne, nowe technologie i kwestie techniczne, czyli to wszystko, czego wymaga kandydat na inżyniera.
Osoby, które pragną realizować studia inżynierskie, nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne są także umiejętności kierownicze i predyspozycje do zarządzania. Kandydaci powinni wyróżniać się silną osobowością i twórczymi pomysłami, a także umiejętnością pracy w zespole. Jeśli dostrzegasz w sobie tego typu cechy, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w Olsztynie może być właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Olsztynie realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w Olsztynie możesz realizować na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Uczelnie w Olsztynie zapewniają najwyższy poziom kształcenia w różnorodnych dziedzinach.
4. Praca po studiach
Studia w Olsztynie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji przygotowują absolwentów do pracy w jednostkach projektowych i doradczych, które zajmują się inżynierią produkcji, w przedsiębiorstwach, które wykorzystują nowoczesne technologie, w jednostkach administracyjnych, które wymagają wiedzy technicznej, ekonomicznej, informatycznej, umiejętności organizacyjnych, w jednostkach gospodarczych.
Absolwenci posiadają umiejętności menedżerskie i umiejętności realizacji zadań odnoszące się do inżynierii produkcji, to znaczy zajmują się projektowaniem nowych procesów i systemów produkcyjnych oraz nadzorują już istniejące, dobierają i szkolą personel, zarządzają kosztami, finansami i kapitałem, zajmują się marketingiem, logistyką, zarządzaniem inwestycjami, transferem technologii i innowacyjnością.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
grafika inżynierska,
-
automotyzacja procesów produkcyjnych,
-
zintegrowanie systemy wytwarzania,
-
informatyka w projektach inżynierskich,
-
społeczna odpowiedzialność biznesu,
-
ekologia i zarządzanie środowiskowe,
-
innowacyjne formy zatrudnienia,
-
polityka naukowo-techniczna,
-
finansowanie działalności innowacyjnej,
-
ochrona środowiska a innowacje,
-
robotyzacja procesów produkcyjnych,
-
logistyka w przedsiębiorstwie,
-
komputerowe wspomaganie prac inżynierskich
-
i wiele innych.
Studenci mogą rozwijać się w ramach wybranych specjalności, na przykład zarządzania innowacjami. Ofertę specjalizacyjną warto zweryfikować na stronach uczelni w Olsztynie, ponieważ jest ona zmienna i zależy od zainteresowań studentów.
Studenci zgłębiają wiedzę z zakresu inżynierii produkcji, nauk ekonomicznych i zarządzania. Rozwijają najpotrzebniejsze umiejętności, to znaczy menedżerskie i umiejętność realizacji zadań w ramach inżynierii produkcji, to znaczy projektowania nowych procesów i systemów produkcyjnych oraz nadzorowania już istniejących, zarządzania inwestycjami, zarządzania kosztami, finansami i kapitałem, doboru i szkolenia personelu. Rozwijają także umiejętności techniczne, zdolności komunikacyjne i predyspozycje językowe, które umożliwiają pracę na arenie międzynarodowej.