Zainteresowanie ludzkim organizmem rozwijało się już w czasach prehistorycznych, kiedy sukcesywnie odkrywano przyczyny różnych dolegliwości zdrowotnych, próbowano leczyć je za pomocą odpowiednich ziół i roślin, poznając przy okazji ich działanie. Mimo że współczesna medycyna nie ma wiele wspólnego z prymitywnym ziołolecznictwem i wierzeniami dotyczącymi zdrowia somatycznego i psychicznego, to bez wątpienia dokonania naszych przodków w znacznym stopniu ułatwiły pracę dzisiejszym naukowcom i lekarzom.
Medycyna należy do najbardziej rozwiniętych nauk, a jednocześnie jest wciąż nie do końca poznana. Prasowe doniesienia ze świata lekarzy co jakiś czas informują o poznaniu nowej jednostki chorobowej, a remedium na niektóre dolegliwości wciąż nie jest znane. Między innymi te czynniki świadczą o ogromnym potencjale Kierunku Lekarskiego na przyszłość oraz oczywiście ciągłe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych przedstawicieli służby zdrowia.
Kierunek Lekarski leży w kręgu zainteresowań wielu absolwentów szkół średnich, którzy marzą o świetlanej karierze połączonej z nieustannym samorozwojem na wielu różnych płaszczyznach. Jednak warto pamiętać, że szansę na rozpoczęcie studiów będą mieli tylko najlepsi – progi punktowe na większości uczelni wyznaczone są w taki sposób, że osiągnięcie poniżej 90% z rozszerzonych przedmiotów kierunkowych zwykle dyskwalifikuje danego kandydata.
1. Czego się nauczysz na studiach
Studia medyczne są ogromnym wyzwaniem samym w sobie – ogromne ilości materiału, przygotowujące do podjęcia niezwykle odpowiedzialnej pracy, wieloletni, dłuższy niż w przypadku innych kierunków studiów cykl kształcenia, w końcu odbywanie długotrwałych praktyk, przygotowujących do zawodu. Owemu wyzwaniu będą w stanie sprostać jedynie najlepsi.
W programie studiów na kierunku lekarskim znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
historia medycyny,
-
fizjologia,
-
etyka w medycynie,
-
anatomia z embriologią,
-
biochemia z elementami chemii,
-
praktyka w zakresie opieki nad chorym,
-
genetyka z biologią molekularną.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku lekarskim w Radomiu realizowane są w ramach studiów jednolitych. Studia jednolite trwają sześć lat.
Uczelnie w Radomiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Kandydaturę na studia w Radomiu, które posiadają w swojej ofercie Kierunek Lekarski, trzeba bardzo dokładnie przemyśleć. Aplikacja składana przez osoby nieposiadające odpowiednich predyspozycji do pełnienia funkcji lekarza jest bezzasadna i najpewniej skończy się niepowodzeniem oraz frustracją danego kandydata. Zatem jeśli marzysz o rozpoczęciu medycyny, spróbuj odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
Jesteś empatyczny i wyrozumiały wobec sytuacji niemal każdego człowieka? Uwielbiasz biologię i chemię, a opanowanie materiału z zakresu tych przedmiotów pozwoli ci uzyskać niemal stuprocentowy wynik na maturze? Jesteś gotów na wiele poświęceń? Potrafisz dobrze zorganizować swój czas, aby przyswoić jak najwięcej wiedzy?
Jeśli „tak” to twoja odpowiedź na niemal wszystkie z pytań, to Kierunek Lekarski w Radomiu został stworzony prawdopodobnie właśnie dla ciebie!
4. Program studiów
Do przyswojenia specjalistycznej wiedzy kierunkowej z dowolnej dziedziny, potrzebne jest uprzednie zgłębienie podstaw z zakresu składowych elementów, formujących kształt danych studiów. W związku z tym rozpoczynając Kierunek Lekarski, przygotuj się na powtórkę wiedzy biologicznej, chemicznej, fizycznej oraz matematycznej z licealnego poziomu rozszerzonego – tylko w ten sposób będziesz w stanie zrozumieć kluczowe zagadnienia medyczne.
Ludzka anatomia, fizjologia, historia współczesnej medycyny – te wiadomości przyswoisz podczas wykładów teoretycznych, będących uzupełnieniem zajęć praktycznych, na których poznasz tajniki wykonywania konkretnych zabiegów zdrowotnych. Specyfika dalszej nauki będzie uzależniona od wybranej przez studentów specjalności,