Studenci psychologii poznają motywacje kierujące człowiekiem na różnych etapach jego życia. Kierunek ten przybliża studentowi w szczególności specyfikę zawodu psychologa – przyszli absolwenci są przygotowani do pracy z pacjentem.
Program tego kierunku przewiduje zajęcia o naturze humanistycznej – studenci poszerzają swoją wiedzę m.in. z zakresu socjologii, prawa czy etyki. W toku studiów nie zabraknie również przedmiotów ścisłych, wśród których znaleźć możemy np. biologię czy chemię.
Psychologia pozwala studentowi rozwinąć swoje zdolności empatyczne oraz komunikacyjne. W trakcie studiów nie tylko uczy się on tego, w jaki sposób rozmawiać z pacjentem, ale także poznaje najważniejsze czynniki wpływające na nawiązywanie i kształtowanie się relacji międzyludzkich.
Ponadto absolwent psychologii potrafi wskazać indywidualne cechy zachowania, osobowości czy temperamentu człowieka.
Kierunek ten skierowany jest do osób, które pragną prowadzić samodzielne prace badawcze z zakresu psychologii, a także do tych, którzy czują potrzebę niesienia pomocy innym.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku psychologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
sprawdź wszystko o: psychologia studia w Krakowie
Program studiów i przedmioty
W trakcie studiów studenci poznają historię psychologii oraz teoretyczne zagadnienia najważniejsze dla tego kierunku. W programie nauczania przewidywane są zajęcia poświęcone tematyce z zakresu nauk społecznych, prawnych, etycznych czy ścisłych. Dzięki różnorodności przedmiotów wykładanych na kierunku psychologia, studenci kompleksowo przygotowują się do zawodu psychologa lub trenera.
Studiowanie psychologii zaznajamia studentów z istotą relacji międzyludzkich w życiu społecznym, a także pozwala studentowi zrozumieć motywacje kierujące człowiekiem. Absolwent psychologii potrafi wskazać niewłaściwości rozwojowe człowieka w kontekście psychicznym i emocjonalnym. Kompleksowa nauka przygotowuje studenta do prowadzenia analiz i prac badawczych, a także pomaga mu zdobyć umiejętności związane z komunikacją społeczną i autoprezentacją.
Przykładowe podstawowe zajęcia na kierunku psychologia:
-
biomedyczne podstawy ludzkich zachowań
-
mózgowe mechanizmy funkcji umysłowych
-
psychologia emocji i motywacji
-
pamięć i uczenie się
-
psychologia różnic indywidualnych
-
psychopatologia
-
psychologia międzykulturowa
-
mediacje i negocjacje
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
W trakcie nauki studenci poznają podstawowe i najważniejsze zagadnienia teoretyczne z zakresu psychologii. Studenci pogłębiają wiedzę dotyczącą emocjonalnego rozwoju człowieka, starając się zrozumieć różnice indywidualne występujące między pacjentami lub klientami.
Dzięki szerokiej wiedzy humanistycznej student zna etykę zawodu psychologa, a także granice prawne, których nie powinien przekraczać. Absolwenci tego kierunku skupiają się także na zagadnieniach dotyczących biologicznego i psychicznego rozwoju człowieka, zauważają niewłaściwości rozwojowe na poszczególnych etapach życia jednostki.
Ponadto studenci mają szansę śledzić nowe trendy psychologiczne, a także badać wpływ rozwoju technologicznego na kondycję psychiczną współczesnego człowieka.
Student psychologii:
-
zna podstawowe zagadnienia z zakresu prawa, etyki, socjologii i komunikacji społecznej
-
zna biologiczne aspekty zdrowia psychicznego człowieka
-
potrafi wskazać niewłaściwości rozwojowe człowieka
-
poznaje dynamicznie zmieniające się trendy w psychologii
-
poznaje wpływ rozwoju technologicznego na życie człowieka
-
zna metodologię oraz terminologię wykorzystywaną w środowiskach specjalistycznych
Umiejętności
Studia psychologiczne umożliwiają studentowi poznanie zawodu psychologa ze strony praktycznej – zajęcia przewidują m.in. prowadzenie analiz przypadków pod okiem specjalistów, burze mózgów oraz zespołowe projekty.
Ćwiczenia pomogą studentom rozwinąć ich zdolności interpersonalne – absolwent tego kierunku potrafi rozmawiać z pacjentami lub klientami, nawiązywać relacje zawodowe i prywatne, a także rozwiązywać różnorodne konflikty. Studenci psychologii przygotowywani są kompleksowo do wykonywania zawodu psychologa, potrafią zatem zrozumieć potrzeby pacjenta, a także trafnie diagnozować go i wdrażać odpowiedni proces leczenia terapeutycznego.
Absolwenci specjalizacji niezwiązanych z medycznym aspektem psychologii poznają najważniejsze metody psychologiczne wykorzystywane w marketingu i zarządzaniu – dowiedzą się, w jaki sposób wykorzystywać mechanizmy psychospołeczne m.in. w prowadzeniu negocjacji czy mediacji, a także przy rozwiązywaniu konfliktów personalnych lub organizacyjnych.
Najważniejsze umiejętności, które nabywa student psychologii:
-
prowadzenie analizy przypadku
-
diagnozowanie pacjenta i wdrażanie indywidualnego procesu leczenia
-
prowadzenie prac zespołowych, badawczych
-
zdolność nawiązywania i utrzymywania relacji zawodowych i prywatnych
-
umiejętne rozwiązywanie konfliktów personalnych i zawodowych
-
efektywne wykorzystywanie mechanizmów psychospołecznych w różnorodnych zawodach
Jak wyglądają studia stacjonarne
Studia stacjonarne są doskonałą opcją dla tych studentów, którzy czują potrzebę nawiązywania nowych i trwałych relacji. Wspólna nauka na terenie uczelni nie tylko zbliża do siebie studentów, ale także motywuje ich do dalszego zawodowego kształcenia się. Obecność specjalistów oraz doświadczonych w zawodzie ludzi pozwala na zapoznanie się z poszczególnymi profesjami nie tylko w sposób teoretyczny, ale i praktyczny. Studenci studiów stacjonarnych mają okazję nawiązać pierwsze znajomości zawodowe, które przybliżą ich do środowiska związanego z zawodem, który chcą w przyszłości wykonywać.
Współczesne uczelnie bardzo często zapewniają studentom dostęp do nowoczesnej technologii, z której mogą oni skorzystać w trakcie prowadzenia badać lub realizowania projektów. Bogate księgozbiory dostępne w jednostkach uczelnianych stanowią istotne źródło zdobywania wiedzy przez studenta – szczególnie w trakcie przygotowań do sesji. Możliwość pracy na miejscu daje studentom szansę na uzyskanie precyzyjnych odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Uczelnie publiczne, które oferują studentom naukę stacjonarną, nie wymagają od kandydatów dodatkowych opłat za udział w zajęciach. Darmowe studiowanie jest jednak przeznaczone dla ograniczonej liczby osób. Ci, którym nie udało dostać się na uczelnię publiczną, mogą skorzystać z ofert uczelni prywatnych – te wiążą się jednak z finansowym kosztem.
Studia stacjonarne przeważnie odbywają się w tygodniu – od poniedziałku do piątku. Zajęcia w tym trybie najczęściej zaplanowane są na godziny poranne i południowe – dzięki temu studenci mogą podjąć się pracy poza godzinami studiów lub w weekendy.
zobacz wszystkie:
studia stacjonarne w Krakowie
studia niestacjonarne w Krakowie
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne
Przyszły psycholog powinien cechować się wyjątkową wrażliwością na ludzkie problemy oraz zrozumieniem emocji drugiego człowieka. Kandydat na ten kierunek musi liczyć się ze specyfiką zawodu psychologa, która wiąże się z presją odpowiedzialności.
Student musi być świadom, że odpowiada za zdrowie swojego pacjenta lub klienta – musi chcieć mu pomóc w zawodowy sposób, zachowując profesjonalny dystans.
Studenci psychologii powinni być również ambitni i ciekawi świata zarówno materialnego, jak i abstrakcyjnego. W trakcie zajęć będą musieli oni wykazać się kreatywnością oraz otwartymi umysłami. Student psychologii jest zdeterminowany i skrupulatny, dobrze organizuje swój czas oraz pracę.
Predyspozycje charakteryzujące studenta psychologii:
-
umiejętność prowadzenia rozmowy
-
zdolność współczucia i zrozumienia
-
ambicja i determinacja
-
zorganizowanie
-
odpowiedzialność
-
zmysł analityczny, zmysł badawczy
-
otwarty umysł
-
chęć niesienia pomocy
-
ciekawość świata i ludzkich emocji
-
zdolności komunikacyjne
Gdzie studiować stacjonarnie na kierunku psychologia w Krakowie
Uczelnie na których można studiować kierunek psychologia w Krakowie